IIIF Media Source (0.0.1-beta1) - en to ar translation catalogue (62 entries)

en: Status
ar: الحالة

en: Prefix
ar: سابقة

en: Delete
ar: حذف

en: Operations
ar: عمليات

en: Type
ar: النوع

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Edit
ar: تحرير

en: Size
ar: الحجم

en: Weight
ar: الوزن

en: Name
ar: الاسم

en: Label
ar: التسمية

en: Add
ar: إضافة

en: Format
ar: التنسيق

en: Region
ar: المنطقة

en: ID
ar: المعرف ID

en: Original image
ar: الصورة الأصلية

en: Width
ar: العرض

en: Height
ar: الارتفاع

en: Scale
ar: توسيع النطاق

en: Media
ar: ميديا

en: Maximum length
ar: أقصى طول

en: Multiplier
ar: مضاعف

en: Size of textfield
ar: حجم حقل النص

en: Formats
ar: تنسيقات

en: info
ar: معلومات

en: Sizes
ar: احجام

en: Resize
ar: تغيير الحجم

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: Case sensitive
ar: حساس لحالة الأحرف

en: Crop
ar: الاقتصاص

en: Effect
ar: التأثير

en: Placeholder
ar: الرمز البديل

en: Image style name
ar: اسم نمط الصورة

en: Select a new effect
ar: اختيار تأثير جديد

en: Select an effect to add.
ar: اختيار تأثير لإضافته.

en: The image effect was successfully applied.
ar: تم تطبيق تأثير الصورة بنجاح.

en: Create new style
ar: إنشاء نمط جديد

en: Style %name was created.
ar: تم إنشاء النمط %style.

en: Update effect
ar: تحديث التأثير

en: Add effect
ar: إضافة تأثير

en: Are you sure you want to delete the @effect effect from the %style style?
ar: هل أنت متأكد من حذف التأثير @effect من النمط %style ؟

en: The image effect %name has been deleted.
ar: تم حذف تأثير الصورة %name.

en: There are currently no effects in this style. Add one by selecting an option below.
ar: لا توجد حاليا أية تأثيرات في هذا الشكل. أضف تأثيرا جديدا باختيار أحد الخيارات أسفله.

en: No defined styles
ar: لا توجد أشكال معرفة

en: Image styles
ar: أنماط الصور

en: Edit image effect
ar: تغيير تأثير الصورة

en: Delete image effect
ar: حذف تأثير الصورة

en: Add image effect
ar: إضافة تأثير الصورة

en: Image style
ar: نمط الصورة

en: None (original image)
ar: لا يوجد (الصورة الأصلية)

en: Image style: @style
ar: نمط الصورة: @style

en: Linked to content
ar: مرتبط بالمحتوى

en: Linked to file
ar: مرتبط بالملف

en: Weight for @title
ar: الوزن لـ @title

en: Weight for new effect
ar: وزن التأثير الجديد

en: String settings
ar: إعدادات النص

en: Changes to the style have been saved.
ar: تم حفظ التغييرات على النمط.

en: Breakpoint group
ar: مجموعة نقاط التوقف

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ar: النص الذي سيظهر في داخل الحقل حتى يتم إدخال القيمة. غالبًا ما يكون هذا التلميح قيمة العينة أو وصفًا موجزًا للتنسيق المتوقع.

en: Contains US ASCII characters only
ar: يحتوي على حروف US ASCII فقط
