OpenideaL - ideas and innovation management system (3.0.7) - en to fi translation catalogue (278 entries)

en: Home
fi: Etusivu

en: Slideshow
fi: Diaesitys

en: Title
fi: Otsikko

en: Body
fi: Sisältö

en: Status
fi: Tila

en: Operations
fi: Toimenpiteet

en: Content
fi: Sisältö

en: Moderated content
fi: Moderoitu sisältö

en: Value
fi: Arvo

en: Totals
fi: Yhteensä

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: Group
fi: Ryhmä

en: Type
fi: Tyyppi

en: Author
fi: Tekijä

en: List
fi: Lista

en: Subject
fi: Aihe

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Manager
fi: Manageri

en: Description
fi: Kuvaus

en: Language
fi: Kieli

en: more
fi: lisää

en: Administration
fi: Ylläpito

en: Comments
fi: Kommentit

en: More
fi: Lisää

en: Action
fi: Toiminto

en: Tags
fi: Tagit

en: Taxonomy
fi: Luokittelu

en: Categories
fi: Kategoriat

en: Login
fi: Kirjaudu

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Date
fi: Päivämäärä

en: Size
fi: Koko

en: Search
fi: Etsi

en: Reset
fi: Palauta

en: Use count
fi: Käyttömäärä

en: Message
fi: Viesti

en: No log messages available.
fi: Yhtään lokimerkintää ei ole saatavilla.

en: Password
fi: Salasana

en: Category
fi: Kategoria

en: Feed
fi: Syöte

en: Name
fi: Nimi

en: Taxonomy term
fi: Luokittelutermi

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Default
fi: Oletus

en: Update
fi: Päivitys

en: Open
fi: Avoin

en: Archive
fi: Arkisto

en: Icon
fi: Ikoni

en: Views
fi: Näkymät

en: Main
fi: Pää

en: Filename
fi: Tiedoston nimi

en: Teaser
fi: Lyhennelmä

en: Updated
fi: Päivitetty

en: Total
fi: Yhteensä

en: Attachment
fi: Liite

en: User
fi: Käyttäjä

en: Content type
fi: Sisältötyyppi

en: Email
fi: Sähköpostiosoite

en: Files
fi: Tiedostot

en: Email Address
fi: Sähköpostiosoite

en: User ID
fi: Käyttäjän ID

en: Created
fi: Luotu

en: All
fi: Kaikki

en: Active
fi: Voimassa

en: Block
fi: Lohko

en: Page
fi: Sivu

en: Site name
fi: Sivuston nimi

en: Footer
fi: Alatunniste

en: To
fi: Osoitteeseen

en: From
fi: Lähettäjä

en: Roles
fi: Käyttäjäroolit

en: Comment
fi: Kommentti

en: Published
fi: Julkaistu

en: Filter
fi: Suodatus

en: Last access
fi: Viimeksi paikalla

en: Severity
fi: Vakavuus

en: Fields
fi: Kentät

en: Vote
fi: Äänestä

en: Watchdog
fi: Vahtikoira

en: Last update
fi: Viimeksi päivitetty

en: Nodes
fi: Solmut

en: Plain text
fi: Puhdas teksti

en: Send
fi: Lähetä

en: Members
fi: Jäsenet

en: Configuration
fi: Asetukset

en: Role
fi: Rooli

en: Log in
fi: Kirjaudu sisään

en: Users
fi: Käyttäjät

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
fi: @site on parhaillaan huollettavana. Se pyritään saamaan takaisin käyttöön pian. Kiitämme kärsivällisyydestä!

en: Anonymous
fi: Anonyymi

en: Tools
fi: Työkalut

en: Sort Criteria
fi: Järjestysehdot

en: Recent comments
fi: Uusimmat kommentit

en: Random
fi: Satunnainen

en: Close
fi: Sulje

en: Votes
fi: Äänet

en: Operation
fi: Toimenpide

en: Logout
fi: Kirjaudu ulos

en: Sort by
fi: Lajittele

en: Gender
fi: Sukupuoli

en: Share
fi: Jaa

en: Authored on
fi: Luotu

en: Group members
fi: Ryhmien jäsenyydet

en: Browse
fi: Selaa

en: ‹ previous
fi: ‹ edellinen

en: next ›
fi: seuraava ›

en: Refine
fi: Tarkenna

en: Member for
fi: Käyttäjä jo

en: Front page
fi: Etusivu

en: Activity
fi: Aktiivisuus

en: From date
fi: Alkaen

en: author
fi: kirjoittaja

en: Entity
fi: Entiteetti

en: Log out
fi: Kirjaudu ulos

en: Your message has been sent.
fi: Viestisi on lähetetty.

en: People
fi: Käyttäjät

en: Blocked
fi: Suljettu

en: Author Name
fi: Tekijän nimi

en: Glossary
fi: Sanasto

en: Changed
fi: Muuttunut

en: 301 Moved Permanently
fi: 301 Pysyvästi siirretty

en: 307 Temporary Redirect
fi: 307 Tilapäinen uudelleenohjaus

en: User name
fi: Käyttäjän nimi

en: User page
fi: Käyttäjäsivu

en: Edit member
fi: Muokkaa jäsentä

en: ‹ Previous
fi: ‹ Edellinen

en: Next ›
fi: Seuraava ›

en: Unpublished
fi: Julkaisematon

en: Published comments
fi: Julkaistut kommentit

en: Output format
fi: Tulostusmuoto

en: Anonymous user
fi: Anonyymi käyttäjä

en: Apply
fi: Käytä

en: Block description
fi: Lohkon kuvaus

en: Used in
fi: Käytetään

en: Permission
fi: Käyttöoikeus

en: 300 Multiple Choices
fi: 300 Useita valintoja

en: 302 Found
fi: 302 Löydetty

en: 303 See Other
fi: 303 Kts. toinen

en: 304 Not Modified
fi: 304 Muuttamaton

en: 305 Use Proxy
fi: 305 Käytä proxyä

en: Hide
fi: Piilossa

en: Global
fi: Yleinen

en: Authenticated user
fi: Sisäänkirjautunut käyttäjä

en: Transparent
fi: Läpinäkyvä

en: Administrator
fi: Ylläpitäjä

en: « first
fi: « ensimmäinen

en: last »
fi: viimeinen »

en: Skip
fi: Ohita

en: No comments available.
fi: Kommentteja ei ole saatavilla.

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
fi: Sen jäkeen kun käyttäjä viimeksi latasi sivun, hänen katsotaan olevan paikalla vielä näin kauan

en: Add comment
fi: Lisää kommentti

en: Edit node
fi: Muokkaa solmua

en: Send message
fi: Lähetä viesti

en: Joined
fi: Liittyi

en: Any
fi: Mikä tahansa

en: Skip to main content
fi: Hyppää pääsisältöön

en: Number of comments
fi: Kommenttien määrä

en: Go back
fi: Palaa takaisin

en: Reports
fi: Raportit

en: Delete node
fi: Poista solmu

en: Fid
fi: FId

en: Publish content
fi: Julkaise sisältö

en: Unpublish comment
fi: Peru kommentin julkaisu

en: Block type
fi: Lohkon tyyppi

en: Username:
fi: Käyttäjänimi:

en: Entity type
fi: Entiteetin tyyppi

en: User account
fi: Käyttäjätili

en: Main navigation
fi: Päävalikko

en: 1 month | @count months
fi[0]: Yksi kuukausi
fi[1]: @count kuukautta

en: Delete relation
fi: Hylkää suhde

en: No content available.
fi: Ei sisältöä.

en: Flags
fi: Liput

en: Light
fi: Vaalea

en: No files available.
fi: Tiedostoja ei ole saatavilla.

en: Frontpage
fi: Etusivu

en: Current user
fi: Tämänhetkinen käyttäjä

en: Delete comment
fi: Poista kommentti

en: MIME type
fi: MIME tyyppi

en: Posted in
fi: Kirjoitus

en: Upload date
fi: Latauspäivämäärä

en: Primary
fi: Ensisijainen

en: Group nodes
fi: Ryhmän solmut

en: Publish comment
fi: Julkaise kommentti

en: Secondary
fi: Toissijainen

en: Post date
fi: Lähetetty

en: Items per page
fi: Merkintöjä sivua kohti

en: - All -
fi: - Kaikki -

en: Who's new
fi: Uudet käyttäjät

en: Delete redirect
fi: Poista uudelleenohjaus

en: Like
fi: Tykkää

en: Personal contact form
fi: Henkilökohtainen yhteydenotto

en: Who's online
fi: Paikalla olevat käyttäjät

en: « First
fi: « Ensimmäinen

en: Last »
fi: Viimeinen »

en: Author name
fi: Kirjoittajan nimi

en: Published date
fi: Julkaisupäivämäärä

en: Delete content
fi: Poista sisältö

en: Published status
fi: Julkaisutila

en: Monthly archive
fi: Arkisto

en: Save comment
fi: Tallenna kommentti

en: Unapproved comments
fi: Hyväksyntää odottavat kommentit

en: Image styles
fi: Kuvatyylit

en: Date type
fi: Tietotyyppi

en: Recent content
fi: Uusin sisältö

en: Unpublish content
fi: Muuta sisältö ei-julkaistuksi

en: Make content sticky
fi: Liimaa sisältö listojen alkuun

en: Make content unsticky
fi: Poista sisällön liimaus

en: Promote content to front page
fi: Nosta sisältö etusivulla

en: Remove content from front page
fi: Poista sisältö etusivulta

en: Save content
fi: Tallenna sisältö

en: Find and manage content.
fi: Etsi ja ylläpidä sisältöä.

en: No people available.
fi: Ei saatavilla olevia ihmisiä.

en: Find and manage people interacting with your site.
fi: Etsi ja hallinnoi sivustoasi käyttäviä ihmisiä.

en: Basic page
fi: Perussivu

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
fi: Käytä tageja samantyyppisten artikkeleiden luokittelussa kategorioihin.

en: Bulk update
fi: Massapäivitys

en: Specifies the entity for which to evaluate the condition.
fi: Määrittelee entiteetin jolle ehto tarkistetaan.

en: Recent log messages
fi: Viimeisimmät lokimerkinnät

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
fi: Ylläpidä käyttäjiä, rooleja ja käyttöoikeuksia.

en: Changed date
fi: Muutospäivämäärä

en: Dark
fi: Tumma

en: Group content
fi: Ryhmän sisältö

en: Entity bundle
fi: Entiteettinippu

en: Master
fi: Isäntä

en: Get the actual content from a content revision.
fi: Hae sisältö sisältöversiosta.

en: Hide label
fi: Piilota otsikko

en: Entity Reference
fi: Entiteettiviittaus

en: Forgot your password?
fi: Unohditko salasanasi?

en: Full HTML
fi: Täysi HTML

en: Original language
fi: Alkuperäinen kieli

en: Remove member
fi: Poista jäsen

en: Publish taxonomy term
fi: Julkaise luokittelutermi

en: Unpublish taxonomy term
fi: Poista julkaisusta luokittelutermi

en: With selection
fi: Valinnalla

en: Custom block library
fi: Kustomoitujen lohkojen kirjasto

en: Registering module
fi: Käytön kirjannut moduuli

en: Lists (Views)
fi: Listaukset (Views)

en: File usage
fi: Tiedoston käyttö

en: Default comments
fi: Oletuskommentit

en: Allows commenting on content
fi: Sallii sisällön kommentoinnin

en: Submitted by @author_name on @date
fi: Lähettänyt @author_name @date

en: User account menu
fi: Käyttäjävalikko

en: Block the selected user(s)
fi: Estä valitut käyttäjät

en: Cancel the selected user account(s)
fi: Poista valitut käyttäjätilit

en: Unblock the selected user(s)
fi: Poista esto valituilta käyttäjiltä

en: Basic block
fi: Peruslohko

en: A basic block contains a title and a body.
fi: Peruslohko sisältää otsikon ja leipätekstin

en: Website feedback
fi: Sivuston palaute

en: Basic HTML
fi: Perus-HTML

en: Restricted HTML
fi: Rajattu HTML

en: Links related to the active user account
fi: Aktiiviseen käyttäjätiliin liittyvät linkit

en: Administrative task links
fi: Ylläpidon linkit

en: Site information links
fi: Linkit sivustoa koskeviin tietoihin

en: Site section links
fi: Sivuston osioiden linkit

en: User tool links, often added by modules
fi: Linkit käyttäjän työkaluihin, usein moduulien lisäämiä

en: All content, by month.
fi: Kaikki sisältö, kuukausittain lajiteltuna.

en: All content promoted to the front page.
fi: Kaikki etusivulle nostettu sisältö.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
fi: Näyttää listan sivuston uusimmista käyttäjätileistä.

en: Who's online block
fi: Kuka on paikalla -lohko

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
fi: Näyttää viimeksi aktiivisina olleiden käyttäjien käyttäjätunnukset ja aktiivisten käyttäjien kokonaismäärän.

en: View edit page
fi: Näkymän muokkaussivu

en: Name or email contains
fi: Nimi tai sähköposti sisältää

en: A list of new users
fi: Lista uusista käyttäjistä

en: There are currently @total users online.
fi: Tällä hetkellä @total käyttäjää on online.

en: There are currently 0 users online.
fi: Tällä hetkellä 0 käyttäjää on online.

en: A list of users that are currently logged in.
fi: Lista käyttäjistä jotka ovat online.

en: Manage view settings
fi: Hallinnoi näkymän asetuksia

en: View or edit the configuration.
fi: Katso tai muokkaa konfiguraatiota.

en: Displays in this view
fi: Tässä näkymässä olevat näytöt

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
fi: Näyttö on tapa tulosten näyttämiselle, esimerkiksi sivuna tai lohkona. Näkymä voi sisältää useita näyttöjä, jotka listataan tässä. Aktiivinen näyttö on korostettu.

en: View administration
fi: Näkymän ylläpito

en: Filter your view
fi: Suodata näkymääsi

en: Filter actions
fi: Suodatustoimenpiteet

en: Add, rearrange or remove filters.
fi: Lisää, uudelleenjärjestä tai poista suodattimia.

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
fi: Hallinnoi järjestystä, jossa tulokset näytetään. Klikkaa aktiivista järjestelysääntöä määritelläksesi sen.

en: Sort actions
fi: Lajittelutoiminnot

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
fi: Lisää, uudelleenjärjestä tai poista järjestelysääntöjä.

en: Delete selected messages
fi: Poista valitut viestit
