ImageMagick (4.0.2) - en to tr translation catalogue (19 entries)

en: Advanced settings
tr: Gelişmiş ayarlar

en: Scale
tr: Ölçek

en: Media
tr: Medya

en: Convert
tr: Dönüştür

en: Gray
tr: Gri

en: Display debugging information
tr: Hata ayıklama bilgisini göster

en: Resize
tr: Boyutlandır

en: Crop
tr: Kırp

en: MIME type
tr: MIME tipi

en: Scale and crop
tr: Ölçekle ve kırp

en: Desaturate
tr: Gri oranı artır

en: Administer site configuration
tr: Site ayarlarını yönet

en: Crops an image to a rectangle specified by the given dimensions.
tr: Görseli, belirtilen boyutların belirlediği dikdörtgene sığacak şekilde kırpar.

en: Converts an image to grayscale.
tr: Görseli gri tonlamalıya dönüştürür.

en: Resizes an image to the given dimensions (ignoring aspect ratio).
tr: Görseli belirtilen boyutlarla yeniden boyutlandırır (en boy oranını yoksayarak).

en: Scales an image while maintaining aspect ratio. The resulting image can be smaller for one or both target dimensions.
tr: En boy oranını koruyarak görseli ölçekler. Sonuçta elde edilen resim, bir ya da iki hedef boyut için daha küçük olabilir.

en: Scales an image to the exact width and height given. This plugin achieves the target aspect ratio by cropping the original image equally on both sides, or equally on the top and bottom. This function is useful to create uniform sized avatars from larger images.
tr: Görseli, belirtilen tam genişlik ve yüksekliğe ölçekler. Bu eklenti, özgün görseli her iki taraftan eşit olarak ya da üstten ve alttan eşit olarak kırparak hedef en boy oranını elde eder. Bu işlev, büyük görsellerden aynı boyutta avatarlar oluşturmak için kullanışlıdır.

en: Instructs the toolkit to save the image with a specified extension.
tr: Araç takımına, görseli belirtilen uzantıyla kaydetmesini bildirir.

en: Set a new image
tr: Yeni görsel ayarla
