Image Effects (4.1.0-beta1) - en to sv translation catalogue (83 entries)

en: Type
sv: Typ

en: Size
sv: Storlek

en: Image
sv: Bild

en: Center
sv: Centrerad

en: (none)
sv: (inget)

en: Outline
sv: Disposition

en: Label
sv: Etikett

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Default
sv: Förvald

en: Background
sv: Bakgrund

en: Top
sv: Överst

en: Path
sv: Sökväg

en: Dimensions
sv: Mått

en: Anchor
sv: Ankare

en: Advanced settings
sv: Utökade inställningar

en: Horizontal
sv: Horisontell

en: Vertical
sv: Vertikal

en: Bottom
sv: Längst ned

en: Mode
sv: Läge

en: Width
sv: Bredd

en: Height
sv: Höjd

en: Line
sv: Rad

en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

en: Basic
sv: Grundläggande

en: Color
sv: Färg

en: Not installed
sv: Inte installerad.

en: Square
sv: Ruta

en: Random
sv: Slumpvis

en: bottom
sv: längst ned

en: top
sv: längst upp

en: left
sv: vänster

en: right
sv: höger

en: Level
sv: Nivå

en: Font size
sv: Teckenstorlek

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: height
sv: höjd

en: Top left
sv: Längst upp till vänster

en: Top right
sv: Längst upp till höger

en: Bottom right
sv: Längst ned till höger

en: Bottom left
sv: Längst ned till vänster

en: Font settings
sv: Inställningar för font

en: Set the canvas to a precise size, possibly cropping the image. Use to start with a known size.
sv: Ange tavlan till en exakt storlek, vilket förmodligen kommer beskära bilden. Används för att börja med en känd storlek.

en: Relative size
sv: Relativ storlek

en: Set the canvas to a relative size, based on the current image dimensions. Use to add simple borders or expand by a fixed amount. Negative values may crop the image.
sv: Ange tavlan till en relativ storlek baserad på de nuvarande måtten för bilden. Används för att lägga till enkla kanter eller för att utökas med ett givet värde. Negativa värden kan beskära bilden.

en: Enter an offset in pixels.
sv: Ange en motvikt i pixlar.

en: X offset
sv: Vertikal kompensation

en: Y offset
sv: Horisontell kompensation

en: opacity
sv: opacitet (ogenomskinlighet)

en: Transparent
sv: Genomskinlig

en: Brightness
sv: Ljusstyrka

en: Plugin settings
sv: Inställningar för insticksprogram

en: Layout settings
sv: Inställningar för layout

en: Offset
sv: Kompensera

en: Allow Upscaling
sv: Tillåt uppskalning

en: Rotation angle
sv: Rotationsvinkel

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
sv: Det antal grader som bilden skall roteras. Positiva tal är medsols, negativa tal är motsols.

en: Radius
sv: Radie

en: Column
sv: Kolumn

en: Opacity
sv: Opacitet

en: Ratio
sv: Förhållande

en: Landscape
sv: Liggande

en: Portrait
sv: Stående

en: Row
sv: Rad

en: Maximum width
sv: Största bredd

en: Text settings
sv: Textinställningar

en: Placement
sv: Placering

en: Strip HTML tags
sv: Ta bort HTML-taggar

en: Dropdown
sv: Rullgardinsmeny

en: Top center
sv: Längst upp i mitten

en: Bottom center
sv: Nederst - centrerad

en: Rotate
sv: Rotera

en: Image crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
sv: Beskärning av bild misslyckades vid användande av verktyget %toolkit på %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image rotate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
sv: Rotering av bild misslyckades vid användande av verktyget %toolkit på %path (%mimetype, %dimensions)

en: The image %file could not be rotated because the imagerotate() function is not available in this PHP installation.
sv: Bilden %file kunde inte roteras eftersom funktionen imagerotate() inte är tillgänglig i denna installation av PHP.

en: The file does not exist.
sv: Filen existerar inte.

en: Center left
sv: Vänster - centrerad

en: Center right
sv: Höger - centrerad

en: Upscale
sv: Skala upp

en: …
sv: ...

en: width @data.width
sv: bredd @data.width

en: height @data.height
sv: höjd @data.height

en: Landscape image style
sv: Liggande bildstil
