Image Effects (8.x-3.4) - en to uk translation catalogue (119 entries)

en: Type
uk: Тип

en: Size
uk: Розмір

en: Image
uk: Зображення

en: Center
uk: По центру

en: (none)
uk: (немає)

en: Outline
uk: Підшивка

en: Label
uk: Мітка

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Font
uk: Шрифт

en: Default
uk: Базово

en: UPPERCASE
uk: ПРОПИСНІ

en: lowercase
uk: нижній регістр

en: Uppercase Words
uk: Прописні Слова

en: Uppercase first
uk: Прописна перша

en: Background
uk: Тло

en: px
uk: пікс

en: Top
uk: Зверху

en: Path
uk: Шлях

en: Dimensions
uk: Розміри

en: Anchor
uk: Прив'язка

en: Advanced settings
uk: Розширені налаштування

en: Horizontal
uk: Горизонтально

en: Vertical
uk: Вертикально

en: Bottom
uk: Знизу

en: Mode
uk: Режим

en: Width
uk: Ширина

en: Height
uk: Висота

en: Line
uk: Рядок

en: Media
uk: Медіа

en: Background color
uk: Колір тла

en: Basic
uk: Основні

en: Color
uk: Колір

en: Padding
uk: Внутрішній відступ

en: Not installed
uk: Не встановлено

en: Square
uk: Квадрат

en: Random
uk: Випадково

en: Position
uk: Позиція

en: bottom
uk: знизу

en: top
uk: зверху

en: left
uk: зліва

en: right
uk: справа

en: Rotation
uk: Обертання

en: Level
uk: Рівень

en: Font size
uk: Розмір шрифту

en: Left
uk: Ліворуч

en: Right
uk: Праворуч

en: Font color
uk: Колір шрифту

en: height
uk: висота

en: Watermark
uk: Водяний знак

en: Top left
uk: Верхній лівий

en: Top right
uk: Верхній правий

en: Bottom right
uk: Нижній правий

en: Bottom left
uk: Знизу зліва

en: Font settings
uk: Налаштування шрифтів

en: Information
uk: Відомості

en: Relative size
uk: Відносний розмір

en: X offset
uk: Зсув по горизонталі

en: Y offset
uk: Зсув по вертикалі

en: opacity
uk: непрозорість

en: Transparent
uk: Прозорий

en: Brightness
uk: Яскравість

en: Plugin settings
uk: Налаштування плаґіну

en: Case format
uk: Формат регістру

en: Invert
uk: Інвертувати

en: Shadow
uk: Тінь

en: Layout settings
uk: Налаштування макету

en: Offset
uk: Зміщення

en: Allow Upscaling
uk: Дозволити збільшення розміру

en: Rotation angle
uk: Кут повороту

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
uk: Градус кута, на який буде повернуто зображення. Позитивний градус за годинниковою стрілкою, негативний - проти годинникової стрілки.

en: Radius
uk: Радіус

en: Sigma
uk: Сіґма

en: Column
uk: Колонка

en: Opacity
uk: Непрозорість

en: Ratio
uk: Співвідношення

en: Landscape
uk: Альбомна

en: Portrait
uk: Портретне розташування

en: Row
uk: Рядок

en: Maximum width
uk: Максимальна ширина

en: Text settings
uk: Налаштування тексту

en: Font name
uk: Назва шрифту

en: Background image
uk: Зображення тла

en: Placement
uk: Розташування

en: Contrast
uk: Контраст

en: Strip HTML tags
uk: Вилучати HTML-теґи

en: Dropdown
uk: Випадний список

en: Mask
uk: Маска

en: Top center
uk: У центрі зверху

en: Bottom center
uk: У центрі знизу

en: Rotate
uk: Поворот

en: Mirror
uk: Дзеркало

en: Image crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
uk: Помилка кадрування зображення засобами %toolkit на %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image rotate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
uk: Помилка повороту зображення засобами %toolkit на %path (%mimetype, %dimensions)

en: The image %file could not be rotated because the imagerotate() function is not available in this PHP installation.
uk: Зображення %file неможливо повернути оскільки у встановленій версії PHP є недоступною функція imagerotate().

en: The file does not exist.
uk: Файл не існує

en: Text alignment
uk: Вирівнювання тексту

en: Center left
uk: У центрі ліворуч

en: Center right
uk: У центрі праворуч

en: Define the size of the working canvas and background color, this controls the dimensions of the output image.
uk: Визначте розмір робочого полотна і колір фону. Це впливає на розміри вихідного зображення.

en: Color Shift
uk: Зсув кольору

en: Adjust image brightness.
uk: Коригування яскравості зображення.

en: Upscale
uk: Збільшення розміру

en: Sharpen
uk: Чіткість

en: Watermark image
uk: Малюнок водяного знаку

en: Top margin
uk: Верхнє поле

en: Simulate
uk: Імітувати

en: horizontal
uk: горизонтально

en: vertical
uk: вертикально

en: Aspect switcher
uk: Зміна співвідношення сторін

en: Decode HTML entities
uk: Перетворювати HTML

en: Bottom margin
uk: Нижнє поле

en: Pixelate
uk: Пікселізація

en: Plane
uk: Площина

en: Image rotate
uk: Обертання зображення

en: Interlace
uk: Черезрядковість

en: width @data.width
uk: ширина @data.width

en: height @data.height
uk: висота @data.height

en: Source image
uk: Вихідне зображення

en: Let scale make images larger than their original size.
uk: Дозволити масштабуванню збільшувати зображення понад оригінальний розмір.
