Image alt (1.1.0) - en to lt translation catalogue (5 entries)

en: Title
lt: Pavadinimas

en: Fields
lt: Laukeliai

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
lt: Pavadinimas naudojamas kaip užuomina kai kursoriumi užeinama ant vaizdo.

en: Alternative text
lt: Alternatyvus tekstas

en: Short description of the image used by screen readers and displayed when the image is not loaded. This is important for accessibility.
lt: Trumpas vaizdo, naudojamo ekrano skaitytuvų ir rodomo, kai vaizdas neįkeliamas, aprašymas. Tai svarbu prieinamumui.
