Image Effects (8.x-3.6) - en to tr translation catalogue (75 entries)

en: Type
tr: Tip

en: Size
tr: Boyut

en: Image
tr: Resim

en: Center
tr: Merkez

en: (none)
tr: (hiçbiri)

en: Outline
tr: Anahat

en: Label
tr: Etiket

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Font
tr: Yazı tipi

en: Default
tr: Varsayılan

en: Background
tr: Arkaplan

en: Top
tr: En üst

en: Path
tr: Yol

en: Dimensions
tr: Boyutlar

en: Anchor
tr: Yer imi

en: Advanced settings
tr: Gelişmiş ayarlar

en: Horizontal
tr: Yatay

en: Vertical
tr: Dikey

en: Bottom
tr: Alt

en: Mode
tr: Kip

en: Width
tr: Genişlik

en: Height
tr: Yükseklik

en: Line
tr: Hat

en: Media
tr: Medya

en: Background color
tr: Arkaplan rengi

en: Basic
tr: Temel

en: Color
tr: Renk

en: Not installed
tr: Kurulu değil

en: Square
tr: Kare

en: Random
tr: Rastgele

en: Position
tr: Konum

en: bottom
tr: alt

en: top
tr: üst

en: left
tr: sol

en: right
tr: sağ

en: Level
tr: Seviye

en: Font size
tr: Yazı tipi boyutu

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: height
tr: yükseklik

en: Top left
tr: Üst sol

en: Top right
tr: Üst sağ

en: Bottom right
tr: Alt sağ

en: Bottom left
tr: Alt sol

en: Font settings
tr: Yazı tipi ayarları

en: Information
tr: Bilgi

en: Transparent
tr: Şeffaf

en: Plugin settings
tr: Eklenti ayarları

en: Layout settings
tr: Yerleşim ayarları

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Allow Upscaling
tr: Büyütmeye İzin Ver

en: Rotation angle
tr: Döndürme açısı

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
tr: Resmin döndürülmesi gereken derece. Artı sayılar saat yönünde, eksiler ise saatin tersi yönündedir.

en: Column
tr: Sütun

en: Row
tr: Satır

en: Maximum width
tr: En fazla genişlik

en: Text settings
tr: Metin ayarları

en: Default text
tr: Öntanımlı metin

en: Strip HTML tags
tr: HTML etiketlerini çıkart

en: Dropdown
tr: Açılan

en: Mask
tr: Maske

en: Top center
tr: Üst orta

en: Bottom center
tr: Alt orta

en: Rotate
tr: Döndür

en: Image crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
tr: Resmi %path yolundaki %toolkit araç takımı kullanarak kırpma başarısız oldu (%mimetype, %dimensions)

en: Image rotate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
tr: Resmi %path yolundaki %toolkit araç takımı kullanarak döndürme başarısız oldu (%mimetype, %dimensions)

en: The image %file could not be rotated because the imagerotate() function is not available in this PHP installation.
tr: %file görseli döndürülemedi çünkü bu PHP kurulumunda imagerotate() fonksiyonu mevcut değil.

en: Center left
tr: Orta sol

en: Center right
tr: Orta sağ

en: Define the size of the working canvas and background color, this controls the dimensions of the output image.
tr: Çalışma tuvalinin boyutu ve rengini tanımla, bu çıktı görselin boyutlarını belirler.

en: Upscale
tr: Yukarıya ölçekleme

en: Image rotate
tr: Görsel döndürme

en: width @data.width
tr: @data.width genişlik

en: height @data.height
tr: @data.height yükseklik

en: Let scale make images larger than their original size.
tr: Ölçeğin görselin özgün boyutundan daha büyük boyutlu yapmasına izin ver.
