Image alt (1.1.2) - en to uk translation catalogue (5 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Fields
uk: Поля

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
uk: Заголовок (title) використовується в якості спливної підказки, коли користувач проводить мишею над зображенням.

en: Alternative text
uk: Альтернативний текст

en: Short description of the image used by screen readers and displayed when the image is not loaded. This is important for accessibility.
uk: Короткий опис зображення, використовуваний зчитувачами екранів і коли неможливо завантажити зображення. Це важливо для доступності.
