IIIF Media Source (0.0.1-alpha4) - en to fa translation catalogue (62 entries)

en: Status
fa: وضعیت

en: Prefix
fa: پیشوند

en: Delete
fa: حذف

en: Operations
fa: عملیات

en: Type
fa: نوع

en: Cancel
fa: لغو

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: Edit
fa: ویرایش

en: Size
fa: اندازه

en: Weight
fa: وزن

en: Name
fa: نام

en: Label
fa: برچسب

en: Add
fa: افزودن

en: Format
fa: قالب‌بندی

en: Region
fa: ناحیه

en: ID
fa: شناسه

en: Original image
fa: تصویر اصلی

en: Width
fa: عرض

en: Height
fa: ارتفاع

en: Scale
fa: مقیاس

en: Media
fa: رسانه

en: Quality
fa: کیفیت

en: Maximum length
fa: حداکثر طول

en: Size of textfield
fa: اندازه فیلد متن

en: Formats
fa: قالب‌بندی‌ها

en: info
fa: اطلاعات

en: Resize
fa: تغییر اندازه

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: Case sensitive
fa: حساس به بزرگی و کوچکی حروف

en: Crop
fa: برش

en: Effect
fa: اثر

en: Placeholder
fa: جایگذار

en: Image style name
fa: نام استایل تصویر

en: Select a new effect
fa: انتخاب اثر جدید

en: Select an effect to add.
fa: یک اثر را برای افزودن انتخاب کنید.

en: The image effect was successfully applied.
fa: اثر تصویر با موفقیت اعمال شد.

en: Create new style
fa: ایجاد سبک جدید

en: Style %name was created.
fa: سبک %name  ایجاد شد.

en: Update effect
fa: به‌روز رسانی اثر

en: Add effect
fa: افزودن اثر

en: Are you sure you want to delete the @effect effect from the %style style?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید اثر @effect را از سبک %style حذف نمایید؟

en: The image effect %name has been deleted.
fa: افکت تصویر %name حذف شده است.

en: There are currently no effects in this style. Add one by selecting an option below.
fa: در حال حاضر هیچ افکتی در این سبک وجود ندارد. با انتخاب گزینه‌ای از زیر یکی اضافه کنید.

en: No defined styles
fa: سبکی تعریف نشده

en: Image styles
fa: سبک‌های تصویر

en: Edit image effect
fa: ویرایش یک اثر تصویر

en: Delete image effect
fa: حذف یک اثر تصویر

en: Add image effect
fa: افزودن اثر تصویر

en: Image style
fa: سبک تصویر

en: None (original image)
fa: هیچ (تصویر اصلی)

en: Image style: @style
fa: سبک تصویر:  @style

en: Linked to content
fa: پیوند شده به محتوا

en: Linked to file
fa: پیوند شده به فایل

en: Weight for @title
fa: وزن @title

en: Weight for new effect
fa: وزن اثر جدید

en: String settings
fa: تنظیمات رشته

en: Changes to the style have been saved.
fa: تغییرات سبک ذخیره شد.

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
fa: متنی که در داخل فیلد نمایش داده می شود تا زمانی که مقداری وارد شود. این راهنمایی معمولاً یک مقدار نمونه یا توضیح مختصری از قالب مورد انتظار است.

en: Link to the entity
fa: پیوند به عنصر

en: Contains US ASCII characters only
fa: فقط شامل حروف استاندارد US ASCII

en: Add %label effect to style %style
fa: افزودن اثر %label به سبک %style
