OpenideaL - ideas and innovation management system (3.0.6) - en to tr translation catalogue (303 entries)

en: Home
tr: Anasayfa

en: Slideshow
tr: Slayt gösterisi

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Status
tr: Durum

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Moderated content
tr: Denetlenen içerik

en: Value
tr: Değer

en: Totals
tr: Toplam

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Transactions
tr: İşlemler

en: Group
tr: Grup

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: List
tr: Liste

en: Subject
tr: Konu

en: Cancel
tr: İptal

en: Manager
tr: Yönetici

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: more
tr: daha fazla

en: Administration
tr: Yönetim

en: Comments
tr: Yorumlar

en: More
tr: Devamı

en: Action
tr: Eylem

en: Tags
tr: Etiketler

en: Taxonomy
tr: Sınıflandırma

en: Categories
tr: Kategoriler

en: Login
tr: Giriş

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: Size
tr: Boyut

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Use count
tr: Kullanım sayısı

en: Message
tr: İleti

en: No log messages available.
tr: Kayıt mesajı yok.

en: Password
tr: Parola

en: Category
tr: Kategori

en: Feed
tr: Akış

en: Name
tr: İsim

en: Taxonomy term
tr: Sınıflandırma terimi

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Default
tr: Varsayılan

en: Update
tr: Güncelle

en: Open
tr: Açık

en: Archive
tr: Arşiv

en: Icon
tr: Simge

en: Views
tr: Görünümler

en: Main
tr: Ana

en: Filename
tr: Dosya adı

en: Teaser
tr: Özet

en: Updated
tr: Güncellenme

en: Total
tr: Toplam

en: Attachment
tr: Ek

en: User
tr: Kullanıcı

en: Content type
tr: İçerik tipi

en: Email
tr: E-posta

en: Files
tr: Dosyalar

en: User ID
tr: Kullanıcı ID

en: Created
tr: Oluşturulma

en: FAQ
tr: S.S.S

en: All
tr: Tümü

en: Active
tr: Etkin

en: Points
tr: Puanlar

en: Block
tr: Blok

en: Page
tr: Sayfa

en: Site name
tr: Site adı

en: Footer
tr: Alt bilgi

en: To
tr: Kime

en: From
tr: Kimden

en: Roles
tr: Roller

en: Comment
tr: Yorum

en: Published
tr: Yayında

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Last access
tr: Son erişim

en: Message text
tr: İleti metni

en: Severity
tr: Önem derecesi

en: Fields
tr: Alanlar

en: Vote
tr: Oy ver

en: Last update
tr: Son güncelleme

en: Nodes
tr: Düğümler

en: Plain text
tr: Düz metin

en: Honeypot
tr: Bal küpü

en: Send
tr: Gönder

en: Desc
tr: Azalan

en: Members
tr: Üyeler

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Role
tr: Rol

en: Log in
tr: Giriş yapın

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
tr: @site şu anda bakımda. Kısa bir süre sonra geri döneceğiz. Sabrınız için teşekkürler.

en: Redirect
tr: Yönlendir

en: Anonymous
tr: Adsız

en: Tools
tr: Araçlar

en: Sort Criteria
tr: Sıralama Ölçütü

en: Recent comments
tr: Son yorumlar

en: Random
tr: Rastgele

en: Template
tr: Şablon

en: Close
tr: Kapat

en: Votes
tr: Oylar

en: Operation
tr: İşlem

en: Logout
tr: Çıkış

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Gender
tr: Cinsiyet

en: Male
tr: Erkek

en: Female
tr: Bayan

en: Share
tr: Paylaş

en: Authored on
tr: Oluşturulduğu tarih

en: ‹ previous
tr: ‹ önceki

en: next ›
tr: sonraki ›

en: Refine
tr: Yeniden ayarla

en: Member for
tr: Üyelik süresi

en: Front page
tr: Ana sayfa

en: Activity
tr: Etkinlik

en: author
tr: yazar

en: Entity
tr: Nesne

en: Log out
tr: Çıkış

en: Your message has been sent.
tr: İletiniz gönderildi.

en: White
tr: Beyaz

en: People
tr: Kişiler

en: Blocked
tr: Engellendi

en: Author Name
tr: Yazar Adı

en: Glossary
tr: Sözlükçe

en: Changed
tr: Değişti

en: User name
tr: Kullanıcı adı

en: signup
tr: kayıt

en: ‹ Previous
tr: ‹ Önceki

en: Next ›
tr: Sonraki ›

en: Unpublished
tr: Yayında değil

en: Published comments
tr: Yayınlanmış yorumlar

en: Output format
tr: Çıkış biçimi

en: Anonymous user
tr: Konuk kullanıcı

en: Apply
tr: Uygula

en: Block description
tr: Blok açıklaması

en: Used in
tr: Şurada kullanılıyor

en: Permission
tr: İzinler

en: Hide
tr: Gizle

en: Global
tr: Genel

en: Authenticated user
tr: Kimliği doğrulanmış kullanıcı

en: Transparent
tr: Şeffaf

en: Administrator
tr: Yönetici

en: « first
tr: « ilk

en: last »
tr: son »

en: Skip
tr: Atla

en: No comments available.
tr: Yorum mevcut değil.

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
tr: Bir kullanıcı son sayfa ziyaretinden itibaren bu kadar süre boyunca çevrim içi olarak kabul edilir.

en: Add comment
tr: Yorum ekle

en: Edit node
tr: Düğümü düzenle

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Send message
tr: İletiyi gönder

en: Rejected
tr: Reddedildi

en: Joined
tr: Katıldı

en: Any
tr: Herhangi

en: Skip to main content
tr: Ana içeriğe atla

en: Number of comments
tr: Yorum sayısı

en: Transaction type
tr: İşlem tipi

en: Go back
tr: Geri dön

en: Reports
tr: Raporlar

en: Delete node
tr: Düğümü sil

en: Publish content
tr: İçeriği yayınla

en: Unpublish comment
tr: Yorumu yayından al

en: Block type
tr: Blok tipi

en: Username:
tr: Kullanıcı Adı:

en: Entity type
tr: Varlık tipi

en: User account
tr: Kullanıcı hesabı

en: Main navigation
tr: Ana gezinti menüsü

en: 1 month | @count months
tr[0]: 1 ay
tr[1]: @count ay

en: No content available.
tr: Hiçbir içerik mevcut değil.

en: Flags
tr: İşaretler (Flags)

en: No files available.
tr: Dosya yok.

en: Frontpage
tr: Ana sayfa

en: Current user
tr: Şu anki kullanıcı

en: Delete comment
tr: Yorumu sil

en: MIME type
tr: MIME tipi

en: Posted in
tr: İlgili konu

en: Upload date
tr: Yüklenme tarihi

en: Primary
tr: Birincil

en: Publish comment
tr: Yorumu yayınla

en: Followers
tr: İzleyenler

en: Idea
tr: Düşünce

en: Secondary
tr: İkincil

en: Post date
tr: Gönderi tarihi

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Who's new
tr: Kimler yeni

en: Like
tr: Beğen

en: Follow
tr: İzle

en: Unfollow
tr: İzleme

en: Personal contact form
tr: Kişisel iletişim formu

en: Who's online
tr: Kimler çevrim içi

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Author name
tr: Yazar adı

en: Delete content
tr: İçeriği sil

en: Moderation state
tr: Denetim durumu

en: Published status
tr: Yayın durumu

en: Monthly archive
tr: Aylık arşiv

en: Save comment
tr: Yorumu kaydet

en: Unapproved comments
tr: Onaylanmamış yorumlar

en: Image styles
tr: Resim stilleri

en: Date type
tr: Tarih türü

en: Recent content
tr: Güncel içerik

en: Unpublish content
tr: İçeriği yayından kaldır

en: Make content sticky
tr: İçeriği kalıcı yap

en: Make content unsticky
tr: İçeriğin kalıcılığını kaldır

en: Promote content to front page
tr: İçeriği ana sayfaya yükselt

en: Remove content from front page
tr: İçeriği ana sayfadan kaldır

en: Save content
tr: İçeriği kaydet

en: Find and manage content.
tr: İçeriği bul ve yönet.

en: No people available.
tr: Hiç kimse mevcut değil.

en: Find and manage people interacting with your site.
tr: Sitenizle etkileşim kuran kişileri arayın ve yönetin.

en: Basic page
tr: Temel sayfa

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
tr: Benzer konulardaki yazıları kategoriler halinde gruplamak için etiketleri kullanın.

en: Bulk update
tr: Toplu güncelleme

en: Specifies the entity for which to evaluate the condition.
tr: Koşulun değerlendirileceği nesneyi belirtir.

en: Recent log messages
tr: Son günlük iletileri

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
tr: Kullanıcı hesapları, roller ve izinleri yönetin.

en: Changed date
tr: Değiştirilme tarihi

en: Message ID
tr: İleti ID'si

en: Group content
tr: Grup içeriği

en: Asc
tr: Artan

en: Entity bundle
tr: Nesne kümesi (bundle)

en: Master
tr: Ana (master)

en: Get the actual content from a content revision.
tr: İçerik sürümünden gerçek içeriği al.

en: Entity Reference
tr: Varlık Referansı

en: Full HTML
tr: Tam HTML

en: Original language
tr: Özgün dil

en: Publish taxonomy term
tr: Sınıflandırma terimini yayımla

en: Unpublish taxonomy term
tr: Sınıflandırma terimini yayından kaldır

en: Custom block library
tr: Özel blok kütüphanesi

en: Registering module
tr: Eklenti kayıt ediliyor

en: Lists (Views)
tr: Listeler (Görünümler)

en: File usage
tr: Dosya kullanımı

en: Default comments
tr: Varsayılan yorumlar

en: Allows commenting on content
tr: İçeriğe yorum yapılabilmesini sağlar

en: Submitted by @author_name on @date
tr: @date tarihinde @author_name tarafından gönderildi

en: Large (480×480)
tr: Geniş (480x480)

en: Medium (220×220)
tr: Orta (220x220)

en: Thumbnail (100×100)
tr: Küçükresim (100x100)

en: User account menu
tr: Kullanıcı hesap menüsü

en: Block the selected user(s)
tr: Seçilmiş kullanıcıları engelle

en: Cancel the selected user account(s)
tr: Seçilmiş kullanıcı hesaplarını iptal et

en: Unblock the selected user(s)
tr: Seçilmiş kullanıcı hesaplarının engellemesini kaldır

en: Basic block
tr: Temel blok

en: A basic block contains a title and a body.
tr: Bir temel blok, bir başlık ve metinden oluşur.

en: Website feedback
tr: Web sitesi geri bildirimi

en: Basic HTML
tr: Temel HTML

en: Restricted HTML
tr: Kısıtlı HTML

en: Links related to the active user account
tr: Etkin kullanıcı hesabı ile ilişkili bağlantılar

en: Administrative task links
tr: Yönetim görevleri bağlantıları

en: Site information links
tr: Site bilgileri bağlantıları

en: Site section links
tr: Site bölümleri bağlantıları

en: User tool links, often added by modules
tr: Sıklıkla modüller tarafından eklenen kullanıcı araçları bağlantıları

en: Find and manage custom blocks.
tr: Özel blokları bulun ve yönetin.

en: Recent comments.
tr: Son yorumlar.

en: Find and manage files.
tr: Dosyaları bulun ve yönetin.

en: All content, by month.
tr: Aya göre tüm içerik.

en: Recent content.
tr: Güncel içerik.

en: All content promoted to the front page.
tr: Tüm içerik ana sayfaya yükseltildi.

en: All content, by letter.
tr: Harfe göre tüm içerikler.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
tr: Belirli bir sınıflandırma terimine ait içerik.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
tr: Sitedeki en yeni kullanıcıların listesini görüntüler.

en: Who's online block
tr: Çevrimiçi kullanıcılar bloğu

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
tr: Son zamanlarda en etkin kullanıcıların adlarını ve toplam etkin kullanıcı sayısını görüntüler.

en: View edit page
tr: Düzenleme sayfasını görüntüle

en: Files overview
tr: Dosya Özeti

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
tr: {{ arguments.fid }} için dosya kullanım bilgileri

en: Find and manage content
tr: İçeriği bulun ve yönetin

en: Welcome to [site:name]
tr: [site:name] sitesine hoş geldiniz

en: Name or email contains
tr: Ad ya da e-posta şunu içersin

en: A list of new users
tr: Yeni kullanıcılar listesi

en: There are currently @total users online.
tr: Şu anda @total kullanıcı çevrimiçi.

en: There are currently 0 users online.
tr: Şu anda 0 kullanıcı çevrimiçi.

en: A list of users that are currently logged in.
tr: Şu anda oturum açmış kullanıcıların listesi.

en: Manage view settings
tr: Görünüm ayarları yönetimi

en: View or edit the configuration.
tr: Yapılandırmaya bakın ve düzenleyin.

en: Displays in this view
tr: Bu görünümdeki gösterimler

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
tr: Bir gösterim sonuçların sayfa ya da blok gibi biçimlerde görüntülenmesini sağlar. Bir görünümde burada listelenen birden fazla gösterim bulunabilir. Etkin gösterim vurgulanmıştır.

en: View administration
tr: Yönetimi görüntüle

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
tr: Bir açıklama eklemek ya da bir kopya oluşturmak gibi yönetim görevlerini yerine getirin. Kullanılabilecek seçenekleri görüntülemek için kutuyu açma düğmesine tıklayın.

en: Choose how to output results. E.g., choose <em>Content</em> to output each item completely, using your configured display settings. Or choose <em>Fields</em>, which allows you to output only specific fields for each result. Additional formats can be added by installing modules to <em>extend</em> Drupal's base functionality.
tr: Sonuçların nasıl çıkarılacağını seçin. Örneğin her öğenin gösterim ayarlarınıza göre tam olarak görüntülenmesi için <em>İçerik</em> seçin. Her sonucun yalnızca belirli bir alanının görüntülenmesi için <em>Alanlar</em> seçin. Temel Drupal işlevselliğini <em>genişletmek</em> için modül yüklenerek ek biçimler kullanılabilir.

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
tr: Bu görünümde alan kullanılıyorsa, bu bölümde görüntülenir. Bir alanın üzerine tıklayarak yapılandırabilirsiniz.

en: Filter your view
tr: Görünümünüzü süzün

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
tr: Çıktı sonuçlarını sınırlamak için süzgeçler ekleyin. Örneğin yalnızca <em>yayımlanmış</em> içeriklerin görüntülenmesi için <em>Yayımlanmış</em> ögeler için bir süzgeç ekleyin ve <em>Evet</em> olarak seçin.

en: Filter actions
tr: Süzgeç eylemleri

en: Add, rearrange or remove filters.
tr: Süzgeçleri ekleyin, düzenleyin veya silin.

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
tr: Sonuçların çıktı sıralamasını denetleyin. Yapılandırmak için etkin bir sıralama kuralına tıklayın

en: Sort actions
tr: Sıralama eylemleri

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
tr: Sıralama kuralı ekleyin, düzenleyin veya silin.

en: Show a preview of the view output.
tr: Görünüm çıktısının ön izlemesini göster.

en: Name (autocomplete)
tr: Ad (otomatik tamamlama)

en: Find and manage comments.
tr: Yorumları bulun ve yönetin.

en: The approved comments listing.
tr: Onaylanmış yorumlar listesi.

en: Comments published
tr: Yayımlanan yorumlar

en: The unapproved comments listing.
tr: Onaylanmamış yorumlar listesi.

en: Comments unapproved
tr: Onaylanmamış yorumlar

en: There are no custom blocks available.
tr: Kullanılabilir özel blok yok.

en: Find and moderate content.
tr: İçeriği bulun ve denetleyin.

en: No moderated content available. Only pending versions of content, such as drafts, are listed here.
tr: Denetlenen içerik yok. Burada yalnızca taslaklar gibi bekleyen içerik sürümleri listelenir.

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
tr: Taslak

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
tr: Yeni Taslak Oluştur
