IIIF Media Source (0.0.1-beta1) - en to sv translation catalogue (67 entries)

en: Delete
sv: Radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Type
sv: Typ

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Edit
sv: Redigera

en: Size
sv: Storlek

en: Weight
sv: Vikt

en: Name
sv: Namn

en: Label
sv: Etikett

en: Add
sv: Lägg till

en: Original image
sv: Originalbild

en: Width
sv: Bredd

en: Height
sv: Höjd

en: Scale
sv: Skala

en: Maximum length
sv: Längsta längd

en: Multiplier
sv: Multiplikator

en: Size of textfield
sv: Storlek på textfält

en: Formats
sv: Format

en: Sizes
sv: Storlekar

en: Resize
sv: Ändra storlek

en: Machine name
sv: Maskinläsbart namn

en: Case sensitive
sv: Skiftlägeskänslig

en: Crop
sv: Beskär

en: Effect
sv: Effekt

en: Placeholder
sv: Platshållare

en: Image style name
sv: Namn på bildstil

en: Select a new effect
sv: Välj en ny effekt

en: Select an effect to add.
sv: Välj en effekt att lägga till.

en: The image effect was successfully applied.
sv: Bildeffekten lades till utan problem.

en: Create new style
sv: Skapa ny stil

en: Style %name was created.
sv: Stilen %name skapades.

en: Update effect
sv: Uppdatera effekt

en: Add effect
sv: Lägg till effekt

en: Are you sure you want to delete the @effect effect from the %style style?
sv: Är du säker på att du vill radera effekten @effect från stilen %style?

en: The image effect %name has been deleted.
sv: Bildeffekten %name har raderats.

en: There are currently no effects in this style. Add one by selecting an option below.
sv: Det finns för närvarande inga effekter i denna stil. Lägg till en genom att välja ett alternativ nedan.

en: No defined styles
sv: Inga definierade stilar

en: Image styles
sv: Bildstilar

en: Edit image effect
sv: Redigera bildeffekt

en: Delete image effect
sv: Radera bildeffekt

en: Add image effect
sv: Lägg till bildeffekt

en: Image style
sv: Stilmall för bild

en: None (original image)
sv: Ingen (ursprunglig bild)

en: Image style: @style
sv: Bildstil: @style

en: Linked to content
sv: Länkat till innehåll

en: Linked to file
sv: Länkat till fil

en: Weight for @title
sv: Vikt för @title

en: Weight for new effect
sv: Vikt för ny effekt

en: String settings
sv: Inställningar för sträng

en: Changes to the style have been saved.
sv: Ändringar till stilen har sparats.

en: Fallback image style
sv: Bildstil i reserv

en: Edit style %name
sv: Redigera stil %name

en: Breakpoint group
sv: Brytpunktsgrupp

en: Select an image style for this breakpoint.
sv: Välj en bildstil för denna brytpunkt.

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
sv: Text som visas inuti fältet tills ett värde anges. Detta tips är oftast ett exempelvärde eller en kort beskrivning av det förväntade formatet.

en: - empty image -
sv: - tom bild -

en: Link to the entity
sv: Länk till objektet

en: Responsive image style %label saved.
sv: Responsiv bildstil %label har sparats.

en: Responsive image style @label saved.
sv: Responsiv bildstil @label har sparats.

en: Contains US ASCII characters only
sv: Innehåller endast US ASCII-tecken

en: Medium (220×220)
sv: Mellan (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
sv: Miniatyr (100×100)

en: - None (original image) -
sv: - Ingen (originalbild) -

en: Media Library thumbnail (220×220)
sv: Miniatyrbild för mediebibliotek (220 × 220)

en: Wide (1090)
sv: Bred (1090)
