Image alt (1.1.4) - en to ja translation catalogue (5 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Fields
ja: フィールド

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
ja: このタイトルは画像の上にマウスを置いた時、ツールチップに表示されます。

en: Alternative text
ja: 代替テキスト

en: Short description of the image used by screen readers and displayed when the image is not loaded. This is important for accessibility.
ja: この説明文は、スクリーンリーダーによる読み上げや、画像がロードされていないときに表示するために使われます。アクセシビリティを保つために重要です。
