Drupal Improvements (2.1.0) - en to it translation catalogue (88 entries)

en: Forms
it: Form

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Value
it: Valore

en: Item
it: Elemento

en: Type
it: Tipo

en: List
it: Elenco

en: Subject
it: Oggetto

en: Read more
it: Leggi tutto

en: Action
it: Azione

en: Block title
it: Titolo del blocco

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: Reset
it: Ripristina

en: Message
it: Messaggio

en: Depth
it: Profondità

en: none
it: nessuno

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Taxonomy term
it: Termine della tassonomia

en: Label
it: Etichetta

en: Default
it: Predefinito

en: Views
it: Viste

en: View
it: Visualizza

en: Format
it: Formato

en: Visible
it: Visibile

en: Advanced settings
it: Impostazioni avanzate

en: Before
it: Prima

en: After
it: Dopo

en: Separator
it: Separatore

en: All
it: Tutti

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: Page
it: Pagina

en: Creation date
it: Data di creazione

en: Custom
it: Personalizzato

en: Term ID
it: ID Termine

en: Field name
it: Nome del campo

en: Items
it: Elementi

en: Maximum
it: Massimo

en: Scale
it: Scala

en: Address
it: Indirizzo

en: Terms
it: Termini

en: Desc
it: Disc

en: Method
it: Metodo

en: Link text
it: Testo del collegamento

en: Phone number
it: Telefono

en: Sort by
it: Ordina per

en: Publishing options
it: Opzioni di pubblicazione

en: E-mail subject
it: Oggetto dell'e-mail

en: Parent term
it: Termine padre

en: Apply
it: Applica

en: Edit vocabulary
it: Modifica vocabolario

en: Minimum
it: Minimo

en: Decimal marker
it: Simbolo decimale

en: Offset
it: Scostamento

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Company name
it: Ragione Sociale

en: Link class
it: Classe del link

en: Step
it: Passo

en: Route
it: Itinerario

en: Entity type
it: Tipo di entità

en: Additional settings
it: Impostazioni aggiuntive

en: Is one of
it: È uno di

en: Default image
it: Immagine predefinita

en: Submit button text
it: Testo del bottone invia

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Contact form
it: Form contatti

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Author name
it: Nome dell'autore

en: Image style
it: Stile immagine

en: None (original image)
it: Nessuno (immagine originale)

en: Bulk update
it: Aggiornamento di massa

en: Thousand marker
it: Separatore delle migliaia

en: Display prefix and suffix.
it: Mostra prefisso e suffisso.

en: Trim length
it: Lunghezza del testo troncato

en: Link image to
it: Collega immagine a

en: Nothing
it: Niente

en: Master
it: Principale

en: Hide label
it: Nascondi etichetta

en: Link to entity
it: Link all'entità

en: Third party settings
it: Impostazioni di terze parti

en: Breakpoint group
it: Gruppo di breakpoint

en: Visually Hidden
it: Visivamente nascosto

en: Link to the entity
it: Link all'entità

en: Separate multiple classes by spaces.
it: Separare più classi con gli spazi.
