Important Information Block (8.x-1.0-alpha1) - en to hi translation catalogue (34 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Content
hi: सामग्री

en: None
hi: कोई नहीं

en: Center
hi: मध्य

en: Container
hi: कंटेनर

en: Parent
hi: मूल जनक

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Top
hi: ऊपर

en: Icon
hi: चिन्ह

en: Display
hi: प्रदर्शन

en: Text
hi: लेख

en: Theme
hi: थीम

en: Block
hi: ब्लॉक

en: Bottom
hi: तल

en: Width
hi: चौड़ाई

en: Height
hi: ऊंचाई

en: General
hi: सामान्य

en: Border
hi: बॉर्डर

en: Table
hi: तालिका

en: Background color
hi: पृष्ठभूमि का रंग

en: Color
hi: रंग

en: Position
hi: स्थान

en: Default language
hi: स्वतः भाषा

en: Hidden
hi: छुपा हुआ

en: Alignment
hi: संरेखण

en: Fixed
hi: निर्धारित

en: Selector
hi: चयनकर्ता

en: Left
hi: बाएं

en: Right
hi: दाएं

en: Style
hi: अंदाज

en: Expand
hi: विस्तृत करें

en: UUID
hi: युयुआइङी

en: Top bar
hi: उपरी पट्टी
