Image Effects (8.x-3.6) - en to et translation catalogue (67 entries)

en: Type
et: Liik

en: Size
et: Suurus

en: Image
et: Pilt

en: Center
et: Keskel

en: Outline
et: Sisukord

en: Label
et: Nimetus

en: Preview
et: Eelvaade

en: Font
et: Kirjastiil

en: Default
et: Vaikimisi

en: Background
et: Taust

en: Top
et: Ülesse

en: Path
et: Tee

en: Dimensions
et: Mõõtmed

en: Anchor
et: Ankur

en: Advanced settings
et: Täpsemad sätted

en: Horizontal
et: Horisontaalne

en: Vertical
et: Vertikaalne

en: Bottom
et: Alumine

en: Mode
et: Viis

en: Width
et: Laius

en: Height
et: Kõrgus

en: Line
et: Rida

en: Media
et: Meedia

en: Background color
et: Taustavärv

en: Basic
et: Lihtne

en: Color
et: Värv

en: Not installed
et: Paigaldamata

en: Square
et: Ruut

en: Random
et: Juhuslik

en: Position
et: Asukoht

en: left
et: vasakule

en: right
et: paremale

en: Level
et: Tase

en: Left
et: Vasakul

en: Right
et: Paremal

en: height
et: kõrgus

en: Top left
et: Ülemine vasak

en: Top right
et: Ülemine parem

en: Bottom right
et: All paremal

en: Bottom left
et: Alumine vasak

en: Information
et: Andmed

en: Transparent
et: Läbipaistev

en: Plugin settings
et: Plugina seaded

en: Layout settings
et: Paigutuse sätted

en: Offset
et: Nihe

en: Allow Upscaling
et: Suurendamine lubatud

en: Rotation angle
et: Pöördenurk

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
et: Mitu kraadi tuleks pilti pöörata. Positiivne number pöörab päripäeva, negatiivne vastupäeva.

en: Column
et: Tulp

en: Landscape
et: Maastik

en: Portrait
et: Portree

en: Row
et: Rida

en: Maximum width
et: Suurim laius

en: Text settings
et: Teksti seaded

en: Contrast
et: Kontrastsus

en: Strip HTML tags
et: HTML-märgendite filter

en: Dropdown
et: Rippvalik

en: Top center
et: Ülemine keskmine

en: Bottom center
et: Alumine keskmine

en: Rotate
et: Pööra

en: Center left
et: Keskmine vasak

en: Center right
et: Keskmine parem

en: Upscale
et: Suurendama

en: Image rotate
et: Pildi pööramine

en: width @data.width
et: laius @data.laius

en: height @data.height
et: kõrgus @data.kõrgus

en: Let scale make images larger than their original size.
et: Luba pilte originaalsuurusest suuremaks teha.
