HTMX (1.4.2) - en to ja translation catalogue (48 entries)

en: Pages
ja: ページ

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Description
ja: 説明

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Edit
ja: 編集

en: Category
ja: カテゴリー

en: Go to previous page
ja: 前のページへ

en: Go to next page
ja: 次のページへ

en: Label
ja: ラベル

en: Event
ja: イベント

en: Block
ja: ブロック

en: Add block
ja: ブロックを追加

en: From
ja: 送信元

en: Throttle
ja: スロットル

en: Visibility
ja: 閲覧の制限

en: Roles
ja: 役割

en: Filter
ja: フィルター

en: Advanced
ja: 高度

en: Provider
ja: プロバイダー

en: Delay
ja: 遅延

en: Configure block
ja: ブロックの設定

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Next page
ja: 次ページ

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Target
ja: ターゲット

en: Administration theme
ja: 管理用テーマ

en: Save and continue
ja: 保存して次へ

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: Pagination
ja: ページ送り

en: Current page
ja: カレントページ

en: Previous page
ja: 前ページ

en: When the filter value is <em>NOT</em> in the URL
ja: フィルターの値がURLに<em>含まれていない</em>場合

en: When the filter value <em>IS</em> in the URL or a default is provided
ja: フィルターの値がURLに<em>含まれている</em>、あるいはデフォルトの値が与えられている場合

en: Enter 0 for no limit.
ja: 無制限の場合0を入力

en: A unique name for this block instance. Must be alpha-numeric and underscore separated.
ja: このブロックインスタンスに固有の名称。半角英数字とアンダースコアのみを使用することができます。

en: Filter by block name
ja: ブロック名で絞り込み

en: Enter a part of the block name to filter by.
ja: 絞り込むブロック名の一部を入力してください。

en: Visibility Conditions
ja: 表示条件

en: Visibility Condition
ja: 表示条件

en: Show for the listed pages
ja: 一覧にあるページで表示

en: Hide for the listed pages
ja: 一覧にあるページで非表示

en: The contextual filter values are provided by the URL.
ja: コンテクスチュアルフィルターは URL によって与えられます。

en: No blocks available.
ja: 利用可能なブロックはありません。
