IIIF Media Source (0.0.1-alpha3) - en to hi translation catalogue (39 entries)

en: Status
hi: अवस्था

en: Prefix
hi: उपसर्ग

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Type
hi: प्रकार

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Size
hi: आकार

en: Weight
hi: मान

en: Name
hi: नाम

en: Label
hi: लेबल

en: Add
hi: जोड़ें

en: Format
hi: प्रारूप

en: Region
hi: क्षेत्र

en: ID
hi: आईडी

en: Original image
hi: मूल छवि

en: Width
hi: चौड़ाई

en: Height
hi: ऊंचाई

en: Scale
hi: पैमाना

en: Media
hi: मीडिया

en: Multiplier
hi: गुणक

en: Size of textfield
hi: पाठ फ़ील्ड का आकार

en: Formats
hi: प्रारूप

en: info
hi: जानकारी

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: Placeholder
hi: प्लेसहोल्डर

en: Image style
hi: छवि शैली

en: None (original image)
hi: कोई (मूल छवि) नहीं

en: Image style: @style
hi: छवि शैली: @style

en: Linked to content
hi: सामग्री के लिए लिंक

en: Linked to file
hi: फाइल से लिंक हो गया.

en: Weight for @title
hi: @title के लिए वजन

en: Weight for new effect
hi: नए प्रभाव के लिए वजन

en: Changes to the style have been saved.
hi: शैली के लिए परिवर्तन को सहेजा गया है.

en: Breakpoint group
hi: ब्रेकप्वाइंट समूह

en: Medium (220×220)
hi: मध्यम (220 × 220)

en: Thumbnail (100×100)
hi: थंबनेल (100 × 100)
