Image Effects (8.x-3.0-rc1) - en to id translation catalogue (62 entries)

en: Type
id: Jenis

en: Size
id: Ukuran

en: Image
id: Gambar

en: Center
id: Tengah

en: (none)
id: (tidak ada)

en: Outline
id: Kerangka

en: Preview
id: Pratinjau

en: Font
id: fonta

en: Default
id: Bawaan

en: Top
id: Atas

en: Path
id: Jalur

en: Dimensions
id: Dimensi

en: Advanced settings
id: Pengaturan lanjutan

en: Horizontal
id: Horisontal

en: Vertical
id: Vertikal

en: Bottom
id: Dasar

en: Width
id: Lebar

en: Height
id: Tinggi

en: Line
id: Baris

en: Background color
id: Warna latar belakang

en: Basic
id: Dasar

en: Color
id: Warna

en: Not installed
id: Tidak terinstal

en: Square
id: Kotak

en: Position
id: Posisi

en: bottom
id: bawah

en: top
id: atas

en: left
id: kiri

en: right
id: kanan

en: Font size
id: Ukuran Font

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: height
id: tinggi

en: Top left
id: Kiri atas

en: Top right
id: Kanan atas

en: Bottom right
id: Kanan bawah

en: Bottom left
id: Kiri bawah

en: Font settings
id: Pengaturan Font

en: Information
id: Informasi

en: Plugin settings
id: Pengaturan plugin

en: Layout settings
id: Pengaturan tata letak

en: Offset
id: Letak

en: Allow Upscaling
id: Izinkan Perbesar Skala

en: Column
id: Kolom

en: Row
id: Baris

en: Maximum width
id: Lebar maksimum

en: Text settings
id: Pengaturan teks

en: Background image
id: Gambar latar

en: Strip HTML tags
id: Coret label HTML

en: Dropdown
id: Menu tarik turun

en: Mask
id: <em>Mask</em>

en: Top center
id: Tengah atas

en: Bottom center
id: Tengah bawah

en: Rotate
id: Rotasikan

en: Center left
id: Kiri tengah

en: Center right
id: Kanan tengah

en: Upscale
id: Perbesar

en: …
id: ...

en: width @data.width
id: lebar @data.width

en: height @data.height
id: tinggi @data.height

en: Source image
id: Sumber gambar

en: Let scale make images larger than their original size.
id: Perbolehkan skala membuat gambar lebih besar daripada ukuran aslinya.
