OpenideaL - ideas and innovation management system (3.0.8) - en to bn translation catalogue (53 entries)

en: Home
bn: নীড়পাতা

en: Slideshow
bn: স্লাইডশো

en: Title
bn: শিরোনাম

en: Body
bn: কাঠামো

en: Images
bn: ছবি

en: Status
bn: স্ট্যাটাস

en: Delete
bn: মুছে ফেল

en: Operations
bn: কার্যাবলী

en: Author
bn: লেখক

en: Closed
bn: বন্ধ

en: List
bn: তালিকা

en: Subject
bn: বিষয়

en: Cancel
bn: বাতিল

en: Language
bn: ভাষা

en: Comments
bn: মন্তব্যসমূহ

en: Tags
bn: ট্যাগ

en: Homepage
bn: নীড়পাতা

en: Edit
bn: সম্পাদন

en: Date
bn: তারিখ

en: Search
bn: অনুসন্ধান

en: Message
bn: বার্তা

en: Password
bn: পাসওয়ার্ড

en: Weight
bn: ভর

en: Image
bn: ছবি

en: Category
bn: বিভাগ

en: Name
bn: নাম

en: Preview
bn: প্রাক-প্রদর্শন

en: Save
bn: সংরক্ষণ

en: Update
bn: আপডেট

en: Teaser
bn: সার-সংক্ষেপ

en: Updated
bn: আপডেটকৃত

en: User
bn: ব্যবহারকারী

en: Content type
bn: কন্টেন্টের ধরণ

en: Email
bn: ইমেইল

en: User ID
bn: ব্যবহারকারীর আইডি

en: All
bn: সমস্ত

en: To
bn: বরাবর

en: Roles
bn: ভূমিকা

en: Comment
bn: মন্তব্য

en: Published
bn: প্রকাশিত

en: Filter
bn: ফিল্টার

en: Authored by
bn: লিখেছেন

en: Configuration
bn: কনফিগারেশন

en: Log in
bn: প্রবেশ

en: Users
bn: ব্যবহারকারীবৃন্দ

en: Profile
bn: প্রোফাইল

en: Authored on
bn: লিখিত হয়েছে

en: Log out
bn: লগ আউট

en: Reports
bn: রিপোর্ট

en: User account
bn: ব্যবহারকারীর এ্যাকাউন্ট

en: Search index
bn: অনুসন্ধান সূচি

en: Full comment
bn: পূর্ণাঙ্গ মন্তব্য

en: Full content
bn: পূর্ণাঙ্গ কন্টেন্ট
