Imagick (8.x-1.9) - en to uk translation catalogue (80 entries)

en: - None -
uk: - Немає -

en: Center
uk: По центру

en: Label
uk: Мітка

en: Font
uk: Шрифт

en: Length
uk: Довжина

en: Path
uk: Шлях

en: Anchor
uk: Прив'язка

en: Text
uk: Текст

en: Normal
uk: Звичайне

en: Width
uk: Ширина

en: Height
uk: Висота

en: Scale
uk: Масштаб

en: Amount
uk: Величина

en: Quality
uk: Якість

en: Not installed
uk: Не встановлено

en: Channel
uk: Канал

en: Random
uk: Випадково

en: Position
uk: Позиція

en: Adaptive
uk: Адаптивне

en: Threshold
uk: Поріг

en: Font size
uk: Розмір шрифту

en: Convert
uk: Перетворити

en: Top left
uk: Верхній лівий

en: Top right
uk: Верхній правий

en: Bottom right
uk: Нижній правий

en: Bottom left
uk: Знизу зліва

en: JPEG quality
uk: Якість JPEG

en: File does not exist.
uk: Файл не існує.

en: Enter a value in pixels or percent
uk: Введіть значення в пікселях або відсотках

en: Relative size
uk: Відносний розмір

en: angle
uk: кут

en: File format
uk: Формат файлу

en: Resize
uk: Зміна розміру

en: Spread
uk: Розсіювання

en: Frame
uk: Кадр

en: Shadow
uk: Тінь

en: Rounded corners
uk: Заокруглення кутів

en: Radius
uk: Радіус

en: Sigma
uk: Сіґма

en: Annotate
uk: Анотувати

en: Angle
uk: Кут

en: Opacity
uk: Непрозорість

en: Crop
uk: Кадрування

en: Blur
uk: Розмивання

en: Invalid file path
uk: Неприпустимий шлях до файлу

en: rotate
uk: обернути

en: Top center
uk: У центрі зверху

en: Bottom center
uk: У центрі знизу

en: Mirror
uk: Дзеркало

en: Scale and crop
uk: Масштабування і кадрування

en: Motion
uk: Рух

en: Stroke width
uk: Товщина штриха

en: Uniform
uk: Однаковий

en: Center left
uk: У центрі ліворуч

en: Center right
uk: У центрі праворуч

en: Wave
uk: Хвиля

en: Autorotate
uk: Автообертання

en: Define canvas
uk: Визначити полотно

en: Edge
uk: Межа

en: Sharpen
uk: Чіткість

en: Composite
uk: Композитний

en: Displace
uk: Зміщення

en: Trim
uk: Обрізати

en: Gaussian
uk: Гаус

en: Degrees
uk: Градуси

en: Posterize
uk: Постеризація

en: Color levels per channel
uk: Рівнів кольору на канал

en: Emboss
uk: Барельєф

en: Inverse
uk: Обернено

en: Noise
uk: Шум

en: Charcoal
uk: Деревне вугілля

en: Blur type
uk: Тип розмивання

en: Radial
uk: Радіальна

en: Laplacian
uk: Лапласіан

en: Sketch
uk: Ескіз

en: Solarize
uk: Сонячне світло

en: Swirl
uk: Вихор

en: Amplitude
uk: Амплітуда

en: Resizes an image to the given dimensions (ignoring aspect ratio).
uk: Змінює зображення до вказаних розмірів (не враховуючи співвідношення сторін).

en: Image convert failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype)
uk: Помилка конвертації зображення за допомогою інструмента обробки %toolkit за адресою %path (%mimetype)
