OpenideaL - ideas and innovation management system (3.0.6) - en to fa translation catalogue (228 entries)

en: Home
fa: خانه

en: Slideshow
fa: اسلایدشو

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: Status
fa: وضعیت

en: Operations
fa: عمل ها

en: Content
fa: محتوا

en: Moderated content
fa: محتوای مدیریت شده

en: Value
fa: مقدار

en: Username
fa: نام کاربری

en: Group
fa: گروه

en: Type
fa: نوع

en: Author
fa: نویسنده

en: List
fa: سجل

en: Subject
fa: موضوع

en: Cancel
fa: لغو

en: Description
fa: شرح

en: Language
fa: زبان

en: more
fa: بیشتر

en: Administration
fa: مدیریت

en: Comments
fa: نظر‌یات

en: More
fa: بیشتر

en: Action
fa: عملکرد

en: Tags
fa: برچسب‌ها

en: Taxonomy
fa: رده بندی

en: Edit
fa: تدوین

en: Date
fa: تاریخ

en: Size
fa: اندازه

en: Search
fa: جستجو

en: Reset
fa: اعاده

en: Use count
fa: تعداد استفاده

en: Message
fa: پیغام

en: No log messages available.
fa: هیچ گزارشی در دسترس نیست.

en: Password
fa: رمز

en: Category
fa: دسته

en: Feed
fa: خوراک

en: Name
fa: نام

en: Taxonomy term
fa: کلمه رده بندی

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Update
fa: به‌روزرسانی

en: Open
fa: باز

en: Archive
fa: آرشیو

en: Icon
fa: شمایل

en: Views
fa: نماها

en: Filename
fa: نام فایل

en: Teaser
fa: خلاصه

en: Updated
fa: به‌روز

en: ID
fa: هویت

en: Attachment
fa: پیوست

en: User
fa: کاربر

en: Content type
fa: نوع محتوا

en: Email
fa: پست الکترونیکی

en: Files
fa: فایل‌ها‌

en: User ID
fa: هویت کاربر

en: Created
fa: ایجاد گردید

en: All
fa: همه

en: Active
fa: فعال

en: Block
fa: قالبک

en: Page
fa: صفحه

en: Site name
fa: نام سایت

en: Footer
fa: پاورقی

en: To
fa: به

en: From
fa: از

en: Roles
fa: نقش‌ها

en: Comment
fa: نظر

en: Published
fa: منتشر شده

en: Filter
fa: صافی

en: Last access
fa: آخرین دسترسی

en: Severity
fa: شدت

en: Fields
fa: میدانها

en: Vote
fa: رای

en: Watchdog
fa: نگهبان

en: Last update
fa: آخرین به‌روزرسانی

en: Nodes
fa: گره‌ها

en: ,
fa: ،

en: Plain text
fa: متن ساده

en: Desc
fa: نزولی

en: Configuration
fa: پیکربندی

en: Role
fa: نقش

en: Log in
fa: ورود

en: Users
fa: کاربران

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
fa: @site در دست عملیات پشتیبانی و نگهداری است. به زودی به حالت عادی باز خواهد گشت. با تشکر از بردباری شما.

en: Anonymous
fa: ناشناس

en: Tools
fa: ابزارها

en: Sort Criteria
fa: معیار مرتب‌سازی

en: Recent comments
fa: نظر‌های اخیر

en: Random
fa: تصادفی

en: Close
fa: بستن

en: Votes
fa: آراء

en: Logout
fa: خروج

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Gender
fa: جنسیت

en: Authored on
fa: تالیف شده در

en: ‹ previous
fa: ‹ قبلی

en: next ›
fa: بعدی ›

en: Member for
fa: عضو به مدت

en: Front page
fa: صفحه اول

en: Activity
fa: فعالیت

en: author
fa: نویسنده

en: Entity
fa: عنصر

en: Log out
fa: خروج

en: Your message has been sent.
fa: پیغام شما ارسال شد.

en: White
fa: سفید

en: People
fa: افراد

en: Blocked
fa: مسدود شده

en: Author Name
fa: نام مؤلف

en: Glossary
fa: اصطلاحات

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: User name
fa: نام کاربری

en: ‹ Previous
fa: قبلی>

en: Next ›
fa: >بعدی

en: Unpublished
fa: منتشر نشده

en: Published comments
fa: نظر‌های منتشر شده

en: Output format
fa: قالب‌بندی خروجی

en: Anonymous user
fa: کاربر ناشناس

en: Apply
fa: تایید

en: Block description
fa: توضیحات قالبک

en: Used in
fa: استفاده شده در

en: Permission
fa: مجوز

en: Hide
fa: پنهان کن

en: Global
fa: سراسری

en: Authenticated user
fa: کاربر شناخته شده

en: Administrator
fa: مدیر

en: « first
fa: « ابتدا

en: last »
fa: انتها »

en: No comments available.
fa: هیچ نظر‌هایی در دسترس نیست.

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
fa: یک کاربر برای مدت تعیین شده پس از آخرین مشاهده‌ی یک صفحه، آنلاین محسوب می‌شود.

en: Offset
fa: جابجایی

en: Send message
fa: ارسال پیغام

en: Skip to main content
fa: رفتن به محتوای اصلی

en: Number of comments
fa: تعداد نظر‌ها

en: Reports
fa: گزارش‌ها

en: Publish content
fa: انتشار محتوا

en: Unpublish comment
fa: لغو نشر نظر

en: Block type
fa: نوع بلاک

en: Entity type
fa: نوع عنصر

en: User account
fa: حساب کاربری

en: Main navigation
fa: پیمایدنۀ اصلی

en: No content available.
fa: هیچ محتوایی در دسترس نیست.

en: Light
fa: روشن

en: No files available.
fa: هیچ فایلی در دسترس نیست.

en: Current user
fa: کاربر جاری

en: Delete comment
fa: حذف نظر

en: MIME type
fa: نوع تقلید

en: Posted in
fa: ارسال شده در

en: Upload date
fa: تاریخ بارگذاری

en: Publish comment
fa: انتشار نظر

en: Post date
fa: تاریخ مطلب

en: Items per page
fa: عنصر‌ها در هر صفحه

en: ‹‹
fa: >>

en: ››
fa: <<

en: - All -
fa: - همه -

en: Who's new
fa: کاربران جدید

en: Personal contact form
fa: ورقه تماس شخصی

en: Who's online
fa: کاربران آنلاین

en: « First
fa: >>اول

en: Last »
fa: آخر>>

en: Author name
fa: نام مؤلف

en: Delete content
fa: حذف محتوا

en: Save preferences
fa: ذخیره تنظیمات

en: Published status
fa: وضعیت انتشار

en: Monthly archive
fa: آرشیو ماهیانه

en: Save comment
fa: ذخیره نظر

en: Unapproved comments
fa: نظر‌های تایید نشده

en: Image styles
fa: سبک‌های تصویر

en: Date type
fa: نوع تاریخ

en: Recent content
fa: جدیدترین محتوا

en: Unpublish content
fa: لغو نشر محتوا

en: Make content sticky
fa: ارتقای محتوا به سرمطلبی

en: Make content unsticky
fa: تنزل محتوا از سرمطلبی

en: Promote content to front page
fa: ارتقای محتوا به صفحه اول

en: Remove content from front page
fa: تنزل محتوا از صفحه اول

en: Save content
fa: ذخیره محتوا

en: Find and manage content.
fa: یافتن و اداره محتوا.

en: No people available.
fa: هیچ فردی در دسترس نیست.

en: Find and manage people interacting with your site.
fa: یافتن و اداره افراد در تعامل با جولانما شما.

en: Basic page
fa: صفحه ساده

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
fa: از تگ‌ها برای گروه‌بندی موضوعات مختلف در دسته‌ها استفاده کنید.

en: Bulk update
fa: به‌روزرسانی جمعی

en: Recent log messages
fa: جدیدترین گزارش‌ها

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
fa: مدیریت حساب‌های کاربری، نقش‌ها و مجوزها.

en: Changed date
fa: تاریخ تغییر

en: Dark
fa: تاریک

en: Asc
fa: صعودی

en: Master
fa: مدیر

en: Get the actual content from a content revision.
fa: دریافت محتوای واقعی از یک تنقیح محتوا.

en: Entity Reference
fa: مرجع عنصر

en: 404 page not found
fa: 404 صفحه پیدا نشد

en: Privacy settings
fa: تنظیمات حریم خصوصی

en: <h2>Thank you for accepting cookies</h2><p>You can now hide this message or find out more about cookies.</p>
fa: <h2>تشکر از پذیرفتن کلچه ها</h2><p> شما میتوانید این پیغام را مخفی کنید و یا در بارۀ آن بیشتر بدانید.  </p>

en: Custom block library
fa: کتابخانه قالبک سفارشی

en: Lists (Views)
fa: سجلها (نما ها)

en: 403 access denied
fa: 403 دسترسی ممنوع

en: Submitted by @author_name on @date
fa: تقدیم شده توسط  @author_name در @date

en: User account menu
fa: قائم حساب کابرا

en: Block the selected user(s)
fa: غیر فعال نمودن حسابهای انتخاب شده

en: Cancel the selected user account(s)
fa: لغو کردن حسابهای انتخاب شده

en: Unblock the selected user(s)
fa: فعال ساختن حسابهای انتخاب شده

en: Links related to the active user account
fa: واصلهای موجود برای کاربر

en: Administrative task links
fa: واصلهای افعال مدیریتی

en: Site information links
fa: واصل های اطلاعت در مورد جولانما

en: User tool links, often added by modules
fa: واصلهای سامانه کابربری معلولاَ توسط افرونک ها اضافه میگردند.

en: Find and manage custom blocks.
fa: قالبک های شخصی را پیدا کرده و مدیریت کنید.

en: Recent comments.
fa: تازه ترین نظریات

en: Recent content.
fa: تازه ترین محتوا

en: All content, by letter.
fa: تمام محتوا بترتیب الفبا

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
fa: محتوا متعلق به یک لغت در لغتنامۀ خاص است.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
fa: نمایش سجل حساب جدید ترین کاربران در این جولانما.

en: Who's online block
fa: قالبک کی روی خط است

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
fa: نام کاربر و فعالترین کاربران در این اواخر و تعدد کل کاربران فعال را نشان میدهد.

en: Find and manage content
fa: محتویات را پیدا و مدیریت کنید.

en: Welcome to [site:name]
fa: به [site:name] خوش‌‌آمدید

en: Name or email contains
fa: نام یا نشانی پست الکتونیکی شامل

en: A list of new users
fa: یک سجل کاربران جدید

en: There are currently @total users online.
fa: در حال حاضر @total  کاربران آنلاین هستند.

en: There are currently 0 users online.
fa: در همین لحظه هیچ کاربری بروی خط نیست.

en: A list of users that are currently logged in.
fa: سجل کاربرانی که حالا بروی خط هستند

en: Update real names of the selected user(s)
fa: بروز نمودن نامهای واقعی کاربران انتخاب شده

en: Find and manage comments.
fa: پیدا کردن و مدیریت نظریات

en: The approved comments listing.
fa: سجل نظریات تائید شده.

en: Comments published
fa: نظریات منتشر شده.

en: The unapproved comments listing.
fa: سجل نظریات تائید نشده.

en: Comments unapproved
fa: نظریات تائید نشدند.

en: There are no custom blocks available.
fa: قالبکهای شخصی وجود ندارد

en: Withdraw consent
fa: عدم موافقت

en: Accept all cookies
fa: قبول کردن همۀ کلچه ها

en: <h2>We use cookies on this site to enhance your user experience</h2><p>By clicking the Accept button, you agree to us doing so.</p>
fa: <h2>برای ارائۀ تجربۀ بهتر ما از کلچه استفاده میکنیم.</h2><p>با کلیک نمودن بروی دکمۀ قبول شما استفاده از کلچه را  میپذیرید..</p>
