IIIF Media Source (0.0.1-alpha5) - en to da translation catalogue (79 entries)

en: Prefix
da: Præfiks

en: Delete
da: Slet

en: Operations
da: Handlinger

en: Cancel
da: Annullér

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Edit
da: Redigér

en: Size
da: Størrelse

en: Weight
da: Vægt

en: Name
da: Navn

en: Label
da: Etiket

en: Add
da: Tilføj

en: Original image
da: Originalt billede

en: Width
da: Bredde

en: Height
da: Højde

en: Scale
da: Skalér

en: Maximum length
da: Maksimal længde

en: Multiplier
da: Faktor

en: Size of textfield
da: Størrelse på tekstfelt

en: Formats
da: Formater

en: Sizes
da: Størrelser

en: Resize
da: Tilpas størrelse

en: Machine name
da: Internt navn

en: Case sensitive
da: Forskel på store/små bogstaver

en: Crop
da: Beskær

en: Effect
da: Effekt

en: Image style name
da: Formatnavn

en: Select a new effect
da: Vælg en ny effekt

en: Select an effect to add.
da: Vælg den effekt du ønsker at tilføje.

en: The image effect was successfully applied.
da: Billedeffekten blev taget i anvendelse.

en: Create new style
da: Opret nyt format

en: Style %name was created.
da: Format %name oprettet.

en: Update effect
da: Opdatér effekt

en: Add effect
da: Tilføj effekt

en: Are you sure you want to delete the @effect effect from the %style style?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette effekten @effect fra formatet %style?

en: The image effect %name has been deleted.
da: Billedeffekten %name er blevet slettet.

en: There are currently no effects in this style. Add one by selecting an option below.
da: Der er ingen effekter i dette format. Tilføj en ny effekt ved at vælge en mulighed nedenfor.

en: No defined styles
da: Intet format defineret

en: Image styles
da: Billedformater

en: Edit image effect
da: Redigér billedeffekt

en: Delete image effect
da: Slet billedeffekt

en: Add image effect
da: Tilføj billedeffekt

en: Image style
da: Billedformat

en: None (original image)
da: Ingen (originalt billede)

en: Image style: @style
da: Billedformat: @style

en: Linked to content
da: Linket til indhold

en: Linked to file
da: Linket til fil

en: Weight for @title
da: Vægt af @title

en: Weight for new effect
da: Vægt af ny effekt

en: String settings
da: Indstillinger for tekststrenge

en: Changes to the style have been saved.
da: Ændringerne i style er blevet gemt.

en: Fallback image style
da: Standard billed-style

en: Edit style %name
da: Redigér style %name

en: Breakpoint group
da: Breakpoint-gruppe

en: Select an image style for this breakpoint.
da: Vælg en billed-style til dette breakpoint.

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
da: Teksten som vises inden i feltet indtil der indtastes en værdi. Det kan være en eksempelværdi eller en kort beskrivelse af det forventede format.

en: - empty image -
da: - tomt billede -

en: @path is not a valid path.
da: @path er ikke en gyldig sti.

en: Link to the entity
da: Link til entity

en: Effect settings
da: Effekt

en: Responsive image style %label saved.
da: Responsivt billedformat %label gemt.

en: Image style mappings
da: Mappings af billedformater

en: Image style mapping
da: Mapping af billedformat

en: Responsive image mapping type
da: Mapping-type for responsivt billedformat

en: Sizes attribute
da: Størrelsesattribut

en: Image styles to be used when using the 'sizes' attribute
da: Image styles der skal bruges når du bruger sizes-attributten

en: <em>Duplicate responsive image style</em> @label
da: <em>Duplikér responsivt billedformat</em> @label

en: <em>Edit responsive image style</em> @label
da: <em>Redigér responsivt billedformat</em> @label

en: Responsive image style @label saved.
da: Responsivt billedformat @label gemt.

en: Contains US ASCII characters only
da: Indeholder udelukkende US ASCII-tegn

en: Select a breakpoint group from the installed themes and modules.
da: Vælg en breakpoint-gruppe fra de installerede temaer og moduler.

en: Select multiple image styles and use the sizes attribute.
da: Vælg flere billed-styles og brug sizes-attributten.

en: Select a single image style.
da: Vælg et enkelt billedformat.

en: Do not use this breakpoint.
da: Brug ikke på dette breakpoint.

en: Medium (220×220)
da: Mellem (220×220)

en: - None (original image) -
da: - Ingen (originalt billede) -

en: Thumbnails location
da: Små billeder placering

en: Media Library thumbnail (220×220)
da: Media Library miniaturebillede (220×220)

en: Wide (1090)
da: Bred (1090)
