OpenideaL - ideas and innovation management system (3.0.6) - en to is translation catalogue (135 entries)

en: Home
is: Forsíða

en: Slideshow
is: Skyggnusýning

en: Title
is: Titill

en: Body
is: Meginmál

en: Status
is: Staða

en: Operations
is: Aðgerðir

en: Content
is: Innihald

en: Moderated content
is: Ritstýrt efni

en: Value
is: Gildi

en: Totals
is: Samtals

en: Username
is: Notendanafn

en: Group
is: Hópur

en: Type
is: Gerð

en: Author
is: Höfundur

en: List
is: Listi

en: Subject
is: Viðfangsefni

en: Cancel
is: Hætta við

en: Manager
is: Stjórnandi

en: Description
is: Lýsing

en: Language
is: Tungumál

en: more
is: meira

en: Administration
is: Stjórnun

en: Comments
is: Ummæli

en: More
is: Meira

en: Action
is: Aðgerð

en: Tags
is: Efnisorð

en: Taxonomy
is: Flokkun

en: Categories
is: Flokkar

en: Login
is: Innskráning

en: Edit
is: Breyta

en: Date
is: Dagsetning

en: Size
is: Stærð

en: Search
is: Leit

en: Reset
is: Endursetja

en: Use count
is: Notkun

en: Message
is: Skilaboð

en: No log messages available.
is: Engin kerfisskilaboð fáanleg.

en: Password
is: Lykilorð

en: Category
is: Flokkur

en: Feed
is: Veita

en: Name
is: Nafn

en: Taxonomy term
is: Flokkunarhugtak

en: Preview
is: Forskoða

en: Default
is: Sjálfgefið

en: Update
is: Uppfæra

en: Open
is: Opna

en: Archive
is: Skjalasafn

en: Icon
is: Táknmynd

en: Views
is: Gagnasýn

en: Filename
is: Skráarnafn

en: Teaser
is: Úrdráttur

en: Updated
is: Uppfært

en: Total
is: Samtals

en: ID
is: Kenni

en: Attachment
is: Viðhengi

en: User
is: Notandi

en: Content type
is: Efnisgerð

en: Email
is: Netfang

en: Files
is: Skrár

en: Email Address
is: Netfang

en: User ID
is: Auðkenni notanda

en: Created
is: Stofnað

en: FAQ
is: Algengar Spurningar

en: All
is: Allt

en: Active
is: Virkt

en: Block
is: Blokk

en: Page
is: Síða

en: Site name
is: Nafn vefs

en: Footer
is: Fótur

en: To
is: Til

en: From
is: Frá

en: Roles
is: Hlutverk

en: Comment
is: Ummæli

en: Published
is: Birt

en: Filter
is: Sía

en: Message text
is: Skilaboðatexti

en: Severity
is: Alvarleiki

en: Fields
is: Svæði

en: Vote
is: Kjósa

en: Watchdog
is: Varðhundur

en: Last update
is: Síðast uppfært

en: Nodes
is: Nóður

en: Send
is: Senda

en: Members
is: Meðlimir

en: Role
is: Hlutverk

en: Log in
is: Skrá  inn

en: Users
is: Notendur

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
is: Unnið er að viðhaldi @site. Við komum aftur fljótlega. Kærar þakkir fyrir biðlundina.

en: Anonymous
is: Nafnlaus

en: Tools
is: Tól

en: Recent comments
is: Nýleg ummæli

en: Template
is: Sniðmát

en: Close
is: Loka

en: Votes
is: Atkvæði

en: Logout
is: Útskrá

en: Sort by
is: Raða eftir

en: Share
is: Deila

en: ‹ previous
is: ‹ fyrri

en: next ›
is: næsta ›

en: Refine
is: Betrumbæta

en: Member for
is: Meðlimur í

en: Front page
is: Forsíða

en: author
is: höfundur

en: Log out
is: Útskrá

en: Your message has been sent.
is: Skilaboð þín hafa verið send.

en: People
is: Notendur

en: Blocked
is: Óvirkur

en: ‹ Previous
is: < Fyrri

en: Unpublished
is: Ekki birt

en: Published comments
is: Birt ummæli

en: News
is: Fréttir

en: Anonymous user
is: Ónafngreindur notandi

en: Apply
is: Virkja

en: Block description
is: Lýsing á blokk

en: Permission
is: Réttindi

en: Hide
is: Fela

en: Administrator
is: Kerfisstjóri

en: « first
is: « fremsta

en: last »
is: aftasta »

en: No comments available.
is: Engin ummæli tiltæk.

en: Add comment
is: Bæta við ummælum

en: Send message
is: Senda skilaboð

en: Go back
is: Til baka

en: Reports
is: Skýrslur

en: User account
is: Notandaaðgangur

en: 1 month | @count months
is[0]: 1 mánuður
is[1]: @count mánuðir

en: Delete comment
is: Eyða ummælum

en: Items per page
is: Hlutir per síðu

en: - All -
is: - Allt -

en: Who's new
is: Nýskráðir

en: Personal contact form
is: Hafa samband

en: Who's online
is: Hverjir eru tengdir

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
is: Sjá um notendaaðgang, rullur og réttindi.

en: Forgot your password?
is: Ertu búin(n) að tapa lykilorðinu þínu ?

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
is: Ekki hefur verið búið til neitt efni fyrir forsíðuna.<br/>Fylgdu <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">notendahandbókinni</a> til að hefja uppbyggingu vefsins.
