IMCE (8.x-1.0-beta2) - en to nl translation catalogue (84 entries)

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Description
nl: Beschrijving

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: File
nl: Bestand

en: Date
nl: Datum

en: Size
nl: Grootte

en: None
nl: Geen

en: Name
nl: Naam

en: Path
nl: Pad

en: Refresh
nl: Verversen

en: Upload
nl: Uploaden

en: Create
nl: Aanmaken

en: New folder
nl: Nieuwe map

en: Width
nl: Breedte

en: Height
nl: Hoogte

en: Folder name
nl: Mapnaam

en: Configuration
nl: Instellingen

en: Role
nl: Rol

en: Folders
nl: Mappen

en: Folder
nl: Map

en: Common settings
nl: Algemene instellingen

en: The changes have been saved.
nl: De wijzigingen zijn opgeslagen.

en: Add file
nl: Bestand toevoegen

en: Permissions
nl: Toegangsrechten

en: Duplicate
nl: Dupliceren

en: Allowed file extensions
nl: Toegestane bestandsextensies

en: Delete files
nl: Bestanden verwijderen

en: Create a copy
nl: Een kopie maken

en: Select
nl: Selecteren

en: Resize
nl: Afmetingen aanpassen

en: Please select a file.
nl: Selecteer a.u.b. een bestand.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
nl: Uitsluitend bestanden met de volgende extensies zijn toegelaten: %files-allowed.

en: Keep the existing file renaming the new one
nl: Behoudt de huidige bestandsnaam door de nieuwe te hernoemen

en: Keep the existing file rejecting the new one
nl: Behoud het bestand dat al bestaat en wijs de nieuwe af

en: Replace the existing file with the new one
nl: Vervang het bestaande bestand met het nieuwe bestand

en: Role-profile assignments
nl: Rol-profiel toewijzingen

en: Are you sure you want to delete the profile %name?
nl: Weet u zeker dat u het profiel %name wilt verwijderen?

en: @size KB
nl: @size kB

en: Maximum file size
nl: Maximale bestandsgrootte

en: An AJAX HTTP error occurred.
nl: Er is een AJAX HTTP fout opgetreden.

en: HTTP Result Code: !status
nl: HTTP-resultaatcode: !status

en: Path: !uri
nl: Pad: !uri

en: StatusText: !statusText
nl: Statustekst: !statusText

en: ResponseText: !responseText
nl: Antwoordtekst: !responseText

en: Upload files
nl: Bestanden uploaden

en: Delete configuration profile
nl: Instellingenprofiel verwijderen

en: %filename is in use by another application.
nl: %filename wordt gebruikt door een andere applicatie.

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
nl: Scheid de extensies met een spatie of komma en plaats er geen punt voor.

en: Resize images
nl: Afmetingen van afbeeldingen aanpassen

en: Maximum image dimensions
nl: Maximale afmetingen van de afbeelding

en: All permissions
nl: Alle toegangsrechten

en: Disk quota
nl: Schijfquota

en: Duplicate of @label
nl: Duplicaat van @label

en: Add configuration profile
nl: Configuratieprofiel toevoegen

en: Configure Imce File Manager.
nl: IMCE File Manager instellen.

en: Administer Imce File Manager
nl: IMCE File Manager beheren

en: Edit configuration profile
nl: Configuratieprofiel bewerken

en: Duplicate configuration profile
nl: Configuratieprofiel dupliceren

en: Imce settings
nl: IMCE-instellingen

en: Enable absolute URLs
nl: Absolute URL's inschakelen

en: Imce Profile
nl: IMCE-profiel

en: Maximum image width
nl: Maximale afbeeldingsbreedte

en: Maximum image height
nl: Maximale afbeeldingshoogte

en: Use the selected file.
nl: Het geselecteerde bestand gebruiken.

en: %filename is not allowed.
nl: %filename is niet toegestaan.

en: %name is not an image.
nl: %name is geen afbeelding.

en: Delete !filename? | Delete the selected @count items?
nl[0]: !filename verwijderen?
nl[1]: De geselecteerde @count items verwijderen?

en: %filename already exists.
nl: %filename bestaat al.

en: Missing configuration %key.
nl: Configuratie %key ontbreekt.

en: No valid folder definitions found.
nl: Geen geldige mapdefinities gevonden.

en: Invalid operation %op.
nl: Ongeldige bewerking %op.

en: Imce enabled: @status
nl: IMCE ingeschakeld: @status

en: Profile %name has been deleted.
nl: Profiel %name is verwijderd.

en: Maximum allowed file size per upload.
nl: Maximaal toegestane bestandsgrootte per upload.

en: Your PHP settings limit the upload size to %size.
nl: De PHP-instellingen beperken de grootte per upload tot %size.

en: Invalid folder path.
nl: Ongeldig pad.

en: Profile %name has been added.
nl: Profiel %name is toegevoegd.

en: Configure <a href=":url">Imce File Manager</a>.
nl: <a href=":url">Imce File Manager</a> instellen.

en: Browse files
nl: Bestanden doorbladeren

en: Browse subfolders
nl: Submappen doorbladeren

en: Delete subfolders
nl: Submappen verwijderen

en: Create subfolders
nl: Submappen aanmaken.

en: %filename contains invalid characters.
nl: %filename bevat ongeldige karakters.
