OpenideaL - ideas and innovation management system (3.0.3) - en to ja translation catalogue (396 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Slideshow
ja: スライドショー

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Images
ja: イメージ

en: Status
ja: 状態

en: Register
ja: 登録

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Moderated content
ja: モデレート中のコンテンツ

en: Value
ja: 値

en: Totals
ja: 合計

en: Username
ja: ユーザー名

en: Transactions
ja: トランザクション

en: Group
ja: グループ

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: Closed
ja: クローズド

en: List
ja: リスト

en: Subject
ja: 件名

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Additional details
ja: さらなる情報

en: Manager
ja: マネージャー

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: more
ja: 続き

en: Administration
ja: 管理

en: Comments
ja: コメント

en: More
ja: 続き

en: Action
ja: アクション

en: On
ja: オン

en: Tags
ja: タグ

en: Taxonomy
ja: タクソノミー

en: Homepage
ja: ホームページ

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Advanced options
ja: 高度なオプション

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Size
ja: サイズ

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: Use count
ja: 使用回数

en: Message
ja: メッセージ

en: No log messages available.
ja: ログメッセージはありません。

en: Category
ja: カテゴリー

en: Feed
ja: フィード

en: Name
ja: 名前

en: Taxonomy term
ja: タクソノミーターム

en: Preview
ja: プレビュー

en: Default
ja: デフォルト

en: Update
ja: 更新

en: Open
ja: オープン

en: Archive
ja: アーカイブ

en: Icon
ja: アイコン

en: Views
ja: ビュー

en: Main
ja: メイン

en: Filename
ja: ファイル名

en: Teaser
ja: ティーザー

en: Updated
ja: 更新

en: Total
ja: 合計

en: Attachment
ja: 添付

en: Picture
ja: 写真

en: User
ja: ユーザー

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: Email
ja: メール

en: Files
ja: ファイル

en: User ID
ja: ユーザーID

en: Created
ja: 作成

en: Node
ja: ノード

en: All
ja: すべて

en: Active
ja: アクティブ

en: Points
ja: ポイント

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Block
ja: ブロック

en: Page
ja: ページ

en: Site name
ja: サイト名

en: Off
ja: オフ

en: Footer
ja: フッター

en: To
ja: 宛先

en: From
ja: 送信元

en: Roles
ja: 役割

en: Comment
ja: コメント

en: Hostname
ja: ホスト名

en: Published
ja: 掲載

en: Filter
ja: フィルター

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Sticky at top of lists
ja: リスト上部に固定

en: Log message
ja: ログメッセージ

en: URL alias
ja: URLエイリアス

en: Last access
ja: 前回のアクセス

en: Message text
ja: メッセージテキスト

en: Severity
ja: 重大度

en: Fields
ja: フィールド

en: Vote
ja: 投票

en: Watchdog
ja: システム監視

en: Last update
ja: 前回の更新

en: Nodes
ja: ノード

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Plain text
ja: プレーンテキスト

en: Amount
ja: 量

en: Send
ja: 送信

en: Desc
ja: 降順

en: Members
ja: メンバー

en: Configuration
ja: 環境設定

en: Role
ja: 役割

en: User login
ja: ユーザーログイン

en: Log in
ja: ログイン

en: Users
ja: ユーザー

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ja: @site は現在メンテナンス中です。まもなく再開しますので、しばらくお待ちください。

en: Redirect
ja: リダイレクト

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Tools
ja: ツール

en: Sort Criteria
ja: 条件をソート

en: Recent comments
ja: 最近のコメント

en: Random
ja: ランダム

en: Template
ja: テンプレート

en: Close
ja: 閉じる

en: Votes
ja: 投票

en: UID
ja: ユーザーID

en: Operation
ja: 操作

en: Last Name
ja: 姓

en: Logout
ja: ログアウト

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Full
ja: すべて

en: Gender
ja: 性別

en: Male
ja: 男性

en: Female
ja: 女性

en: Authored on
ja: 投稿日時

en: Group members
ja: グループメンバー

en: Browse
ja: ブラウズ

en: Token
ja: トークン

en: ‹ previous
ja: ‹ 前へ

en: next ›
ja: 次へ ›

en: Refine
ja: 絞り込む

en: Member for
ja: ユーザー登録から

en: Front page
ja: フロントページ

en: Activity
ja: アクティビティ

en: author
ja: 投稿者

en: Entity
ja: エンティティ

en: Log out
ja: ログアウト

en: Your message has been sent.
ja: メッセージは送信されました

en: White
ja: 白

en: People
ja: ユーザー

en: Blocked
ja: ブロック

en: Author Name
ja: 著者名

en: Glossary
ja: 用語集

en: Balance
ja: 残高

en: Changed
ja: 変更済

en: User name
ja: ユーザー名

en: Edit member
ja: メンバーを編集する

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: Published comments
ja: 掲載中のコメント

en: Tabs
ja: タブ

en: Output format
ja: 出力書式

en: Anonymous user
ja: 匿名ユーザー

en: Apply
ja: 適用

en: Block description
ja: ブロックの説明

en: Used in
ja: 利用場所

en: Node reference
ja: ノード参照

en: User reference
ja: ユーザー参照

en: Permission
ja: 権限

en: Hide
ja: 非表示

en: Global
ja: グローバル

en: Authenticated user
ja: 認証済みユーザー

en: Transparent
ja: 透過

en: Administrator
ja: 管理者

en: « first
ja: « 最初へ

en: last »
ja: 最後 »

en: Skip
ja: スキップ

en: No comments available.
ja: コメントはありません。

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
ja: ユーザーがオンラインであると見なす時間を指定してください。 最後にページを表示してからこの時間が経過するまで、そのユーザーはオンラインであると見なされます。

en: Add comment
ja: コメントを追加

en: Edit node
ja: ノードを編集

en: User profile
ja: ユーザープロフィール

en: Offset
ja: オフセット

en: Send message
ja: メッセージを送信

en: Joined
ja: 登録日

en: Any
ja: いずれか

en: Skip to main content
ja: メインコンテンツに移動

en: Number of comments
ja: コメント数

en: Go back
ja: 戻る

en: Reports
ja: レポート

en: Delete node
ja: ノードの削除

en: Fid
ja: FID

en: Publish content
ja: コンテンツを掲載

en: Unpublish comment
ja: コメントを非公開にする

en: Member
ja: メンバー

en: Block type
ja: ブロックタイプ

en: Username:
ja: ユーザー名:

en: Entity type
ja: エンティティタイプ

en: User account
ja: ユーザーアカウント

en: Main navigation
ja: メインナビゲーション

en: 1 month | @count months
ja[0]: 1ヶ月
ja[1]: @countヶ月

en: Delete relation
ja: 関連を削除する

en: No content available.
ja: コンテンツが見つかりません。

en: Metatags
ja: メタタグ

en: Meta tags
ja: メタタグ

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: Permanent
ja: 恒久的

en: Temporary
ja: 一時的

en: No files available.
ja: 利用可能なファイルがありません。

en: Created on
ja: 作成日

en: Frontpage
ja: フロントページ

en: Current user
ja: 現在のユーザー

en: Delete comment
ja: コメントの削除

en: MIME type
ja: MIME タイプ

en: Posted in
ja: 投稿先

en: Upload date
ja: アップロード日時

en: Search index
ja: 検索インデックス

en: Group nodes
ja: グループノード

en: Publish comment
ja: コメントを公開する

en: Followers
ja: フォロワー

en: Post date
ja: 投稿日

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Compact
ja: コンパクト

en: Who's new
ja: 新しいユーザー

en: Personal contact form
ja: パーソナルコンタクトフォーム

en: Who's online
ja: オンライン状況

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Your virtual face or picture.
ja: あなたの仮想の顔、あるいは写真。

en: Author name
ja: 投稿者名

en: Breadcrumbs
ja: パンくず

en: Published date
ja: 公開日時

en: Status messages
ja: ステータスメッセージ

en: Status code
ja: 状態コード

en: Delete content
ja: コンテンツを削除

en: Moderation state
ja: モデレーション状態

en: Published status
ja: 掲載ステータス

en: Monthly archive
ja: マンスリーアーカイブ

en: Main page content
ja: メインページコンテンツ

en: Full comment
ja: コメント全文

en: Save comment
ja: コメントの保存

en: Unapproved comments
ja: 承認待ちのコメント

en: Image styles
ja: 画像スタイル

en: Date type
ja: 日付型

en: Full content
ja: 全文

en: Recent content
ja: 最近のコンテンツ

en: Unpublish content
ja: コンテンツを非公開にする

en: Make content sticky
ja: コンテンツをリスト上部に固定

en: Make content unsticky
ja: コンテンツをリスト上部に固定しない

en: Promote content to front page
ja: コンテンツをトップページに表示する

en: Remove content from front page
ja: コンテンツをフロント ページから削除

en: Save content
ja: コンテンツの保存

en: Find and manage content.
ja: コンテンツの検索と管理。

en: Taxonomy term page
ja: タクソノミータームのページ

en: No people available.
ja: 利用可能なユーザーがいません。

en: An administrator created an account for you at [site:name]
ja: [site:name]でのアカウントが管理者によって発行されました。

en: Find and manage people interacting with your site.
ja: サイトにアクセスするユーザーの抽出と管理

en: Basic page
ja: 基本ページ

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ja: 記事をトピックなどに合わせてグループ化するにはタグを使用してください

en: Select any filter and click on Apply to see results
ja: フィルターを選択して適用をクリックし、結果を表示

en: Bulk update
ja: 一括更新

en: Specifies the entity for which to evaluate the condition.
ja: 条件を評価するエンティティーを指定してください。

en: Recent log messages
ja: 最近のログメッセージ

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
ja: ユーザーアカウント、ロール、権限の管理をします。

en: Changed date
ja: 更新日

en: The comment author's name.
ja: コメント投稿者の名前。

en: Group content
ja: グループ コンテンツ

en: Footer menu
ja: フッターメニュー

en: Asc
ja: 昇順

en: Entity bundle
ja: エンティティバンドル

en: Master
ja: マスター

en: Get the actual content from a content revision.
ja: コンテンツリビジョンから実際のコンテンツを取得します。

en: Entity Reference
ja: エンティティ参照

en: 404 page not found
ja: 404 ページが見つかりません

en: Log blocked form submissions
ja: ブロックした送信をログに記録

en: Paragraphs
ja: パラグラフ

en: Full HTML
ja: フル HTML

en: Original language
ja: 元の言語

en: Remove member
ja: メンバーを削除する

en: Publish taxonomy term
ja: タクソノミータームを掲載

en: Unpublish taxonomy term
ja: タクソノミータームを非掲載

en: Edit relation
ja: 関連を編集する

en: The user ID of the comment author.
ja: コメント投稿者のユーザーID。

en: The comment author's home page address.
ja: コメント投稿者のホームページアドレス。

en: The comment author's hostname.
ja: コメント投稿者のホスト名。

en: The time that the comment was created.
ja: コメントが作成された時間。

en: The time that the comment was last edited.
ja: コメントが最後に編集された時間。

en: The time that the node was created.
ja: ノードが作成された日時。

en: The time that the node was last edited.
ja: ノードが最後に更新された日時。

en: With selection
ja: 選択リスト付

en: Custom block library
ja: カスタムブロックライブラリ

en: The time that the custom block was last edited.
ja: カスタムブロックが最後に編集された時間。

en: The time that the term was last edited.
ja: タームが最後に編集された日時。

en: Registering module
ja: モジュールの登録

en: Lists (Views)
ja: リスト (Views)

en: Fallback date format
ja: 予備の日時フォーマット

en: File usage
ja: ファイルの用途

en: 403 access denied
ja: 403 アクセス拒否

en: Site branding
ja: サイトブランディング

en: Outsider
ja: 部外者

en: The comment author's email address.
ja: コメント投稿者のメールアドレス。

en: Default comments
ja: デフォルトのコメント

en: Allows commenting on content
ja: コンテンツへのコメントを許可

en: The time that the menu link was last edited.
ja: メニューリンクが最後に編集された時間。

en: The time that the user was last edited.
ja: ユーザーの最終更新日時。

en: Search result highlighting input
ja: 入力文字をハイライトした検索結果

en: The username of the content author.
ja: コンテンツ投稿者のユーザー名。

en: Submitted by @author_name on @date
ja: @author_name が @date に投稿

en: Primary admin actions
ja: プライマリ管理アクション

en: Large (480×480)
ja: 大 (480×480)

en: Medium (220×220)
ja: 中 (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
ja: サムネイル (100x100)

[ctx: PHP date format]
en: D, m/d/Y - H:i
ja: Y/m/d(D) - H:i

en: HTML Date
ja: HTML 日付

en: HTML Datetime
ja: HTML 日時

en: HTML Month
ja: HTML 月

en: HTML Time
ja: HTML 時刻

en: HTML Week
ja: HTML 週

en: HTML Year
ja: HTML 年

en: HTML Yearless date
ja: HTML 年無し日付

en: Default long date
ja: デフォルトの長い日付

[ctx: PHP date format]
en: l, F j, Y - H:i
ja: Y年n月j日(l) - H:i

en: Default medium date
ja: デフォルトの中ぐらいの日付

en: Default short date
ja: デフォルトの短い日付

[ctx: PHP date format]
en: m/d/Y - H:i
ja: Y/m/d - H:i

en: User account menu
ja: ユーザーアカウントメニュー

en: Block the selected user(s)
ja: 選択されたユーザーをブロック

en: Cancel the selected user account(s)
ja: 選択されたユーザーアカウントをキャンセル

en: Unblock the selected user(s)
ja: 選択されたユーザーのブロックを解除

en: Basic block
ja: 基本ブロック

en: A basic block contains a title and a body.
ja: 基本ブロックはタイトルと本文を持ちます。

en: Website feedback
ja: ウェブサイトフィードバック

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
ja: コンマ区切りのリストを入力してください。例: アムステルダム, メキシコシティ, "クリーブランド, オハイオ"

en: Basic HTML
ja: ベーシック HTML

en: Restricted HTML
ja: 制限付き HTML

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
ja: [site:name] での [user:display-name] のアカウントキャンセルのリクエスト

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
ja: [site:name]での[user:display-name]さんの代替ログイン情報

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
ja: [site:name] の [user:display-name] のアカウント詳細

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
ja: [site:name] の [user:display-name] のアカウント詳細 (管理者の承認待ち)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
ja: [user:display-name] の [site:name] の情報 (ブロック)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
ja: [site:name] での [user:display-name] さんのアカウントの詳細 (キャンセル)

en: Links related to the active user account
ja: アクティブなユーザーアカウントに関連したリンク

en: Administrative task links
ja: 管理タスクのリンク

en: Site information links
ja: サイト情報のリンク

en: Site section links
ja: サイトセクションのリンク

en: User tool links, often added by modules
ja: モジュールなどで追加されたユーザーツールリンク

en: Find and manage custom blocks.
ja: カスタムブロックの管理と検索

en: Recent comments.
ja: 最近のコメント。

en: Find and manage files.
ja: ファイルの検索と管理。

en: All content, by month.
ja: 月ごとの全てのコンテンツ

en: Recent content.
ja: 最近のコンテンツ。

en: All content promoted to the front page.
ja: フロントページに掲載されている全てのコンテンツ

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
ja: 特定のタクソノミータームに所属するコンテンツ。

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
ja: サイト上の最新のユーザーの一覧を表示します。

en: Who's online block
ja: 現在オンラインのユーザーを表示するブロック

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
ja: 最近のアクティブなユーザーの名前と全アクティブユーザーの数を表示します。

en: View edit page
ja: 編集ページを表示

en: Files overview
ja: ファイルの概要

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
ja: {{ arguments.fid }}のファイル使用情報

en: Find and manage content
ja: コンテンツの検索と管理

en: Welcome to [site:name]
ja: [site:name]へようこそ

en: Name or email contains
ja: 名前またはメールアドレスが以下を含む

en: A list of new users
ja: 新規ユーザーの一覧

en: There are currently @total users online.
ja: 現在 @total 人のユーザーがオンラインです。

en: There are currently 0 users online.
ja: 現在オンラインのユーザーはいません。

en: A list of users that are currently logged in.
ja: 現在ログインしているユーザーの一覧。

en: Manage view settings
ja: ビューの設定を管理

en: View or edit the configuration.
ja: 設定を閲覧または編集。

en: Displays in this view
ja: このビュー内に表示

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
ja: ディスプレイは結果の表示手段で、例えばページまたはブロックなどです。一つのビューに複数のディスプレイを持たせることが可能で、それらはここにリストされています。

en: View administration
ja: ビューの管理

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
ja: 管理作業を行う - 詳細の追加やクローンの作成など。ドロップダウンボタンをクリックすると利用可能なオプションを見ることができます。

en: Choose how to output results. E.g., choose <em>Content</em> to output each item completely, using your configured display settings. Or choose <em>Fields</em>, which allows you to output only specific fields for each result. Additional formats can be added by installing modules to <em>extend</em> Drupal's base functionality.
ja: どのように結果を出力するかを選択します。例えば、<em>コンテンツ</em>を選択すると、選択されている表示設定を用いて一つ一つのアイテムの全てをで出力できます。<em>フィールド</em>を選択すると、特定のフィールドのみを結果に出力することができます。モジュールをインストールすることで Drupal のベース機能を<em>拡張</em>し、様々なフォーマットを追加することができます。

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
ja: このビューがフィールドを使う場合はこちらにリストされます。フィールドをクリックして設定を変更することができます。

en: Filter your view
ja: ビューをフィルターする

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
ja: フィルターを追加して、出力される結果を制限できます。例えば、<em>掲載されている</em>コンテンツのみを表示する場合、<em>掲載</em>のフィルターを追加して<em>はい</em>を選択します。

en: Filter actions
ja: アクションをフィルターする

en: Add, rearrange or remove filters.
ja: フィルターを追加、並べ替えまたは削除。

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
ja: 結果の出力順序を制御します。設定を行うには有効な並び替えルールをクリックしてください。

en: Sort actions
ja: アクションをソート

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
ja: ソートのルールを追加、並べ替えまたは削除。

en: Show a preview of the view output.
ja: ビューアウトプットのプレビューを表示。

en: Adds users to groups as members.
ja: ユーザーをメンバーとしてグループに追加します。

en: Name (autocomplete)
ja: 名前 (自動補完)

en: There is no redirect yet.
ja: まだリダイレクトがありません。

en: View member
ja: メンバーを見る

en: No members available.
ja: メンバーはいません。

en: View relation
ja: 関連を見る

en: {{ arguments.gid|placeholder }} members
ja: {{ arguments.gid|placeholder }} のメンバー

en: {{ arguments.gid|placeholder }} nodes
ja: {{ arguments.gid|placeholder }} のノード

en: Find and manage comments.
ja: コメントを見つけ管理します。

en: The approved comments listing.
ja: 承認されたコメントのリスト。

en: Comments published
ja: 公開済みコメント

en: The unapproved comments listing.
ja: 未承認のコメントのリストです。

en: Comments unapproved
ja: 未承認のコメント。

en: There are no custom blocks available.
ja: 利用出来るカスタムブロックはありません。

en: No moderated content available. Only pending versions of content, such as drafts, are listed here.
ja: モデレート中のコンテンツはありません。下書きなどの掲載を保留しているバージョンのみがここに表示されます。

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
ja: フロントページのコンテンツはまだ作成されていません。<br>サイトを構築するには<a target="_blank" href="https://www.drupal.org/ja/docs/user_guide/ja/index.html">ユーザーガイド</a>を参照してください。

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
ja: 下書き

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
ja: 下書きを新規作成
