OpenideaL - ideas and innovation management system (3.0.5) - en to da translation catalogue (301 entries)

en: Home
da: Hjem

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: Operations
da: Handlinger

en: Content
da: Indhold

en: Moderated content
da: Modereret indhold

en: Value
da: Værdi

en: Totals
da: Total

en: Username
da: Brugernavn

en: Transactions
da: Transaktioner

en: Group
da: Gruppe

en: Author
da: Forfatter

en: List
da: Vis

en: Subject
da: Emne

en: Cancel
da: Annullér

en: Manager
da: Administrator

en: Description
da: Beskrivelse

en: Language
da: Sprog

en: more
da: mere

en: Comments
da: Kommentarer

en: More
da: Mere

en: Action
da: Handling

en: Taxonomy
da: Taksonomi

en: Categories
da: Kategorier

en: Edit
da: Redigér

en: Date
da: Dato

en: Size
da: Størrelse

en: Search
da: Søg

en: Reset
da: Gendan

en: Use count
da: Brug antal

en: Message
da: Meddelelse

en: No log messages available.
da: Ingen logbeskeder til rådighed.

en: Password
da: Adgangskode

en: Category
da: Kategori

en: Name
da: Navn

en: Taxonomy term
da: Ord i ordforråd

en: Preview
da: Gennemse

en: Default
da: Standard

en: Update
da: Opdatér

en: Open
da: Åben

en: Archive
da: Arkiv

en: Icon
da: Ikon

en: Main
da: Primær

en: Filename
da: Filnavn

en: Teaser
da: Smagsprøve

en: Updated
da: Opdateret

en: Total
da: I alt

en: Attachment
da: Bilag

en: User
da: Bruger

en: Content type
da: Indholdstype

en: Email
da: E-mail

en: Files
da: Filer

en: Email Address
da: E-mail-adresse

en: User ID
da: Bruger ID

en: Created
da: Oprettet

en: All
da: Alle

en: Active
da: Aktiv

en: Points
da: Point

en: Block
da: Blok

en: Page
da: Side

en: Site name
da: Sitets navn

en: Footer
da: Sidefod

en: To
da: Til

en: From
da: Fra

en: Roles
da: Roller

en: Comment
da: Kommentar

en: Published
da: Udgivet

en: Last access
da: Seneste tilgang

en: Message text
da: Besked tekst

en: Severity
da: Grad

en: Fields
da: Felter

en: Vote
da: Stem

en: Watchdog
da: Hændelseslog

en: Last update
da: Seneste opdatering

en: Nodes
da: Indhold

en: Plain text
da: Ren tekst

en: Desc
da: Faldende

en: Members
da: Medlemmer

en: Configuration
da: Indstillinger

en: Role
da: Rolle

en: Log in
da: Log ind

en: Users
da: Brugere

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
da: Vi er ved at opdatere @site. Vi er snart tilbage. Tak for din tålmodighed.

en: Anonymous
da: Anonym

en: Tools
da: Værktøjer

en: Sort Criteria
da: Kriterie

en: Recent comments
da: Seneste kommentarer

en: Random
da: Tilfældig

en: Template
da: Skabelon

en: Close
da: Luk

en: Votes
da: Stemmer

en: Operation
da: Handling

en: Logout
da: Log ud

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Gender
da: Køn

en: Male
da: Mand

en: Female
da: Kvinde

en: Share
da: Del

en: Authored on
da: Skrevet den

en: Group members
da: Gruppemedlemmer

en: Browse
da: Gennemse

en: ‹ previous
da: ‹ forrige

en: next ›
da: næste ›

en: Refine
da: Forfin

en: Member for
da: Medlem i

en: Front page
da: Forside

en: Activity
da: Aktivitet

en: From date
da: Fra dato

en: author
da: forfatter

en: Log out
da: Log ud

en: Your message has been sent.
da: Din besked er blevet sendt.

en: White
da: Hvid

en: People
da: Personer

en: Blocked
da: Blokeret

en: Author Name
da: Forfatternavn

en: Glossary
da: Ordliste

en: Transaction
da: Transaktion

en: Changed
da: Ændret

en: 301 Moved Permanently
da: 301 Flyttet permanent

en: 307 Temporary Redirect
da: 307 Midlertidig omdirigering

en: User name
da: Brugernavn

en: signup
da: tilmeld

en: User page
da: Brugerside

en: ‹ Previous
da: ‹ Forrige

en: Next ›
da: Næste ›

en: Unpublished
da: Ikke udgivet

en: Published comments
da: Udgivne kommentarer

en: News
da: Nyheder

en: Output format
da: Output-format

en: Anonymous user
da: Anonym bruger

en: Apply
da: Udfør

en: Block description
da: Beskrivelse

en: Used in
da: Brugt i

en: Permission
da: Tilladelse

en: 300 Multiple Choices
da: 300 Flere valg

en: 302 Found
da: 302 Fundet

en: 303 See Other
da: 303 Se anden placering

en: 304 Not Modified
da: 304 Ikke ændret

en: 305 Use Proxy
da: 305 Brug proxy

en: Hide
da: Skjul

en: Authenticated user
da: Godkendt bruger

en: Transparent
da: Gennemsigtig

en: « first
da: « første

en: last »
da: sidste »

en: No comments available.
da: Der er ingen kommentarer at vise.

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
da: En bruger bliver opfattet som online i dette tidsrum efter hun sidst har set en side.

en: Add comment
da: Tilføj kommentar

en: Edit node
da: Redigér indholdselement

en: Offset
da: Forskydning

en: Send message
da: Send besked

en: Joined
da: Indmeldt

en: Any
da: Nogen

en: Skip to main content
da: Gå til hovedindhold

en: Number of comments
da: Antal kommentarer

en: Transaction type
da: Transaktionstype

en: Go back
da: Gå tilbage

en: Reports
da: Rapporter

en: Delete node
da: Slet indholdselement

en: Publish content
da: Udgiv indhold

en: Unpublish comment
da: Skjul kommentarer

en: Block type
da: Bloktype

en: Username:
da: Brugernavn:

en: Entity type
da: Entity-type

en: User account
da: Brugerkonto

en: Main navigation
da: Primær navigation

en: 1 month | @count months
da[0]: 1 måned
da[1]: @count måneder

en: No content available.
da: Der er intet indhold at vise.

en: Flags
da: Flag

en: Light
da: Lyst

en: No files available.
da: Ingen tilgængelige filer.

en: Frontpage
da: Forside

en: Current user
da: Aktuelle bruger

en: Delete comment
da: Slet kommentar

en: Posted in
da: Indsendt til

en: Upload date
da: Upload-dato

en: Primary
da: Primær

en: Group nodes
da: Gruppe-indholdselementer

en: Publish comment
da: Udgiv kommentar

en: Secondary
da: Sekundær

en: Post date
da: Oprettelsesdato

en: Items per page
da: Antal elementer

en: - All -
da: - Alle -

en: Who's new
da: Nye brugere

en: Delete redirect
da: Slet omdirigering

en: Follow
da: Følg

en: Personal contact form
da: Personlig kontaktformular

en: Who's online
da: Hvem er online

en: « First
da: « Første

en: Last »
da: Sidste »

en: Normal vote
da: Normal stemme

en: The default tag for votes on content. If multiple votes with different tags are being cast on a piece of content, consider casting a "summary" vote with this tag as well.
da: Standard-tag for stemmer på indhold. Hvis der afgives flere stemmer med forskellige tags på et stykke indhold bør du overveje også at afgive en resumé-stemme med dette tag.

en: Author name
da: Forfatternavn

en: Published date
da: Udgivelsesdato

en: Delete content
da: Slet indhold

en: Moderation state
da: Godkendelsestilstand

en: Published status
da: Publiceringsstatus

en: Monthly archive
da: Månedsarkiv

en: Save comment
da: Gem kommentar

en: Unapproved comments
da: Ikke-godkendte kommentarer

en: Image styles
da: Billedformater

en: Date type
da: Datotype

en: Recent content
da: Seneste indhold

en: Unpublish content
da: Afpublicér indhold

en: Make content sticky
da: Gør indhold klæbrigt

en: Make content unsticky
da: Fjern klæbrighed

en: Promote content to front page
da: Vis indhold på forsiden

en: Remove content from front page
da: Fjern indhold fra forsiden

en: Save content
da: Gem indhold

en: Find and manage content.
da: Find og håndtér indhold.

en: No people available.
da: Ingen personer til rådighed.

en: Find and manage people interacting with your site.
da: Find og håndtér personer som bruger dit site.

en: Basic page
da: Simpel side

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
da: Brug tags til at gruppere artikler om samme emne.

en: Bulk update
da: Masseopdatering

en: Recent log messages
da: Seneste logmeddelelser

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
da: Håndtér brugerkonti, roller og tilladelser.

en: Changed date
da: Ændringsdato

en: Dark
da: Mørkt

en: Asc
da: Stigende

en: Get the actual content from a content revision.
da: Hent indholdet fra en indholdsversion.

en: Hide label
da: Skjul label

en: Forgot your password?
da: Glemt din adgangskode?

en: Full HTML
da: Fuld HTML

en: Original language
da: Originalt sprog

en: Privacy settings
da: Indstillinger for privatliv

en: Powered by
da: Drevet af

en: <h2>Thank you for accepting cookies</h2><p>You can now hide this message or find out more about cookies.</p>
da: <h2>Tak forfi du accepterede cookies</h2><p>Du kan nu skjule denne meddelelse eller lære mere om cookies.</p>

en: Publish taxonomy term
da: Publicér taksonomiterm

en: Unpublish taxonomy term
da: Afpublicér taksonomiterm

en: With selection
da: Handling

en: Custom block library
da: Brugerdefineret blokbibliotek

en: Registering module
da: Registrerer modul

en: Lists (Views)
da: Lister (Views)

en: Default comments
da: Standardkommentarer

en: Allows commenting on content
da: Tillader kommentarer på indhold

en: Submitted by @author_name on @date
da: Indsendt af @author_name den @date

en: Large (480×480)
da: Stor (480×480)

en: Medium (220×220)
da: Mellem (220×220)

en: User account menu
da: Brugerkontomenu

en: Block the selected user(s)
da: Blokér de(n) valgte bruger(e)

en: Cancel the selected user account(s)
da: Opsig de valgte brugerkonti

en: Unblock the selected user(s)
da: Fjern blokering af de(n) valgte bruger(e)

en: Basic block
da: Simpel blok

en: A basic block contains a title and a body.
da: En simpel blok indeholder en titel og en brødtekst.

en: Website feedback
da: Site feedback

en: Basic HTML
da: Simpel HTML

en: Restricted HTML
da: Begrænset HTML

en: Links related to the active user account
da: Links relateret til den aktive brugerkonto

en: Administrative task links
da: Links til administrative opgaver

en: Site information links
da: Links til informationen om sitet

en: Site section links
da: Links til sitets sektioner

en: User tool links, often added by modules
da: Bruger værktøjslinks, som typisk tilføjes af moduler

en: Find and manage custom blocks.
da: Find og håndtér brugerdefinerede blokke.

en: Recent comments.
da: Seneste kommentarer.

en: Find and manage files.
da: Find og håndtér filer.

en: All content, by month.
da: Alt indhold, efter måned.

en: Recent content.
da: Seneste indhold.

en: All content promoted to the front page.
da: Alt indhold som vises på forsiden.

en: All content, by letter.
da: Alt indhold efter forbogstav.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
da: Indhold som er knyttet til en bestemt term.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
da: Viser en liste af de nyeste brugerkonti på sitet.

en: Who's online block
da: Hvem er online

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
da: Viser navnene på de brugere, der senste har været aktive, og det totale antal af aktive brugere.

en: View edit page
da: Redigeringsside

en: Files overview
da: Filoversigt

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
da: Information om brug af filen {{ arguments.fid }}

en: Find and manage content
da: Find og håndtér indhold

en: Welcome to [site:name]
da: Velkommen til [site:name]

en: Name or email contains
da: Navn eller e-mail indeholder

en: A list of new users
da: En liste af nye brugere

en: There are currently @total users online.
da: Der er i øjeblikket @total brugere online.

en: There are currently 0 users online.
da: Der er i øjeblikket 0 brugere online.

en: A list of users that are currently logged in.
da: En liste af indloggede brugere.

en: Manage view settings
da: Håndtér indstillinger for views

en: View or edit the configuration.
da: Vis eller redigér konfigurationen.

en: Displays in this view
da: Vises i dette view

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
da: Et display er en metode til at vise resultaterne, f.eks. som en side eller en blok. Et view kan indeholde flere displays, som vises her. Det aktive display er fremhævet.

en: View administration
da: Vis administration

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
da: Udfør administrative opgaver, som f.eks. at tilføje en beskrivelse eller oprette en kopi. Klik på dropdown-menuen for at se de tilgængelige muligheder.

en: Choose how to output results. E.g., choose <em>Content</em> to output each item completely, using your configured display settings. Or choose <em>Fields</em>, which allows you to output only specific fields for each result. Additional formats can be added by installing modules to <em>extend</em> Drupal's base functionality.
da: Vælg hvordan resultaterne skal vises. Vælg f.eks. <em>Indhold</em> for at vise en komplet version af hvert resultat baseret på dine præsentationsindstillinger. Eller vælg <em>Felter</em> som gør det muligt kun at vise specifikke felter for hvert resultat. Yderligere formater kan tilføjes ved installere moduler som <em>udvider</em> Drupals kernefunktionalitet.

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
da: Hvis denne visning bruger filtre er de opstillet her. Du kan klikke på et felt for at konfigurere det.

en: Filter your view
da: Filtrer din visning

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
da: Tilføj filtre for at begrænse mængden af resultater i dit output. Hvis du f.eks. kun ønsker at vise indhold, der er <em>udgivet</em>, kan du tilføje filtret <em>Udgivet</em> og vælge <em>Ja</em>.

en: Filter actions
da: Filtrer handlinger

en: Add, rearrange or remove filters.
da: Tilføj, omarranger eller fjern filtre.

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
da: Tilpas rækkefølgen af resultaterne. Klik på den aktive sorteingsregel for at konfigurere den.

en: Sort actions
da: Sorteringshandlinger

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
da: Tilføj, omfordel eller fjern sorteringsregler.

en: Show a preview of the view output.
da: Vis et preview.

en: Name (autocomplete)
da: Navn (autocomplete)

en: Find and manage comments.
da: Find og administrér kommentarer.

en: The approved comments listing.
da: Liste over godkendte kommentarer.

en: Comments published
da: Publicerede kommentarer

en: The unapproved comments listing.
da: Listen af ikke-godkendte kommentarer.

en: Comments unapproved
da: Ikke-godkendte kommentarer

en: There are no custom blocks available.
da: Der er ingen tilpassede blokke tilgængeligt.

en: Find and moderate content.
da: Find og moderér indhold.

en: No moderated content available. Only pending versions of content, such as drafts, are listed here.
da: Der er ikke noget modereret indhold tilgængeligt. Her vises kun ikke-udgivet indhold som f.eks. kladder.

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
da: Der er ikke oprettet noget indhold på forsiden endnu.<br />Læs <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">manualen</a> for at komme i gang med at bygge din hjemmeside.

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
da: Kladde

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
da: Opret ny kladde
