Simple Image Popup (2.0.1) - en to it translation catalogue (24 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Images
it: Immagini

en: None
it: Nessuno

en: Image
it: Immagine

en: Center
it: Centro

en: Save
it: Salva

en: Upload image
it: Upload immagine

en: Field value
it: Valore del campo

en: Original image
it: Immagine originale

en: Align
it: Allinea

en: Caption
it: Didascalia

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: About
it: Informazioni

en: Alternative text
it: Testo alternativo

en: Image style
it: Stile immagine

en: None (original image)
it: Nessuno (immagine originale)

en: Image style: @style
it: Stile immagine: @style

en: Fixed value
it: Valore fisso

en: Uploads disabled
it: Upload disattivati

en: Uploads enabled, max size: @size @dimensions
it: Caricamento abilitato, dimensione massima: @size @dimensions

en: Short description for the visually impaired
it: Breve descrizione per i non vedenti

en: Configure Image Styles
it: Configurazione stili delle immagini

en: Alternative text is required.<br />(Only in rare cases should this be left empty. To create empty alternative text, enter <code>""</code> — two double quotes without any content).
it: Il testo alternativo è richiesto.<br />(Solo in casi rari può essere lasciato vuoto. Per creare testi alternativi vuoti, inserisci <code>""</code> — due volte le doppie virgolette senza nessun contenuto).
