Image Widget Crop (8.x-1.3) - en to fr translation catalogue (36 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Media
fr: Média

en: About
fr: À propos

en: Progress indicator
fr: Indicateur de progression

en: General configuration
fr: Configuration générale

en: Preview image style
fr: Aperçu du style d'image

en: no preview
fr: pas d'aperçu

en: The preview image will be shown while editing the content.
fr: L'aperçu de l'image sera affiché pendant la modification du contenu.

en: Preview image style: @style
fr: Style d'image de l'aperçu : @style

en: CSS URL
fr: URL de la CSS

en: Image field display format settings
fr: Paramètres de mise en forme d'affichage de champ image

en: X coordinate
fr: Coordonnée X

en: Y coordinate
fr: Coordonnée Y

en: Implement CROP API into the fields image
fr: Implémenter l'API CROP sur les champs image

en: Try module
fr: Essayer le module

en: Crop image
fr: Recadrer l'image

en: ImageWidgetCrop settings
fr: Paramètres d'ImageWidgetCrop

en: Configure common settings for ImageWidgetCrop.
fr: Configurer les paramètres de base d'ImageWidgetCrop.

en: Image Crop Widget settings
fr: Paramètres d'Image Crop Widget

en: Preview crop image style
fr: Style d'image de l'aperçu pour recadrage.

en: Cropping applied.
fr: Le recadrage a été appliqué.

en: Soft limit reached.
fr: Limite recommandée atteinte.

en: ImageWidgetCrop examples
fr: Exemples d'ImageWidgetCrop

en: Provides an out of box example implementation of ImageWidgetCrop.
fr: Fournit un exemple clé en main de mise en œuvre d'ImageWidgetCrop

en: Image Widget Crop examples
fr: Exemples d'Image Widget Crop

en: This crop definition affects more usages of this image
fr: Le recadrage de cette image est utilisé à plusieurs endroits.

en: Reset crop
fr: Réinitialiser le recadrage

en: Preview crop zone image style: @style
fr: Style d'image pour l'aperçu de la zone de recadrage : @style

en: Crop thumbnail
fr: Vignette du recadrage

en: Crop 16:9
fr: Recadrage 16:9

en: Crop 4:3
fr: Recadrage 4:3

en: Free crop
fr: Recadrage libre

en: Image with crop
fr: Image avec recadrage
