OpenideaL - ideas and innovation management system (3.0.1) - en to pt translation catalogue (449 entries)

en: Home
pt: Início

en: Slideshow
pt: Apresentação de slides

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Images
pt: Imagens

en: Register
pt: Registro

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Moderated content
pt: Conteúdo moderado

en: Value
pt: Valor

en: Totals
pt: Totais

en: Username
pt: Nome de usuário

en: Transactions
pt: Transações

en: Group
pt: Grupo

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Closed
pt: Fechado

en: List
pt: Lista

en: Subject
pt: Assunto

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Additional details
pt: Detalhes adicionais

en: Manager
pt: Gerente

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: more
pt: mais

en: Administration
pt: Administração

en: Comments
pt: Comentários

en: More
pt: Mais

en: Action
pt: Ação

en: On
pt: Habilitado

en: Taxonomy
pt: Taxonomia

en: Homepage
pt: Página inicial

en: Categories
pt: Categorias

en: Advanced options
pt: Configurações avançadas

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Size
pt: Tamanho

en: Search
pt: Buscar

en: Reset
pt: Redefinir

en: Use count
pt: Usar contador

en: Message
pt: Mensagem

en: No log messages available.
pt: Nenhuma mensagem de registro disponível.

en: Category
pt: Categoria

en: Name
pt: Nome

en: Taxonomy term
pt: Termo de taxonomia

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Default
pt: Padrão

en: Update
pt: Atualizar

en: Open
pt: Aberto

en: Archive
pt: Arquivar

en: Icon
pt: Ícone

en: Main
pt: Principal

en: Filename
pt: Nome do arquivo

en: Teaser
pt: Chamada

en: Updated
pt: Atualizado

en: Attachment
pt: Anexo

en: Picture
pt: Foto

en: User
pt: Usuário

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: Files
pt: Arquivos

en: User ID
pt: ID do usuário

en: Created
pt: Criado

en: All
pt: Tudo

en: Active
pt: Ativo

en: Points
pt: Pontos

en: Page title
pt: Título da página

en: Block
pt: Bloco

en: Page
pt: Página

en: Site name
pt: Nome do site

en: Off
pt: Desligado

en: Footer
pt: Rodapé

en: To
pt: Para

en: From
pt: De

en: Roles
pt: Papéis

en: Comment
pt: Comentário

en: Hostname
pt: Nome do servidor

en: Published
pt: Publicado

en: Filter
pt: Filtrar

en: Promoted to front page
pt: Promovido para a página inicial

en: Sticky at top of lists
pt: Destacado no topo da página

en: Log message
pt: Mensagem de registro

en: URL alias
pt: Apelido de URL

en: Last access
pt: Último acesso

en: Message text
pt: Texto de mensagem

en: Severity
pt: Severidade

en: Fields
pt: Campos

en: Vote
pt: Votar

en: Last update
pt: Última atualização

en: Authored by
pt: Escrito por

en: Plain text
pt: Texto puro

en: Amount
pt: Valor

en: Send
pt: Enviar

en: Desc
pt: Decrescente

en: Members
pt: Membros

en: Configuration
pt: Configurações

en: Role
pt: Papel

en: User login
pt: Login do usuário

en: Log in
pt: Entrar

en: Users
pt: Usuários

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
pt: O site @site está em manutenção no momento. Voltamos daqui a pouco. Obrigado por sua compreensão.

en: Redirect
pt: Redirecionar

en: Anonymous
pt: Anônimo

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Sort Criteria
pt: Critérios de ordenação

en: Recent comments
pt: Comentários recentes

en: Random
pt: Aleatório

en: Template
pt: Modelo

en: Close
pt: Fechar

en: Votes
pt: Votos

en: Operation
pt: Operação

en: First Name
pt: Nome

en: Last Name
pt: Sobrenome

en: Logout
pt: Sair

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Full
pt: Completo

en: Gender
pt: Gênero

en: Male
pt: Masculino

en: Female
pt: Feminino

en: Share
pt: Compartilhe

en: Authored on
pt: Escrito em

en: Group members
pt: Membros do grupo

en: Browse
pt: Explorar

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: próximo ›

en: Community
pt: Comunidade

en: Member for
pt: Membro há

en: Front page
pt: Página inicial

en: Languages
pt: Idiomas

en: Activity
pt: Atividade

en: From date
pt: Data inicial

en: author
pt: autor

en: Entity
pt: Entidade

en: Log out
pt: Sair

en: White
pt: Branco

en: People
pt: Pessoas

en: Blocked
pt: Bloqueado

en: Author Name
pt: Nome do Autor

en: Glossary
pt: Glossário

en: Balance
pt: Saldo

en: Changed
pt: Alterado

en: 301 Moved Permanently
pt: 301 Movido Permanentemente

en: 307 Temporary Redirect
pt: 307 Temporariamente Redirecionado

en: User name
pt: Nome do usuário

en: User page
pt: Página do usuário

en: Edit member
pt: Editar membro

en: ‹ Previous
pt: ‹ Voltar

en: Next ›
pt: Avançar ›

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Published comments
pt: Comentários publicados

en: News
pt: Notícias

en: Tabs
pt: Abas

en: Output format
pt: Formato de saída

en: Anonymous user
pt: Usuário anônimo

en: Apply
pt: Aplicar

en: Block description
pt: Descrição do bloco

en: Used in
pt: Usado em

en: Node reference
pt: Referência a um node

en: User reference
pt: Referência a usuário

en: Permission
pt: Permissão

en: 300 Multiple Choices
pt: 300 Múltiplas Escolhas

en: 302 Found
pt: 302 Encontrado

en: 303 See Other
pt: 303 Veja Outro

en: 304 Not Modified
pt: 304 Não Modificado

en: 305 Use Proxy
pt: 305 Usar Proxy

en: Hide
pt: Ocultar

en: Language code
pt: Código do idioma

en: Authenticated user
pt: Usuário autenticado

en: Transparent
pt: Transparente

en: Administrator
pt: Administrador

en: « first
pt: « primeiro

en: last »
pt: último »

en: Skip
pt: Pular

en: No comments available.
pt: Nenhum comentário disponível.

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
pt: Um usuário é considerado "online" pelo seguinte intervalo de tempo após última visita a uma página.

en: Add comment
pt: Adicionar comentário

en: Edit node
pt: Editar o node

en: User profile
pt: Perfil do usuário

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Send message
pt: Enviar mensagem

en: Joined
pt: Inscrito

en: Any
pt: Qualquer

en: Skip to main content
pt: Pular para o conteúdo principal

en: Number of comments
pt: Número de comentários

en: Transaction type
pt: Tipo de transação

en: Go back
pt: Voltar

en: Paragraph
pt: Parágrafo

en: Reports
pt: Relatórios

en: Delete node
pt: Apagar post

en: Publish content
pt: Publicar conteúdo

en: Unpublish comment
pt: Despublicar comentário

en: Member
pt: Membro

en: Block type
pt: Tipo de bloco

en: Username:
pt: Usuário:

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: User account
pt: Conta de usuário

en: Main navigation
pt: Navegação principal

en: Select images
pt: Selecionar imagens

en: 1 month | @count months
pt[0]: 1 mês
pt[1]: @count meses

en: Delete relation
pt: Excluir relação

en: No content available.
pt: Nenhum conteúdo disponível.

en: Primary tabs
pt: Abas primárias

en: Secondary tabs
pt: Abas secundárias

en: Permanent
pt: Permanente

en: Temporary
pt: Temporário

en: No files available.
pt: Nenhum arquivo disponível.

en: Created on
pt: Criado em

en: Frontpage
pt: Página Inicial

en: Current user
pt: Usuário atual

en: Delete comment
pt: Apagar comentário

en: MIME type
pt: Tipo MIME

en: Posted in
pt: Enviado em

en: Upload date
pt: Data de envio

en: More info
pt: Mais informações

en: Primary
pt: Primário

en: Search index
pt: Índice de busca

en: Group nodes
pt: Nodes de grupo

en: Sort options
pt: Opções de ordenação

en: Publish comment
pt: Publicar comentário

en: Followers
pt: Seguidores

en: Secondary
pt: Secundário

en: Post date
pt: Data de publicação

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Compact
pt: Compacto

en: Who's new
pt: Novos membros

en: Language name
pt: Nome do idioma

en: Delete redirect
pt: Remover um redirecionamento

en: Like
pt: Curtir

en: Follow
pt: Seguir

en: Select language
pt: Escolha um idioma

en: Powered by Drupal
pt: Desenvolvido com Drupal

en: Who's online
pt: Quem está online

en: « First
pt: « Primeiro

en: Last »
pt: Último »

en: Your virtual face or picture.
pt: Sua foto de perfil.

en: Entity Type
pt: Tipo de entidade

en: Author name
pt: Nome do autor

en: Published date
pt: Data de publicação

en: Status messages
pt: Mensagens de status

en: Delete content
pt: Apagar conteúdo

en: Moderation state
pt: Estado da moderação

en: Save preferences
pt: Salvar preferências

en: Published status
pt: Status

en: Message template
pt: Modelo de mensagem

en: Monthly archive
pt: Arquivamento mensal

en: Main page content
pt: Conteúdo da página principal

en: Full comment
pt: Comentário completo

en: Save comment
pt: Salvar comentário

en: Unapproved comments
pt: Comentários não aprovados

en: Image styles
pt: Estilos de imagens

en: Date type
pt: Tipo de data

en: Full content
pt: Conteúdo completo

en: Recent content
pt: Conteúdo recente

en: Unpublish content
pt: Despublicar conteúdo

en: Make content sticky
pt: Destacar conteúdo

en: Make content unsticky
pt: Remover destaque do conteúdo

en: Promote content to front page
pt: Promover conteúdo para a página inicial

en: Remove content from front page
pt: Remover conteúdo da página inicial

en: Save content
pt: Salvar conteúdo

en: Find and manage content.
pt: Encontrar e gerenciar conteúdo.

en: Taxonomy term page
pt: Página de termo de taxonomia

en: No people available.
pt: Ninguém disponível.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
pt: Um administrador criou uma conta para você no site [site:name]

en: Find and manage people interacting with your site.
pt: Encontrar e gerenciar pessoas interagindo com seu site.

en: Basic page
pt: Página básica

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
pt: Use etiquetas para agrupar artigos sobre temas semelhantes em categorias.

en: Select any filter and click on Apply to see results
pt: Selecione um filtro e clique em Aplicar para ver os resultados

en: Select image
pt: Selecione a imagem

en: Bulk update
pt: Atualização em massa

en: New Comment
pt: Novo Comentário

en: Recent log messages
pt: Mensagens recentes do registro

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
pt: Gerenciar contas de usuário, papéis e permissões.

en: Changed date
pt: Data de alteração

en: Dark
pt: Escuro

en: The comment author's name.
pt: O nome do autor do comentário.

en: Group content
pt: O conteúdo do grupo

en: Footer menu
pt: Menu do rodapé

en: Asc
pt: Ascendente

en: Select files
pt: Selecionar arquivos

en: Entity bundle
pt: Pacote de entidades

en: Master
pt: Principal

en: Get the actual content from a content revision.
pt: Obter o conteúdo em si de uma revisão do conteúdo.

en: Hide label
pt: Ocultar rótulo

en: 404 page not found
pt: 404 página não encontrada

en: Language direction
pt: Direção do idioma

en: Log blocked form submissions
pt: Registro de submissões de formulário bloqueadas

en: Paragraphs
pt: Parágrafos

en: Full HTML
pt: HTML completo

en: Original language
pt: Idioma original

en: Privacy settings
pt: Configurações de privacidade

en: Powered by
pt: Distribuído por

en: <h2>Thank you for accepting cookies</h2><p>You can now hide this message or find out more about cookies.</p>
pt: <h2>Obrigado por aceitar os cookies</h2><p>Agora você pode ocultar esta mensagem ou saber mais sobre os cookies.</p>

en: Notify - Email subject
pt: Notificar - Assunto do e-mail

en: Notify - Email body
pt: Notificar - Corpo do e-mail

en: Remove member
pt: Remover membro

en: Publish taxonomy term
pt: Publicar termo da taxonomia

en: Unpublish taxonomy term
pt: Despublicar termo da taxonomia

en: Edit relation
pt: Editar relação

en: The user ID of the comment author.
pt: O ID do usuário do autor do comentário.

en: The comment author's home page address.
pt: O endereço da página inicial do autor do comentário.

en: The comment author's hostname.
pt: O nome do host do autor do comentário.

en: The time that the comment was created.
pt: O horário em que o comentário foi criado.

en: The time that the comment was last edited.
pt: O horário em que o comentário foi editado pela última vez.

en: The time that the node was created.
pt: A hora em que o node foi criado.

en: The time that the node was last edited.
pt: A hora em que node foi editado pela última vez.

en: With selection
pt: Selecione a ação

en: No messages created yet
pt: Nenhuma mensagem criada ainda

en: Custom block library
pt: Biblioteca de blocos personalizados

en: The time that the custom block was last edited.
pt: O horário em que o bloco personalizado foi editado pela última vez.

en: The time that the term was last edited.
pt: O horário em que o termo foi editado pela última vez.

en: Registering module
pt: Registrando módulo

en: Lists (Views)
pt: Listas (Views)

en: Fallback date format
pt: Formato de data padrão

en: File usage
pt: Uso de arquivo

en: Site branding
pt: Definição de marca do site

en: Outsider
pt: Forasteiro

en: The comment author's email address.
pt: O endereço de e-mail do autor do comentário.

en: Adding languages
pt: Adicionando idiomas

en: Default comments
pt: Comentários padrão

en: Allows commenting on content
pt: Permite comentar no conteúdo

en: The time that the menu link was last edited.
pt: O horário em que o link de menu foi editado pela última vez.

en: The time that the user was last edited.
pt: O horário em que o usuário foi editado pela última vez.

en: Search result highlighting input
pt: Resultado da pesquisa destacando a entrada

en: The username of the content author.
pt: O nome de usuário do autor do conteúdo.

en: Submitted by @author_name on @date
pt: Enviado por @author_name em @date

en: Protect all forms
pt: Proteger todos os formulários

en: Primary admin actions
pt: Ações primárias do administrador

en: Large (480×480)
pt: Grande (480×480)

en: Medium (220×220)
pt: Médio (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
pt: Miniatura (100×100)

[ctx: PHP date format]
en: D, m/d/Y - H:i
pt: D, d/m/Y - H:i

en: HTML Date
pt: Data HTML

en: HTML Datetime
pt: Data e hora HTML

en: HTML Month
pt: Mês HTML

en: HTML Time
pt: Hora HTML

en: HTML Week
pt: Semana HTML

en: HTML Year
pt: Ano HTML

en: HTML Yearless date
pt: Data HTML sem ano

en: Default long date
pt: Data longa padrão

[ctx: PHP date format]
en: l, F j, Y - H:i
pt: l, j \d\e F \d\e Y - H:i

en: Default medium date
pt: Data média padrão

en: Default short date
pt: Data curta padrão

[ctx: PHP date format]
en: m/d/Y - H:i
pt: d/m/Y - H:i

en: User account menu
pt: Menu de conta de usuário

en: Block the selected user(s)
pt: Bloquear o(s) usuário(s) selecionado(s)

en: Cancel the selected user account(s)
pt: Cancelar as contas dos usuários selecionados

en: Unblock the selected user(s)
pt: Desbloquear o(s) usuário(s) selecionado(s)

en: Basic block
pt: Bloco básico

en: A basic block contains a title and a body.
pt: Um bloco básico contém um título e um corpo.

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
pt: Digite uma lista separada por vírgulas. Por exemplo: Amsterdam, Cidade do México, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
pt: HTML básico

en: Restricted HTML
pt: HTML restrito

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
pt: Solicitação de cancelamento de conta para [user:display-name] em [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
pt: Novas informações de autenticação para [user:display-name] em [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
pt: Detalhes de conta para [user:display-name] em [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
pt: Detalhes de conta para [user:display-name] em [site:name] (aguardando aprovação de um administrador)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
pt: Detalhes da conta para [user:display-name] em [site:name] (bloqueada)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
pt: Detalhes da conta para [user:display-name] em [site:name] (cancelada)

en: Links related to the active user account
pt: Links relacionados à conta do usuário ativo

en: Administrative task links
pt: Links de tarefas administrativas

en: Site information links
pt: Links de informações do site

en: Site section links
pt: Links de seções do site

en: User tool links, often added by modules
pt: Links de ferramentas de usuários, geralmente adicionados por módulos

en: Find and manage custom blocks.
pt: Encontre e gerencie blocos customizados.

en: Recent comments.
pt: Comentários recentes.

en: Find and manage files.
pt: Encontrar e gerenciar arquivos.

en: Editing languages
pt: Editando idiomas

en: All content, by month.
pt: Todo conteúdo, por mês.

en: Recent content.
pt: Conteúdo recente.

en: All content promoted to the front page.
pt: Todo o conteúdo promovido à página inicial.

en: All content, by letter.
pt: Todo conteúdo, por letra.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
pt: Conteúdo pertencente a um certo termo de taxonomia.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
pt: Mostrar uma lista das novas contas de usuários no site.

en: Who's online block
pt: Bloco Quem está online

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
pt: Mostra os nomes dos usuários ativos mais recentemente, e o número total de usuários ativos.

en: View edit page
pt: Página de edição de view

en: Files overview
pt: Visão geral de arquivos

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
pt: Informação de uso de arquivo para {{ arguments.fid }}

en: <p>This page provides the ability to add common languages to your site.</p><p>If the desired language is not available, you can add a custom language.</p>
pt: <p>Esta página fornece a habilidade para adicionar idiomas a seu site.</p><p>Se o idioma desejado não estiver disponível, você pode adicionar um idioma personalizado.</p>

en: <p>Choose a language from the list, or choose "Custom language..." at the end of the list.</p><p>Click the "Add language" button when you are done choosing your language.</p><p>When adding a custom language, you will get an additional form where you can provide the name, code, and direction of the language.</p>
pt: <p>Escolha um idioma da lista ou escolha um "Idioma personalizado..." ao fim da lista.</p><p>Clique no botão "Adicionar idioma" quando concluir a escolha do seu idioma.</p><p>Ao adicionar um idioma personalizado, você verá um formulário adicional onde poderá indicar o nome, código e direção do texto do idioma.</p>

en: Continuing on
pt: Continuando

en: <p>This page provides the ability to edit a language on your site, including custom languages.</p>
pt: <p>Esta página fornece a habilidade para editar um idioma em seu site, incluindo idiomas personalizados.</p>

en: <p>You cannot change the code of a language on the site, since it is used by the system to keep track of the language.</p>
pt: <p>Você não pode mudar o código de um idioma no site pois ele é usado pelo sistema para acompanhar o idioma.</p>

en: <p>The language name is used throughout the site for all users and is written in English. Names of built-in languages can be translated using the Interface Translation module, and names of both built-in and custom languages can be translated using the Configuration Translation module.</p>
pt: <p>O nome do idioma é usado no site para todos os usuários e foi escrito em Inglês. Nomes de idiomas incorporados podem ser traduzidos usando o módulo Interface Translation e tanto nomes de idiomas incorporados como personalizados podem ser traduzidos usando o módulo Configuration Translation.</p>

en: <p>Choose if the language is a "Left to right" or "Right to left" language.</p><p>Note that not all themes support "Right to left" layouts, so test your theme if you are using "Right to left".</p>
pt: <p>Escolha se o idioma é “Esquerda para a direita" ou “Direita para a esquerda".</p><p>Note que nem todos os temas suportam layouts “Direita para a esquerda”. Teste o tema se você está usando “Direita para esquerda".</p>

en: <p>The "Languages" page allows you to add, edit, delete, and reorder languages for the site.</p>
pt: <p>A página "Idiomas" permite que você adicione, edite, apague, e reordene idiomas para o site.</p>

en: <p>To add more languages to your site, click the "Add language" button.</p><p>Added languages will be displayed in the language list and can then be edited or deleted.</p>
pt: <p>Para adicionar mais idiomas a seu site, clique no botão "Adicionar idioma".</p><p>Os idiomas adicionados serão exibidos na lista de idiomas e então poderão ser editados ou excluídos.</p>

en: Reordering languages
pt: Reordenando idiomas

en: <p>To reorder the languages on your site, use the drag icons next to each language.</p><p>The order shown here is the display order for language lists on the site such as in the language switcher blocks provided by the Interface Translation and Content Translation modules.</p><p>When you are done with reordering the languages, click the "Save configuration" button for the changes to take effect.</p>
pt: <p>Para reordenar os idiomas em seu site, use os ícones de arrastar próximos de cada idioma.</p><p>A ordem exibida aqui é a ordem de exibição para as listas de idiomas no site, tais como nos blocos de alternância de idiomas fornecidos pelos módulos Interface Translation e Content Translation.</p><p>Quando você terminar de reordenar os idiomas, clique no botão "Salvar configuração" para que as mudanças sejam aplicadas.</p>

en: Set a language as default
pt: Definir um idioma como padrão

en: <p>You can change the default language of the site by choosing one of your configured languages as default. The site will use the default language in situations where no choice is made but a language should be set, for example as the language of the displayed interface.</p>
pt: <p>Você pode alterar o idioma padrão do site definindo um dos idiomas configurados por você como padrão. O site utilizará o idioma padrão em situações onde nenhum idioma foi definido, mas que seja necessário, como por exemplo, o idioma da interface exibida.</p>

en: Modifying languages
pt: Modificando idiomas

en: <p>Operations are provided for editing and deleting your languages.</p><p>You can edit the name and the direction of the language.</p><p>Deleted languages can be added back at a later time. Deleting a language will remove all interface translations associated with it, and content in this language will be set to be language neutral. Note that you cannot delete the default language of the site.</p>
pt: <p>São fornecidas operações para editar ou apagar seus idiomas.</p><p>Você pode editar o nome e direção do idioma.</p><p>Idiomas apagados podem ser adicionados novamente. Apagar um idioma remove todas as traduções de interface associadas à ele e o conteúdo neste idioma passará a ser definido como idioma neutro. Note que você não pode apagar o idioma padrão do site.</p>

en: Find and manage content
pt: Buscar e gerenciar conteúdo

en: Welcome to [site:name]
pt: Bem-vindo a [site:name]

en: Name or email contains
pt: Nome ou email contém

en: A list of new users
pt: Uma lista de novos usuários

en: There are currently @total users online.
pt: Atualmente há @total usuários online.

en: There are currently 0 users online.
pt: Atualmente há 0 usuários online.

en: A list of users that are currently logged in.
pt: Uma lista de usuários que estão autenticados atualmente.

en: Manage view settings
pt: Gerenciar as configurações de view

en: View or edit the configuration.
pt: Ver ou editar as configurações.

en: Displays in this view
pt: Exibições nesta view

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
pt: Uma exibição é um modo de mostrar os resultados, exemplo, como uma página ou um bloco. Uma view pode conter múltiplas exibições, que são listadas aqui. A exibição ativa está destacada.

en: View administration
pt: Administração da view

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
pt: Realizar tarefas administrativas, incluindo adicionar uma descrição e clicar um clone. Clique no botão drop-down para ver as opções disponíveis.

en: Choose how to output results. E.g., choose <em>Content</em> to output each item completely, using your configured display settings. Or choose <em>Fields</em>, which allows you to output only specific fields for each result. Additional formats can be added by installing modules to <em>extend</em> Drupal's base functionality.
pt: Defina como exibir os resultados. Por exemplo, escolha <em>Conteúdo</em> para exibir cada item completamente, usando suas respectivas configurações de visualização. Ou escolha <em>Campos</em>, que permite a você exibir apenas alguns campos específicos para cada resultado. Formatos adicionais podem ser incluídos através de módulos que <em>estendam</em> as funcionalidades básicas do Drupal.

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
pt: Se essa view usa campos, eles são listados aqui. Você pode clicar em um campo para configurá-lo.

en: Filter your view
pt: Filtrar sua view

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
pt: Adicione filtros para limitar os resultados exibidos. Por exemplo, para mostrar apenas conteúdo que esteja <em>publicado</em>, você deve adicionar um filtro para <em>Publicado</em> e selecionar <em>Sim</em>.

en: Filter actions
pt: Filtrar ações

en: Add, rearrange or remove filters.
pt: Adicionar, rearranjar ou remover filtros.

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
pt: Controlar a ordem em que os resultados são exibidos. Clique em uma regra de ordenação para configurá-la.

en: Sort actions
pt: Ações de ordenação

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
pt: Adicionar, rearranjar ou remover regras de ordenação.

en: Show a preview of the view output.
pt: Mostrar uma pré-visualização da saída da view.

en: Congratulations on installing Honeypot on your site! With just a few clicks, you can have your site well-protected against automated spam bots.
    
    Click Next to be guided through this configuration page.
pt: Parabéns pela instalação do Honeypot em seu site! Com apenas alguns cliques, você pode ter seu site bem protegido contra bots de spam automatizados.
    
    Clique em Próximo para ser guiado através desta página de configuração.

en: Protecting all the forms is the easiest way to quickly cut down on spam on your site, but doing this disables Drupal's caching for every page where a form is displayed.
    
    Note: If you have the honeypot time limit enabled, this option may cause issues with Drupal Commerce product forms or similarly-sparse forms that are able to be completed in a very short time.
pt: Proteger todos os formulários é a maneira mais fácil de reduzir rapidamente o spam em seu site, mas fazer isso desativa o cache do Drupal para cada página onde um formulário é exibido.
    
    Nota: Se você tiver o limite de tempo habilitado para o Honeypot, essa opção pode causar problemas com formulários de produtos do Drupal Commerce ou formulários similarmente esparsos que podem ser concluídos em um tempo muito curto.

en: Check this box to log every form submission using watchdog. If you have Database Logging enabled, you can view these log entries in the Recent log messages page under Reports.
pt: Marque esta caixa para registrar cada submissão de formulário usando o watchdog. Se você tiver o Database Logging habilitado, você poderá ver essas entradas de registro na página de Mensagens recentes do registro em Relatórios.

en: Honeypot Element Name
pt: Nome do Elemento Honeypot

en: Spam bots typically fill out any field they believe will help get links back to their site, so tempting them with a field named something like 'url', 'homepage', or 'link' makes it hard for them to resist filling in the field—and easy to catch them in the trap and reject their submissions!
pt: Os bots de spam normalmente preenchem qualquer campo que eles acreditam que ajudarão a obter links de volta para seu site, então tentá-los com um campo chamado 'url', 'homepage' ou 'link' torna difícil para eles resistirem em preencher o campo — e fácil pegá-los na armadilha e rejeitar suas submissões!

en: Honeypot Time Limit
pt: Limite de Tempo do Honeypot

en: If you enter a positive value, Honeypot will require that all protected forms take at least that many seconds long to fill out. Most forms take at least 5-10 seconds to complete (if you're a human), so setting this to a value < 5 will help protect against spam bots. Set to 0 to disable.
pt: Se você digitou um valor positivo, o Honeypot exigirá que todos os formulários protegidos levem pelo menos muitos segundos para serem preenchidos. A maioria dos formulários leva pelo menos 5-10 segundos para ser concluído (se você é um humano), então definir isso para um valor < 5 ajudará a proteger contra bots de spam. Definido para 0 para desativar.

en: Honeypot form-specific settings
pt: Configurações Específicas de Formulário Honeypot

en: If you would like to choose particular forms to be protected by Honeypot, check the forms you wish to protect in this section. Most common types of forms are available for protection.
pt: Se você quiser escolher formulários específicos para serem protegidos pelo Honeypot, marque os formulários que deseja proteger nesta seção. Os tipos mais comuns de formulários estão disponíveis para proteção.

en: Adds users to groups as members.
pt: Adiciona usuários como membros de grupos.

en: Name (autocomplete)
pt: Nome (autocompletar)

en: No members available.
pt: Nenhum membro inscrito

en: {{ arguments.gid|placeholder }} members
pt: {{ arguments.gid|placeholder }} membros

en: Delete selected messages
pt: Apagar mensagens selecionadas

en: <p>Now that you have an overview of the "Add languages" feature, you can continue by:<ul><li>Adding a language</li><li>Adding a custom language</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Viewing configured languages</a></li></ul></p>
pt: <p>Agora que você tem uma visão geral sobre a funcionalidade "Adicionar idiomas", você pode:<ul><li>Adicionar um idioma</li><li>Adicionar um idioma personalizado</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Ver idiomas configurados</a></li></ul></p>

en: <p>Now that you have an overview of the "Edit language" feature, you can continue by:<ul><li>Editing a language</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Viewing configured languages</a></li></ul></p>
pt: <p>Agora que você tem uma visão geral do recurso "Editar idioma", você pode continuar por:<ul><li>Editando um idioma</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Visualização de idiomas configurados</a></li></ul></p>

en: <p>Now that you have an overview of the "Languages" page, you can continue by:<ul><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language/add">Adding a language</a></li><li>Reordering languages</li><li>Editing a language</li><li>Deleting a language</li></ul></p>
pt: <p>Agora que você tem uma visão geral da página de "Idiomas", você pode continuar:<ul><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language/add">Adicionando um idioma</a></li><li>Reordenando idiomas</li><li>Editando um idioma</li><li>Apagando um idioma</li></ul></p>

en: Demographic
pt: Demográfico

en: Find and manage comments.
pt: Localizar e gerenciar comentários.

en: The approved comments listing.
pt: A lista de comentários aprovados.

en: Comments published
pt: Comentários publicados

en: The unapproved comments listing.
pt: A lista de comentários não aprovados.

en: Comments unapproved
pt: Comentários não aprovados

en: There are no custom blocks available.
pt: Não existem blocos personalizados disponíveis.

en: Find and moderate content.
pt: Encontrar e moderar conteúdo.

en: No moderated content available. Only pending versions of content, such as drafts, are listed here.
pt: Nenum conteúdo moderado disponível. Apenas versões pendentes de conteúdo, como rascunhos, são listadas aqui.

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
pt: Ainda não foi criado nenhum conteúdo para a página inicial.
    <br /> Siga o <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">Guia do Usuário</a> para começar a construir seu site.

en: Add the Administrator role to the selected user(s)
pt: Adicionar a função de Administrador ao(s) usuário(s) selecionado(s)

en: Remove the Administrator role from the selected user(s)
pt: Remover a função de Administrador do(s) usuário(s) selecionado(s)

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
pt: Rascunho

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
pt: Criar novo rascunho

en: Accept all cookies
pt: Aceita todos os cookies

en: [user:display-name],
    
    Your account at [site:name] has been activated.
    
    You will be able to log in to [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: your password.
    
    -- [site:name] team
pt: [user:display-name],
    
    Sua conta em [site:name] foi ativada.
    
    Você poderá efetuar o login em [site:login-url] usando:
    
    Nome de usuário: [user:name]
    Senha: sua senha.
    
    --  Equipe [site:name]
