Image Effects (8.x-3.5) - en to ja translation catalogue (72 entries)

en: Type
ja: タイプ

en: Size
ja: サイズ

en: Image
ja: 画像

en: Center
ja: 中央

en: Outline
ja: アウトライン

en: Label
ja: ラベル

en: Preview
ja: プレビュー

en: Font
ja: フォント

en: Default
ja: デフォルト

en: Background
ja: 背景

en: Top
ja: トップ

en: Path
ja: パス

en: Dimensions
ja: サイズ

en: Anchor
ja: アンカー

en: Advanced settings
ja: 高度な設定

en: Horizontal
ja: 水平

en: Vertical
ja: 垂直

en: Bottom
ja: ボトム

en: Mode
ja: モード

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: Line
ja: 行

en: Media
ja: メディア

en: Background color
ja: 背景色

en: Basic
ja: 基本

en: Color
ja: 色

en: Not installed
ja: 未インストール

en: Square
ja: 正方形

en: Random
ja: ランダム

en: Position
ja: ポジション

en: Level
ja: レベル

en: Font size
ja: フォントサイズ

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Font color
ja: フォントのカラー

en: height
ja: 高さ

en: Top left
ja: 左上

en: Top right
ja: 右上

en: Bottom right
ja: ボトム 右

en: Bottom left
ja: ボトム 左

en: Font settings
ja: フォントの設定

en: Information
ja: 情報

en: Transparent
ja: 透過

en: Plugin settings
ja: プラグイン設定

en: Case format
ja: 大文字小文字の区別

en: Layout settings
ja: レイアウトの設定

en: Offset
ja: オフセット

en: Allow Upscaling
ja: 拡大を許可

en: Rotation angle
ja: 回転角度

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
ja: 画像が回転される角度。正の値は時計回り、負の値は反時計回りを意味します。

en: Column
ja: カラム

en: Landscape
ja: 風景

en: Portrait
ja: 顔写真

en: Row
ja: 行

en: Maximum width
ja: 最大幅

en: Text settings
ja: テキストの設定

en: Strip HTML tags
ja: HTMLタグを除去

en: Dropdown
ja: ドロップダウン

en: Mask
ja: マスク

en: Top center
ja: トップ 中央

en: Bottom center
ja: ボトム 中央

en: Rotate
ja: 回転

en: Image crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ja: %path (%mimetype, %dimensions) に、ツールキット %toolkit を適用する際、画像のトリミングに失敗しました。

en: Image rotate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ja: %path (%mimetype, %dimensions) に、ツールキット %toolkit を適用する際、画像の回転に失敗しました。

en: The image %file could not be rotated because the imagerotate() function is not available in this PHP installation.
ja: 現在のPHP設定では、imagerotate()関数が利用できないため、画像ファイル '%file' はローテートできませんでした。

en: Center left
ja: センター 左

en: Center right
ja: センター 右

en: Upscale
ja: アップスケール

en: Image rotate
ja: 画像回転

en: width @data.width
ja: 横幅 @data.width

en: height @data.height
ja: 高さ @data.height

en: Let scale make images larger than their original size.
ja: 元のサイズよりも画像を大きくスケールします。
