ImageMagick (8.x-1.0-alpha6) - en to id translation catalogue (18 entries)

en: Advanced settings
id: Pengaturan lanjutan

en: Locale
id: Lokal

en: Scale
id: Skala

en: Convert
id: Konversikan

en: Gray
id: Abu-abu

en: Resize
id: Ubah ukuran

en: Crop
id: Pangkas

en: MIME type
id: Jenis MIME

en: Rotate
id: Rotasikan

en: Scale and crop
id: Skala dan pangkas

en: Administer site configuration
id: Pengelolaan konfigurasi situs

en: Crops an image to a rectangle specified by the given dimensions.
id: Memangkas gambar menjadi persegi panjang yang ditentukan oleh dimensi yang diberikan.

en: Converts an image to grayscale.
id: Mengonversi gambar ke skala abu-abu.

en: Resizes an image to the given dimensions (ignoring aspect ratio).
id: Mengubah ukuran gambar ke dimensi tertentu (mengabaikan rasio aspek).

en: Rotates an image by the given number of degrees.
id: Memutar gambar dengan jumlah derajat tertentu.

en: Scales an image while maintaining aspect ratio. The resulting image can be smaller for one or both target dimensions.
id: Menskalakan gambar dengan tetap mempertahankan rasio aspek. Gambar yang dihasilkan bisa lebih kecil untuk satu atau kedua dimensi target.

en: Scales an image to the exact width and height given. This plugin achieves the target aspect ratio by cropping the original image equally on both sides, or equally on the top and bottom. This function is useful to create uniform sized avatars from larger images.
id: Menskalakan gambar sesuai dengan lebar dan tinggi yang diberikan. Plugin ini mencapai rasio aspek target dengan memotong gambar asli secara merata di kedua sisi, atau secara merata di bagian atas dan bawah. Fungsi ini berguna untuk membuat avatar berukuran seragam dari gambar yang lebih besar.

en: Set a new image
id: Menetapkan gambar baru
