IMCE (3.1.0) - en to ja translation catalogue (73 entries)

en: Delete
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: File
ja: ファイル

en: Date
ja: 日付

en: Size
ja: サイズ

en: None
ja: なし

en: root
ja: ルート

en: Name
ja: 名前

en: Help
ja: ヘルプ

en: Path
ja: パス

en: Refresh
ja: リフレッシュ

en: Advanced settings
ja: 高度な設定

en: Upload
ja: アップロード

en: Create
ja: 作成

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: Media
ja: メディア

en: Configuration
ja: 環境設定

en: Role
ja: 役割

en: Common settings
ja: 共通設定

en: The changes have been saved.
ja: 変更内容が保存されました。

en: Add file
ja: ファイルを追加

en: Permissions
ja: 権限

en: Duplicate
ja: 複製

en: Allowed file extensions
ja: 許可されている拡張子

en: Delete files
ja: ファイルを削除する

en: Select
ja: 選択

en: Resize
ja: リサイズ

en: Please select a file.
ja: ファイルを選択してください。

en: pixels
ja: ピクセル

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
ja: 次の拡張子のファイルのみが許可されます: %files-allowed

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
ja: ファイル (%filesize) は、割り当てディスク容量の %quota を超過しています。

en: Keep the existing file renaming the new one
ja: 既存のファイルを残し、新しいファイルの名前を変更する

en: Keep the existing file rejecting the new one
ja: 既存のファイルを残し、新しいファイルを拒絶する

en: Replace the existing file with the new one
ja: 新しいファイルで既存のファイルを差し替える

en: Role-profile assignments
ja: 役割へのプロファイル割り当て

en: Are you sure you want to delete the profile %name?
ja: プロファイル %name を本当に削除しますか？

en: 1 byte | @count bytes
ja[0]: 1 バイト
ja[1]: @count バイト

en: Maximum file size
ja: 最大ファイルサイズ

en: An AJAX HTTP error occurred.
ja: AJAX HTTPエラーが発生しました。

en: HTTP Result Code: !status
ja: HTTP リザルトコード: !status

en: Path: !uri
ja: パス: !uri

en: StatusText: !statusText
ja: ステータステキスト: !statusText

en: ResponseText: !responseText
ja: レスポンステキスト:  !responseText

en: Upload files
ja: ファイルをアップロードする

en: Delete configuration profile
ja: 設定済みプロファイルを削除

en: %filename is in use by another application.
ja: %filename は他のアプリケーションで使用されています。

en: Display file browser tab in user profile pages.
ja: ユーザープロファイルページにファイルブラウザータブを表示。

en: Resize images
ja: 画像をリサイズする

en: Maximum image dimensions
ja: 画像の最大寸法

en: Open File Browser
ja: ファイルブラウザーを開く

en: All permissions
ja: 全ての権限

en: Duplicate of @label
ja: @labelの複製

en: Imce File Manager
ja: Imceファイルマネージャー

en: Configure Imce File Manager.
ja: Imceファイルマネージャーの設定を行います。

en: Enable absolute URLs
ja: 絶対パスを許可する

en: Upload replace method
ja: アップロード時の上書き処理の方法

en: Maximum allowed file size per upload.
ja: アップロードごとの最大のファイルサイズ。

en: Your PHP settings limit the upload size to %size.
ja: あなたのPHPの設定ではアップロードのサイズの上限は%sizeになっています。

en: Images exceeding the limit will be scaled down.
ja: 上限を超える画像は縮小されます。

en: Select the replace method for existing files during uploads.
ja: ファイルアップロード時の既存のファイルの処理方法を選択してください。

en: Make the file manager return absolute file URLs to other applications.
ja: ファイルマネージャーが他のアプリケーションに対してファイルの絶対URLを返すように設定します。

en: Browse files
ja: ファイルを閲覧する

en: Browse subfolders
ja: サブフォルダを閲覧する

en: Delete subfolders
ja: サブフォルダーを削除する

en: Create subfolders
ja: サブフォルダーを作成する

en: Configuration for site administrators
ja: サイト管理者用の設定

en: Configuration for site members
ja: サイトのメンバー用の設定

en: Separate extensions with a space, and do not include the leading dot.
ja: 拡張子はスペースまたはコンマで区切り、最初にピリオドを使わないでください。

en: Assign configuration profiles to user roles for available file systems. Users with multiple roles get the bottom most profile.
ja: ユーザーの役割に対して利用可能なファイルシステムの設定プロファイルを割り当ててください。複数の役割を持つユーザーに対しては最小のプロファイルが割り当てられます。

en: The default file system %name is accessible at :url path.
ja: デフォルトのファイルシステムである%nameには:urlからアクセスすることができます。
