IIIF Media Source (0.0.1-alpha3) - en to ja translation catalogue (89 entries)

en: Status
ja: 状態

en: Prefix
ja: 接頭語

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Type
ja: タイプ

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Edit
ja: 編集

en: Size
ja: サイズ

en: Weight
ja: ウェイト

en: Name
ja: 名前

en: Label
ja: ラベル

en: Add
ja: 追加

en: Format
ja: フォーマット

en: Region
ja: リージョン

en: Original image
ja: オリジナル画像

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: Scale
ja: スケール

en: Media
ja: メディア

en: Multiplier
ja: 乗数

en: Size of textfield
ja: テキストフィールドの長さ

en: Formats
ja: 書式

en: Server
ja: サーバー

en: info
ja: 情報

en: Sizes
ja: サイズ

en: Resize
ja: リサイズ

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Crop
ja: トリミング

en: Effect
ja: 効果

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: Image style name
ja: 画像スタイル名称

en: Select a new effect
ja: 新しいエフェクトを選択

en: Select an effect to add.
ja: 追加するエフェクトを選択。

en: The image effect was successfully applied.
ja: 画像エフェクトは正常に適用されました。

en: Create new style
ja: 新しいスタイルを作成

en: Style %name was created.
ja: スタイル %name が作成されました。

en: Update effect
ja: エフェクトの更新

en: Add effect
ja: エフェクトの追加

en: Are you sure you want to delete the @effect effect from the %style style?
ja: スタイル %style から、エフェクト @effect を削除してかまいませんか？

en: The image effect %name has been deleted.
ja: 画像エフェクト %name が削除されました。

en: There are currently no effects in this style. Add one by selecting an option below.
ja: このスタイルには現在何もエフェクトが設定されていません。下のオプションから一つ選択してください。

en: No defined styles
ja: 定義されたスタイルなし

en: Image styles
ja: 画像スタイル

en: Edit image effect
ja: 画像エフェクトを編集

en: Delete image effect
ja: 画像エフェクトを削除

en: Add image effect
ja: 画像エフェクトを追加

en: API Version
ja: API バージョン

en: Image style
ja: 画像のスタイル

en: None (original image)
ja: なし（オリジナル画像）

en: Image style: @style
ja: 画像のスタイル: @style

en: Linked to content
ja: コンテンツへリンクされている

en: Linked to file
ja: ファイルへリンクされている

en: Weight for @title
ja: @title のウェイト

en: Weight for new effect
ja: 新しい効果のウィジェット

en: Changes to the style have been saved.
ja: スタイルの変更は保存されました。

en: Fallback image style
ja: 予備の画像スタイル

en: Format: @format
ja: フォーマット: @format

en: Edit style %name
ja: スタイル %name を編集

en: Breakpoint group
ja: ブレークポイントグループ

en: Select an image style for this breakpoint.
ja: このブレークポイントの画像スタイルを選択してください。

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ja: 値が入力されるまで、フィールドの内側に表示される文字列。このヒントは、サンプルの値か、あるいはフォーマットの簡潔な説明であることが多いです。

en: - empty image -
ja: - 空画像 -

en: @path is not a valid path.
ja: @path は適切なパスではありません。

en: Breakpoint ID
ja: ブレークポイントID

en: Effect settings
ja: エフェクトの設定

en: Responsive image style %label saved.
ja: レスポンシブ画像スタイル %label を保存しました。

en: Image style mappings
ja: 画像スタイルマッピング

en: Image style mapping
ja: 画像スタイルマッピング

en: Responsive image mapping type
ja: レスポンシブ画像スタイルマッピング

en: Sizes attribute
ja: サイズ属性

en: Image styles to be used when using the 'sizes' attribute
ja: 'sizes' 属性を使用する際の画像スタイル

en: <em>Duplicate responsive image style</em> @label
ja: <em>重複したレスポンシブイメージスタイル</em> @label

en: <em>Edit responsive image style</em> @label
ja: <em>レスポンシブ画像スタイル @label を編集</em>

en: Responsive image style @label saved.
ja: レスポンシブ画像スタイル @label を保存しました。

en: Select a breakpoint group from the installed themes and modules. Below you can select which breakpoints to use from this group. You can also select which image style or styles to use for each breakpoint you use.
ja: インストールされたテーマとモジュールからブレークポイントグループを選択してください。下のグループからどのどのブレークポイントを使用するかを選択することができます。また、使用する各ブレークポイントに対してどの画像スタイルを使用するかを選択することができます。

en: Warning: if you change the breakpoint group you lose all your image style selections for each breakpoint.
ja: 警告: ブレークポイントグループを変更すると各ブレークポイントに対する画像スタイルの選択内容をすべて失うことになります。

en: Select a breakpoint group from the installed themes and modules.
ja: インストールされたテーマとモジュールのブレークポイントグループを選択してください。

en: Enable the Help module for more information on the sizes attribute.
ja: サイズ属性について詳しくは Help モジュールを有効化してください。

en: Select multiple image styles and use the sizes attribute.
ja: 複数のイメージスタイルを選択し、sizes 属性を使用します。

en: Select a single image style.
ja: 一つのイメージスタイルを選択します。

en: Do not use this breakpoint.
ja: このブレークポイントは使用しません。

en: Select image styles with widths that range from the smallest amount of space this image will take up in the layout to the largest, bearing in mind that high resolution screens will need images 1.5x to 2x larger.
ja: このイメージがレイアウトで占有する最小スペースから最大スペースまでの幅を指定するイメージ・スタイルを選択します。その場合、高解像度画面では 1.5 倍から 2 倍の大きさのイメージが必要となることを念頭に置いてください。

en: Medium (220×220)
ja: 中 (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
ja: サムネイル (100x100)

en: - None (original image) -
ja: - なし (オリジナル画像) -

en: Enter the value for the sizes attribute, for example: %example_sizes.
ja: サイズ属性の値を入力してください。例: %example_sizes 。

en: Media Library thumbnail (220×220)
ja: メディアライブラリーのサムネイル (220×220)
