Image Effects (4.0.0-beta2) - en to fr translation catalogue (95 entries)

en: Size
fr: Taille

en: Center
fr: Centre

en: (none)
fr: (aucun)

en: Outline
fr: Structure

en: Label
fr: Libellé

en: Preview
fr: Aperçu

en: Font
fr: Police

en: Default
fr: Par défaut

en: UPPERCASE
fr: MAJUSCULES

en: lowercase
fr: minuscules

en: Uppercase Words
fr: Mots en majuscules

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Top
fr: Haut

en: Path
fr: Chemin

en: Anchor
fr: Ancre

en: Advanced settings
fr: Paramètres avancés

en: Bottom
fr: Bas

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Line
fr: Ligne

en: Media
fr: Média

en: Background color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Basic
fr: Basique

en: Color
fr: Couleur

en: Padding
fr: Remplissage

en: Not installed
fr: Non installé

en: Square
fr: Carré

en: Random
fr: Au hasard

en: bottom
fr: bas

en: top
fr: haut

en: left
fr: gauche

en: right
fr: droite

en: Level
fr: Niveau

en: Font size
fr: Taille de police

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: Font color
fr: Couleur de la police

en: height
fr: hauteur

en: Watermark
fr: Filigrane

en: Top left
fr: Haut gauche

en: Top right
fr: Haut droit

en: Bottom right
fr: Bas droit

en: Bottom left
fr: Bas gauche

en: Font settings
fr: Paramètres de police

en: Information
fr: Informations

en: Relative size
fr: Taille relative

en: Enter an offset in pixels.
fr: Saisir un décalage en pixels.

en: X offset
fr: Positionnement en X

en: Y offset
fr: Positionnement en Y

en: opacity
fr: opacité

en: Brightness
fr: Luminosité

en: Plugin settings
fr: Paramètres des plugins

en: Case format
fr: Paramètres de la casse

en: Invert
fr: Inverser

en: Shadow
fr: Ombre

en: Layout settings
fr: Paramètres de mise en page

en: Offset
fr: Décalage

en: Allow Upscaling
fr: Autoriser l'Agrandissement

en: Rotation angle
fr: Angle de rotation

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
fr: Le nombre de degrés duquel l'image doit être pivotée. Les nombres positifs sont dans le sens des aiguilles d'une montre, les nombres négatifs dans le sens inverse des aiguilles d'une montre.

en: Radius
fr: Rayon

en: Column
fr: Colonne

en: Opacity
fr: Opacité

en: Landscape
fr: Paysage

en: Row
fr: Ligne

en: Maximum width
fr: Largeur maximum

en: Text settings
fr: Paramètres du texte

en: Default text
fr: Texte par défaut

en: Background image
fr: Image d'arrière-plan

en: Placement
fr: Emplacement

en: Contrast
fr: Contraste

en: Strip HTML tags
fr: Retirer les balises HTML

en: Dropdown
fr: Liste déroulante

en: Mask
fr: Masque

en: Top center
fr: En haut au centre

en: Bottom center
fr: En bas au centre

en: Rotate
fr: Rotation

en: Unchanged
fr: Inchangé

en: Image crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
fr: Le recadrage de l'image a échoué en utilisant la boite à outils %toolkit sur le chemin %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image rotate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
fr: La rotation de l'image %path (%mimetype, %dimensions), effectuée avec la boite à outils %toolkit, a échoué.

en: The image %file could not be rotated because the imagerotate() function is not available in this PHP installation.
fr: L'image %file n'a pas pu être tournée car la fonction imagerorate() n'est pas disponible danc cette installation de PHP.

en: The file does not exist.
fr: Le fichier n'existe pas.

en: Text alignment
fr: Alignement de texte

en: Center left
fr: Au milieu à gauche

en: Center right
fr: Au milieu à droite

en: Upscale
fr: Agrandir

en: Top margin
fr: Marge du haut

en: Aspect switcher
fr: Sélecteur d'aspect

en: Image rotate
fr: Rotation d'image

en: width @data.width
fr: largeur @data.width

en: height @data.height
fr: hauteur @data.height

en: RGB color
fr: Couleur RGB

en: Kernel
fr: Noyau

en: Source image
fr: Image d'origine

en: Let scale make images larger than their original size.
fr: Permettre à la mise à l'échelle de rendre les images plus grandes que leur taille d'origine.
