ImageMagick (8.x-1.0-alpha1) - en to hu translation catalogue (26 entries)

en: Advanced settings
hu: Haladó beállítások

en: Scale
hu: Aránytartó méretezés

en: Media
hu: Média

en: Convert
hu: Átalakítás

en: Gray
hu: Szürke

en: Display debugging information
hu: Hibakeresési információk megjelenítése

en: Convert colorspace
hu: Színtér átalakítása

en: Change image resolution to 72 ppi
hu: Képfelbontás állítása 72 ppi-re

en: Resize
hu: Átméretezés

en: Crop
hu: Kivágás

en: MIME type
hu: MIME típus

en: Image format
hu: Képformátum

en: Version information
hu: Változatinformáció

en: Rotate
hu: Elforgatás

en: Scale and crop
hu: Arányos átméretezés és méretre vágás

en: Desaturate
hu: Színtelítettség csökkentése

en: Administer site configuration
hu: Webhely beállítása

en: No error message.
hu: Nincs hibaüzenet.

en: Crops an image to a rectangle specified by the given dimensions.
hu: Téglalap alakúra vág egy képet a megadott méretek alapján.

en: Converts an image to grayscale.
hu: Kép átalakítása szürkeárnyalatossá.

en: Resizes an image to the given dimensions (ignoring aspect ratio).
hu: Kép átméretezése a megadott méretekre (képarány figyelmen kívül hagyásával).

en: Rotates an image by the given number of degrees.
hu: Kép elforgatása megadott fokkal.

en: Scales an image while maintaining aspect ratio. The resulting image can be smaller for one or both target dimensions.
hu: Átméretezés, a képarány megtartásával. Az eredményül kapott kép elképzelhető, hogy kisebb lesz mindkét céldimenziónál.

en: Scales an image to the exact width and height given. This plugin achieves the target aspect ratio by cropping the original image equally on both sides, or equally on the top and bottom. This function is useful to create uniform sized avatars from larger images.
hu: Átméretezés a megadott dimenziókra, melyet a kép oldalaiból, vagy a tetejéből és az aljából való egyenlő mennyiségű levágással ér el ez a bővítmény. Ez a funkció kifejezetten hasznos, egységes méretű profilképek készítéséhez.

en: Set a new image
hu: Új kép beállítása

en: Creates a new transparent resource and sets it for the image.
hu: Létrehoz egy új, átlátszó forrást és beállítja a képhez.
