OpenideaL - ideas and innovation management system (3.0.7) - en to id translation catalogue (253 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Slideshow
id: Presentasi Slide

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Content
id: Konten

en: Moderated content
id: Konten dimoderasi

en: Value
id: Nilai

en: Totals
id: Jumlah

en: Username
id: Nama pengguna

en: Transactions
id: Transaksi

en: Group
id: Grup

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: List
id: Daftar

en: Subject
id: Judul

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: more
id: selengkapnya

en: Administration
id: Administrasi

en: Comments
id: Komentar

en: More
id: Selengkapnya

en: Action
id: Tindakan

en: Tags
id: Tag

en: Taxonomy
id: Taksonomi

en: Categories
id: Kategori

en: Login
id: Masuk

en: Edit
id: Sunting

en: Date
id: Tanggal

en: Size
id: Ukuran

en: Search
id: Pencarian

en: Use count
id: Jumlah penggunaan

en: Message
id: Pesan

en: No log messages available.
id: Tidak ada pesan log yang tersedia.

en: Password
id: Sandi

en: Category
id: Kategori

en: Feed
id: Umpan

en: Name
id: Nama

en: Taxonomy term
id: Istilah taksonomi

en: Preview
id: Pratinjau

en: Default
id: Bawaan

en: Update
id: Perbarui

en: Open
id: Buka

en: Archive
id: Arsip

en: Icon
id: Ikon

en: Views
id: View

en: Filename
id: Nama berkas

en: Teaser
id: Ringkasan

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Attachment
id: Lampiran

en: User
id: Pengguna

en: Content type
id: Jenis konten

en: Files
id: Berkas

en: User ID
id: ID Pengguna

en: Created
id: Dibuat

en: All
id: Semua

en: Active
id: Aktif

en: Block
id: Blok

en: Page
id: Halaman

en: Site name
id: Nama situs

en: Footer
id: Catatan kaki

en: To
id: Untuk

en: From
id: Dari

en: Roles
id: Peran

en: Comment
id: Komentar

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Filter
id: Saring

en: Last access
id: Akses terakhir

en: Message text
id: Teks pesan

en: Severity
id: Keparahan

en: Fields
id: Bidang isian

en: Vote
id: Pilih

en: Last update
id: Pembaruan terakhir

en: Nodes
id: Node

en: Plain text
id: Teks biasa

en: Send
id: Kirim

en: Members
id: Anggota

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Role
id: Peran

en: Log in
id: Masuk

en: Users
id: Pengguna

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
id: @site saat ini sedang dalam pemeliharaan. Kami akan kembali secepatnya. Terima kasih untuk kesabaran Anda.

en: Redirect
id: Pengalihan

en: Anonymous
id: Anonim

en: Tools
id: Alat

en: Sort Criteria
id: Kriteria penyortiran

en: Recent comments
id: Komentar terakhir

en: Random
id: Acak

en: Close
id: Tutup

en: Votes
id: Suara

en: Operation
id: Operasi

en: Logout
id: Keluar

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Authored on
id: Ditulis pada

en: Group members
id: Anggota grup

en: ‹ previous
id: ‹ sebelumnya

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: Community
id: Komunitas

en: Refine
id: Perhalus

en: Member for
id: Anggota selama

en: Front page
id: Halaman depan

en: Activity
id: Aktifitas

en: From date
id: Dari tanggal

en: author
id: penulis

en: Entity
id: Entitas

en: Log out
id: Keluar

en: Your message has been sent.
id: Pesan anda sudah dikirim.

en: White
id: Putih

en: People
id: Orang

en: Blocked
id: Diblokir

en: Author Name
id: Nama Penulis

en: Glossary
id: Glosarium

en: Changed
id: Berubah

en: 301 Moved Permanently
id: 301 Dipindah Permanen

en: User name
id: Nama pengguna

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: Published comments
id: Komentar yang diterbitkan

en: News
id: Berita

en: Output format
id: Format keluaran

en: Anonymous user
id: Pengguna anonim

en: Apply
id: Terapkan

en: Block description
id: Keterangan blok

en: Used in
id: Digunakan di

en: Permission
id: Kewenangan

en: Hide
id: Sembunyikan

en: Authenticated user
id: Pengguna yang telah diotentifikasi

en: « first
id: « awal

en: last »
id: akhir »

en: No comments available.
id: Tidak ada komentar.

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
id: Seorang anggota akan dianggap online selama ini jika dia sudah membuka minimal satu halaman.

en: Offset
id: Letak

en: Send message
id: Kirim pesan

en: Joined
id: Bergabung

en: Any
id: Setiap

en: Skip to main content
id: Lompat ke isi utama

en: Number of comments
id: Jumlah komentar

en: Go back
id: Kembali

en: Reports
id: Laporan

en: Publish content
id: Publikasikan konten

en: Unpublish comment
id: Tidak publikasikan komentar

en: Block type
id: Tipe Block

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: User account
id: Keanggotaan

en: Main navigation
id: Navigasi utama

en: 1 month | @count months
id[0]: 1 bulan
id[1]: @count bulan

en: No content available.
id: Tidak ada konten yang tersedia.

en: No files available.
id: Tidak ada file yang tersedia.

en: Frontpage
id: Laman depan

en: Current user
id: Anggota sekarang

en: Delete comment
id: Hapus komentar

en: MIME type
id: Jenis MIME

en: Posted in
id: Dalam

en: Upload date
id: Tanggal diunggah

en: Publish comment
id: Terbitkan komentar

en: Secondary
id: Sekunder

en: Post date
id: Tanggal posting

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Who's new
id: Pengguna yang baru

en: Personal contact form
id: Form kontak pribadi

en: Who's online
id: Siapa yang online

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Author name
id: Nama penulis

en: Delete content
id: Hapus konten

en: Moderation state
id: Status moderasi

en: Published status
id: Status diterbitkan

en: Monthly archive
id: Arsip Bulanan

en: Save comment
id: Simpan komentar

en: Unapproved comments
id: Komentar yang tidak disetujui

en: Image styles
id: Gaya gambar

en: Date type
id: Jenis tanggal

en: Recent content
id: Konten terbaru

en: Unpublish content
id: Batalkan publikasi konten

en: Make content sticky
id: Buat konten menjadi lengket

en: Make content unsticky
id: Buat konten menjadi tidak lengket

en: Promote content to front page
id: Promosikan konten ke halaman depan

en: Remove content from front page
id: Buang konten dari halaman depan

en: Save content
id: Simpan konten

en: Find and manage content.
id: Cari dan kelola konten.

en: No people available.
id: Tidak tersedia orang.

en: Find and manage people interacting with your site.
id: Cari dan kelola orang yang berinteraksi dengan situs Anda.

en: Basic page
id: Halaman dasar

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
id: Gunakanlah tag untuk mengelompokan artikel yang memiliki topik mirip kedalam kategori.

en: Bulk update
id: Pemutakhiran masal

en: Recent log messages
id: Pesan-pesan log terakhir

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
id: Kelola profil pengguna, pemeran dan kewenangan.

en: Changed date
id: Tanggal diubah

en: Asc
id: Urutan turun

en: Full HTML
id: HTML penuh

en: With selection
id: Dengan pilihan

en: Custom block library
id: Perpustakaan blok tersuai

en: Registering module
id: Mendaftarkan modul

en: File usage
id: Penggunaan berkas

en: Submitted by @author_name on @date
id: Dikirim oleh @author_name pada @date

en: Large (480×480)
id: Besar (480x480)

en: Medium (220×220)
id: Sedang (220x220)

en: Thumbnail (100×100)
id: Mini (100x100)

en: User account menu
id: Menu akun pengguna

en: Block the selected user(s)
id: Blokir pengguna yang telah dipilih

en: Cancel the selected user account(s)
id: Batalkan akun pengguna yang dipilih

en: Unblock the selected user(s)
id: Buka blokir penguna yang telah dipilih

en: Basic block
id: Blok dasar

en: A basic block contains a title and a body.
id: Sebuah blok dasar yang terdiri dari sebuah judul dan isi.

en: Website feedback
id: Umpan balik situs

en: Basic HTML
id: HTML dasar

en: Restricted HTML
id: HTML terbatas

en: Links related to the active user account
id: Tautan yang berhubungan dengan akun pengguna aktif

en: Administrative task links
id: Tautan pekerjaan administratif

en: Site information links
id: Tautan informasi situs

en: Site section links
id: Tautan bagian situs

en: User tool links, often added by modules
id: Tautan alat pengguna, biasanya ditambah oleh modul

en: Find and manage custom blocks.
id: Cari dan kelola blok tambahan.

en: Recent comments.
id: Komentar terbaru

en: Find and manage files.
id: Cari dan kelola file

en: All content, by month.
id: Semua konten, per bulan.

en: Recent content.
id: Konten terbaru

en: All content promoted to the front page.
id: Semua konten di promosikan ke halaman depan.

en: All content, by letter.
id: Semua konten, dari abjad.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
id: Konten merupakan milik taksonomi tertentu

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
id: Tampilkan daftar akun pengguna baru pada situs.

en: Who's online block
id: Blok pengguna online

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
id: Tampilkan nama-nama pengguna yang aktif akhir-akhir ini, dan jumlah total pengguna aktif.

en: View edit page
id: Halaman perubahan view

en: Files overview
id: Tinjauan berkas

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
id: Informasi penggunaan file untuk {{ arguments.fid }}

en: Find and manage content
id: Cari dan kelola konten

en: Welcome to [site:name]
id: Selamat datang di [site:name]

en: Name or email contains
id: Nama atau email mengandung

en: A list of new users
id: Daftar pengguna baru

en: There are currently @total users online.
id: Saat ini terdapat @total pengguna online.

en: There are currently 0 users online.
id: Saat ini terdapat 0 pengguna online

en: A list of users that are currently logged in.
id: Daftar pengguna yang sedang online

en: Manage view settings
id: Kelola pengaturan view

en: View or edit the configuration.
id: Lihat atau ubah konfigurasinya

en: Displays in this view
id: Tampilkan dalam view ini

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
id: Display adalah sebuah cara untuk menampilkan hasil, seperti sebuah halaman atau sebuah block. Sebuah view dapat memiliki beberapa display, yang terdaftar di sini. Display aktif tersorot.

en: View administration
id: Administrasi view

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
id: Melakukan tugas administrasi, termasuk menambahkan sebuah deskripsi dan membuat sebuah salinan. Pilih tombol untuk melihat opsi yang tersedia.

en: Choose how to output results. E.g., choose <em>Content</em> to output each item completely, using your configured display settings. Or choose <em>Fields</em>, which allows you to output only specific fields for each result. Additional formats can be added by installing modules to <em>extend</em> Drupal's base functionality.
id: Pilih cara untuk hasil keluaran. Contoh, pilih <em>Konten</em> untuk mengeluarkan setiap item secara menyeluruh, menggunakan pengaturan tampilan anda yang telah terkonfigurasi. Atau pilih <em>Field</em>, yang memungkinkan anda untuk hanya mengeluarkan field yang spesifik untuk setiap hasil. Format tambahan dapat ditambahkan dengan memasang untuk <em>memperluas</em> fungsi dasar Drupal.

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
id: Jika view ini menggunakan field isian, mereka tercantum di sini. Anda dapat mengklik di field isian untuk mengkonfigurasinya.

en: Filter your view
id: Saring view Anda

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
id: Tambahkan filter untuk membaatasi hasil pada keluaran. Contoh, untuk hanya menampilkan konten yang <em>ditampilkan</em>, anda harus menambahkan filter untuk <em>Ditampilkan</em> dan pilih <em>Ya</em>

en: Filter actions
id: Aksi penyaringan

en: Add, rearrange or remove filters.
id: Tambah, ubah atau hapus saringan

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
id: Mengendalikan urutan keluaran. Pilih pada bagian rule yang aktif untuk melakukan konfigurasi.

en: Sort actions
id: Aksi penyortiran

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
id: Tambah, mengatur atau menghapus aturan sortir.

en: Show a preview of the view output.
id: Tampilkan pratinjau tampilan output.

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
id: Belum ada konten halaman depan yang sudah dibuat. Ikuti <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/id/docs/user_guide/id/index.html">Pedoman Pengguna</a> untuk mulai membangun situs anda.
