Image Alt (1.1.1) - en to no translation catalogue (5 entries)

en: Title
no: Tittel

en: Fields
no: Felt

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
no: Tittelen brukes som verktøytips når brukeren har musa over bildet.

en: Alternative text
no: Alternativ tekst

en: Short description of the image used by screen readers and displayed when the image is not loaded. This is important for accessibility.
no: Kort beskrivelse av bildet som brukes av skjermlesere og vises når bildet ikke er lastet inn. Dette er viktig for tilgjengelighet.
