IIIF Media Source (0.0.1-alpha3) - en to ro translation catalogue (80 entries)

en: Status
ro: Stare

en: Delete
ro: Șterge

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Type
ro: Tip

en: Cancel
ro: Anulare

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Enabled
ro: Activat

en: Edit
ro: Editați

en: Size
ro: Mărime

en: Weight
ro: Greutate

en: Name
ro: Nume

en: Label
ro: Etichetă

en: Add
ro: Adaugă

en: Region
ro: Regiune

en: Original image
ro: Imaginea originală

en: Width
ro: Lățime

en: Height
ro: Înălțime

en: Scale
ro: Scalare

en: Multiplier
ro: Multiplicator

en: Size of textfield
ro: Dimensiune câmp text

en: Formats
ro: Formate

en: Sizes
ro: Dimensiuni

en: Resize
ro: Redimensionare

en: Machine name
ro: Numele mașinii

en: Crop
ro: Tăiere

en: Effect
ro: Efect

en: Placeholder
ro: Înlocuitor

en: Image style name
ro: Numele stilului de imagine

en: Select a new effect
ro: Selectează un efect nou

en: Select an effect to add.
ro: Selectare efect de adăugat

en: The image effect was successfully applied.
ro: Efectul a fost aplicat cu succes.

en: Create new style
ro: Creare stil nou

en: Style %name was created.
ro: Stilul %name a fost creat.

en: Update effect
ro: Actualizare efect

en: Add effect
ro: Adăugare efect

en: Are you sure you want to delete the @effect effect from the %style style?
ro: Sunteți sigur că doriți să ștergeți efectul @effect din stilul %style ?

en: The image effect %name has been deleted.
ro: Efectul imaginii %name a fost șters.

en: There are currently no effects in this style. Add one by selecting an option below.
ro: Momentan nu există niciun efect în acest stil. Adăugați unul selectând o opțiune de mai jos.

en: No defined styles
ro: Nu sunt definite stiluri

en: Image styles
ro: Stiluri de imagine

en: Edit image effect
ro: Editați efectul imaginii

en: Delete image effect
ro: Ștergeți efectul de imagine

en: Add image effect
ro: Adăugați un efect de imagine

en: Image style
ro: Stil imagine

en: None (original image)
ro: Nimic (imagine originală)

en: Image style: @style
ro: Stil imagine: @style

en: Linked to content
ro: Legat de conținut

en: Linked to file
ro: Legat de fișier

en: Weight for @title
ro: Greutate pentru @title

en: Weight for new effect
ro: Greutatea noului efect

en: Changes to the style have been saved.
ro: Schimbările stilului au fost salvate.

en: Fallback image style
ro: Stilul imaginii de rezervă

en: Edit style %name
ro: Editare stil %name

en: Breakpoint group
ro: Grup de puncte de întrerupere

en: Select an image style for this breakpoint.
ro: Selectați un stil de imagine pentru acest punct de întrerupere.

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ro: Text ce va fi afișat în interiorul câmpului până la introducerea unei valori. Această sugestie este de obicei un exemplu sau o scurtă descriere a formatului așteptat.

en: - empty image -
ro: - imagine goală -

en: Breakpoint ID
ro: ID-ul punctului de întrerupere

en: Effect settings
ro: Setări efect

en: Responsive image style %label saved.
ro: Stilul de imagine adaptiv %label a fost salvat.

en: Image style mappings
ro: Mapări ale stilului de imagine

en: Image style mapping
ro: Mapare a stilului de imagine

en: Responsive image mapping type
ro: Tipul de mapare a imaginii adaptive

en: Sizes attribute
ro: Atributul dimensiunilor

en: Image styles to be used when using the 'sizes' attribute
ro: Stilul de imagine folosit la utilizarea atributului 'dimensiuni'

en: <em>Duplicate responsive image style</em> @label
ro: <em>Duplicați stilul de imagine adaptiv</em> @label

en: <em>Edit responsive image style</em> @label
ro: <em>Editați stilul de imagine adaptiv</em> @label

en: Responsive image style @label saved.
ro: Stil de imagine adaptiv @label salvat.

en: Select a breakpoint group from the installed themes and modules. Below you can select which breakpoints to use from this group. You can also select which image style or styles to use for each breakpoint you use.
ro: Selectați un grup de puncte de întrerupere din temele și modulele instalate. Mai jos puteți alege ce puncte de întrerupere să utilizați din acest grup. Puteți selecta, de asemenea, ce stil de imagine sau stiluri de imagine să folosiți pentru fiecare punct de întrerupere pe care îl utilizați.

en: Warning: if you change the breakpoint group you lose all your image style selections for each breakpoint.
ro: Atenționare: dacă schimbați grupul de puncte de întrerupere veți pierde toate selectările dumneavoastră de stil pentru imagini pentru fiecare punct de întrerupere.

en: Select a breakpoint group from the installed themes and modules.
ro: Selectați un grup de puncte de întrerupere din temele și modulele instalate.

en: Enable the Help module for more information on the sizes attribute.
ro: Pentru mai multe informații privind atributul dimensiuni, activează modulul Help.

en: Select multiple image styles and use the sizes attribute.
ro: Selectați multiple stiluri de imagine și folosiți atributul dimensiunilor.

en: Select a single image style.
ro: Selectați un singur stil de imagine.

en: Do not use this breakpoint.
ro: Nu folosiți acest punct de întrerupere.

en: Select image styles with widths that range from the smallest amount of space this image will take up in the layout to the largest, bearing in mind that high resolution screens will need images 1.5x to 2x larger.
ro: Selectați stiluri de imagini cu lățimi care variază între spațiul cel mai mic ce va fi ocupat de această imagine în pagină, până la cel mai mare, ținând cont de faptul că ecranele de înaltă rezoluție vor necesita imagini de la 1.5x până la de 2x mai mari.

en: Medium (220×220)
ro: Mediu (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
ro: Miniatură (100×100)

en: - None (original image) -
ro: - Nimic (imagine originală) -

en: Enter the value for the sizes attribute, for example: %example_sizes.
ro: Introduceți valoarea pentru atributul dimensiunilor, de exemplu: %example_sizes.
