Imagick (2.0.0-alpha2) - en to hu translation catalogue (58 entries)

en: Type
hu: Típus

en: Size
hu: Méret

en: Password
hu: Jelszó

en: - None -
hu: – Nincs –

en: Center
hu: Középen

en: Label
hu: Címke

en: Font
hu: Betűtípus

en: Length
hu: Hosszúság

en: Format
hu: Formátum

en: Path
hu: Útvonal

en: Anchor
hu: Horgony

en: Text
hu: Szöveg

en: Normal
hu: Általános

en: Width
hu: Szélesség

en: Height
hu: Magasság

en: Scale
hu: Aránytartó méretezés

en: Amount
hu: Összeg

en: Colors
hu: Színek

en: Not installed
hu: Nincs telepítve

en: Channel
hu: Csatorna

en: Random
hu: Véletlenszerű

en: Position
hu: Elhelyezkedés

en: Threshold
hu: Küszöbérték

en: Font size
hu: Betűméret

en: Convert
hu: Átalakítás

en: Top left
hu: Fenn balra

en: Top right
hu: Fenn jobbra

en: Bottom right
hu: Lenn jobbra

en: Bottom left
hu: Lenn balra

en: JPEG quality
hu: JPEG minőség

en: File does not exist.
hu: A fájl nem létezik.

en: Relative size
hu: Viszonylagos méret

en: left difference
hu: baloldali eltérés

en: Enter an offset in pixels.
hu: Eltolás mértéke képpontban.

en: right difference
hu: jobboldali eltérés

en: top difference
hu: felső eltérés

en: bottom difference
hu: alsó eltérés

en: File format
hu: Fájlformátum

en: Extension
hu: Kiterjesztés

en: Resize
hu: Átméretezés

en: Shadow
hu: Árnyék

en: Rounded corners
hu: Lekerekített sarkok

en: Radius
hu: Sugár

en: Sigma
hu: Szigma

en: Angle
hu: Szög

en: Opacity
hu: Átlátszatlanság

en: Crop
hu: Kivágás

en: Invalid file path
hu: Érvénytelen elérési út

en: Top center
hu: Felső közép

en: Bottom center
hu: Alsó közép

en: Scale and crop
hu: Arányos átméretezés és méretre vágás

en: Center left
hu: Bal közép

en: Center right
hu: Jobb közép

en: Degrees
hu: fok

en: Inverse
hu: Fordított

en: Resizes an image to the given dimensions (ignoring aspect ratio).
hu: Kép átméretezése a megadott méretekre (képarány figyelmen kívül hagyásával).

en: Image convert failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype)
hu: %path elérési úton levő, %mimetype MIME-típusú kép, %toolkit eszközkészlettel való konvertálása meghiúsult

en: The Imagick image toolkit requires that the Imagick extension for PHP is installed and configured properly. For more information see <a href=":url">PHP's ImageMagick documentation</a>.
hu: Az <em>Imagick</em> képkezelő eszközkészlet az <em>ImageMagick</em> nevű PHP-bővítmény telepítését és helyes beállítását igényli. További tudnivaló annak <a href=":url">dokumentációjában</a> található.
