Image Effects (4.0.0-beta2) - en to da translation catalogue (77 entries)

en: Size
da: Størrelse

en: Image
da: Billede

en: Center
da: Centreret

en: (none)
da: (ingen)

en: Outline
da: Indholdsfortegnelse

en: Label
da: Etiket

en: Preview
da: Gennemse

en: Font
da: Skrift

en: Default
da: Standard

en: UPPERCASE
da: Store bogstaver

en: lowercase
da: små bogstaver

en: Uppercase Words
da: Ord med store bogstaver

en: Uppercase first
da: Første bogstav med stort

en: Background
da: Baggrund

en: Path
da: Sti

en: Dimensions
da: Dimensioner

en: Anchor
da: Anker

en: Advanced settings
da: Avancerede indstillinger

en: Horizontal
da: Horisontal

en: Vertical
da: Vertikal

en: Bottom
da: Bund

en: Mode
da: Tilstand

en: Width
da: Bredde

en: Height
da: Højde

en: Line
da: Linje

en: Background color
da: Baggrundsfarve

en: Basic
da: Grundlæggende

en: Color
da: Farve

en: Not installed
da: Ikke installeret

en: Square
da: Kvadrat

en: Random
da: Tilfældig

en: Position
da: Placering

en: bottom
da: bund

en: left
da: venstre

en: right
da: højre

en: Level
da: Niveau

en: Font size
da: Skriftstørrelse

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: Font color
da: Skriftfarve

en: height
da: højde

en: Top left
da: Øverst til venstre

en: Top right
da: Øverst til højre

en: Bottom right
da: Nederst til højre

en: Bottom left
da: Nederst til venstre

en: Font settings
da: Skrifttypeindstillinger

en: X offset
da: X-forskydning

en: Y offset
da: Y-forskydning

en: Transparent
da: Gennemsigtig

en: Plugin settings
da: Plugin-indstillinger

en: Layout settings
da: Layoutindstillinger

en: Offset
da: Forskydning

en: Allow Upscaling
da: Tillad opskalering

en: Rotation angle
da: Rotationsvinkel

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
da: Antal grader billedet skal roteres. Positive numre er med uret, negative er imod uret.

en: Column
da: Kolonne

en: Landscape
da: Landskab

en: Portrait
da: Portræt

en: Row
da: Række

en: Maximum width
da: Maksimumbredde

en: Text settings
da: Indstillinger for tekst

en: Strip HTML tags
da: Fjern HTML tags

en: Dropdown
da: Rullemenu

en: Mask
da: Maske

en: Top center
da: Top midt

en: Bottom center
da: Bund midt

en: Rotate
da: Rotér

en: Image crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
da: Beskæring med værktøjet %toolkit på %path mislykkedes (%mimetype, %dimensions)

en: Image rotate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
da: Rotering med værktøjet %toolkit på %path mislykkedes (%mimetype, %dimensions)

en: The image %file could not be rotated because the imagerotate() function is not available in this PHP installation.
da: Billedet %file kunne ikke roteres fordi funktionen imagerotate() ikke er tilgængelig i denne PHP-installation.

en: The file does not exist.
da: Filen findes ikke.

en: Center left
da: Center venstre

en: Center right
da: Center højre

en: Upscale
da: Skalér op

en: Image rotate
da: Rotér billede

en: width @data.width
da: bredde @data.width

en: height @data.height
da: højde @data.height
