IIIF Media Source (0.0.1-alpha5) - en to id translation catalogue (83 entries)

en: Prefix
id: Awalan

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Type
id: Jenis

en: Cancel
id: Batal

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Size
id: Ukuran

en: Weight
id: Bobot

en: Name
id: Nama

en: Add
id: Tambah

en: Region
id: Wilayah

en: Original image
id: Gambar asli

en: Width
id: Lebar

en: Height
id: Tinggi

en: Scale
id: Skala

en: Maximum length
id: Panjang maksimum

en: Multiplier
id: Pengali

en: Size of textfield
id: Ukuran bidang isian teks

en: Formats
id: Format

en: Sizes
id: Ukuran

en: Resize
id: Ubah ukuran

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Case sensitive
id: Karakter sensitif

en: Crop
id: Pangkas

en: Effect
id: Efek

en: Image style name
id: Nama gaya gambar

en: Select a new effect
id: Pilih efek baru

en: Select an effect to add.
id: Pilih efek untuk ditambahkan.

en: The image effect was successfully applied.
id: Efek gambar berhasil diterapkan.

en: Create new style
id: Buat gaya baru

en: Style %name was created.
id: Gaya %name telah dibuat.

en: Update effect
id: Perbarui efek

en: Add effect
id: Tambahkan efek

en: Are you sure you want to delete the @effect effect from the %style style?
id: Anda yakin ingin menghapus efek @effect dari gaya %style ?

en: The image effect %name has been deleted.
id: Efek gambar %name telah dihapus.

en: There are currently no effects in this style. Add one by selecting an option below.
id: Saat ini tidak ada efek dalam gaya ini. Tambahkan satu dengan memilih opsi di bawah ini.

en: No defined styles
id: Tidak ada gaya yang ditetapkan

en: Image styles
id: Gaya gambar

en: Edit image effect
id: Menyunting efek gambar

en: Delete image effect
id: Menghapus efek gambar

en: Add image effect
id: Menambah efek gambar

en: Image style
id: Gaya gambar

en: None (original image)
id: Tidak ada (gambar asli)

en: Image style: @style
id: Gaya gambar: @style

en: Linked to content
id: Ditautkan ke konten

en: Linked to file
id: Ditautkan ke berkas

en: Weight for @title
id: Bobot @title

en: Weight for new effect
id: Bobot untuk efek baru

en: String settings
id: Pengaturan string

en: Changes to the style have been saved.
id: Pengubahan pada gaya sudah disimpan.

en: Fallback image style
id: Gaya gambar cadangan

en: Edit style %name
id: Edit gaya %name

en: Breakpoint group
id: Kelompok breakpoint

en: Select an image style for this breakpoint.
id: Pilih gaya gambar untuk breakpoint ini.

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
id: Teks yang akan ditampilkan di dalam bidang sampai sebuah nilai dimasukkan. Petunjuk ini biasanya merupakan contoh nilai atau deskripsi singkat dari format yang diharapkan.

en: - empty image -
id: - gambar kosong -

en: @path is not a valid path.
id: @path bukan jalur yang valid.

en: Breakpoint ID
id: ID Breakpoint

en: Link to the entity
id: Tautan ke entity

en: Effect settings
id: Pengaturan efek

en: Responsive image style %label saved.
id: Gaya gambar responsif %label disimpan.

en: Image style mappings
id: Pemetaan gaya gambar

en: Image style mapping
id: Pemetaan gaya gambar

en: Responsive image mapping type
id: Jenis pemetaan gambar responsif

en: Sizes attribute
id: Atribut ukuran

en: Image styles to be used when using the 'sizes' attribute
id: Gaya gambar yang akan digunakan saat menggunakan atribut 'ukuran'

en: <em>Duplicate responsive image style</em> @label
id: <em>Duplikasi gambar responsif</em> @label

en: <em>Edit responsive image style</em> @label
id: <em>Edit gaya gambar responsif</em> @label

en: Responsive image style @label saved.
id: Gaya gambar responsif @label disimpan.

en: Contains US ASCII characters only
id: Berisi karakter US ASCII saja

en: Select a breakpoint group from the installed themes and modules. Below you can select which breakpoints to use from this group. You can also select which image style or styles to use for each breakpoint you use.
id: Pilih grup breakpoint dari tema dan modul yang diinstal. Di bawah ini Anda dapat memilih breakpoint mana yang akan digunakan dari grup ini. Anda juga dapat memilih gaya gambar atau gaya mana yang akan digunakan untuk setiap breakpoint yang Anda gunakan.

en: Warning: if you change the breakpoint group you lose all your image style selections for each breakpoint.
id: Peringatan: jika Anda mengubah grup breakpoint, Anda akan kehilangan semua pilihan gaya gambar untuk setiap breakpoint.

en: Select a breakpoint group from the installed themes and modules.
id: Pilih grup breakpoint dari tema dan modul yang diinstal.

en: Select multiple image styles and use the sizes attribute.
id: Pilih beberapa gaya gambar dan gunakan atribut ukuran.

en: Select a single image style.
id: Pilih satu gaya gambar.

en: Do not use this breakpoint.
id: Jangan gunakan breakpoint ini.

en: Select image styles with widths that range from the smallest amount of space this image will take up in the layout to the largest, bearing in mind that high resolution screens will need images 1.5x to 2x larger.
id: Pilih gaya gambar dengan lebar yang berkisar dari jumlah ruang terkecil yang akan digunakan gambar dalam tata letak hingga yang terbesar, dengan mengingat bahwa layar resolusi tinggi akan membutuhkan gambar 1,5x hingga 2x lebih besar.

en: Medium (220×220)
id: Sedang (220x220)

en: Thumbnail (100×100)
id: Mini (100x100)

en: - None (original image) -
id: - Tidak ada (gambar asli) -

en: Enter the value for the sizes attribute, for example: %example_sizes.
id: Masukkan nilai untuk atribut ukuran, misalnya: %example_sizes.

en: Region: @region
id: Wilayah: @region
