Drupal Improvements (2.1.0) - en to ja translation catalogue (98 entries)

en: Forms
ja: フォーム

en: Home
ja: ホーム

en: E-mail
ja: メール

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Value
ja: 値

en: Item
ja: 項目

en: Type
ja: タイプ

en: List
ja: リスト

en: Subject
ja: 件名

en: Read more
ja: 続きを読む

en: Action
ja: アクション

en: Block title
ja: ブロックのタイトル

en: File
ja: ファイル

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Reset
ja: リセット

en: Message
ja: メッセージ

en: Depth
ja: 深さ

en: none
ja: なし

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Taxonomy term
ja: タクソノミーターム

en: Label
ja: ラベル

en: Default
ja: デフォルト

en: Views
ja: ビュー

en: View
ja: ビュー

en: Format
ja: フォーマット

en: Visible
ja: 表示

en: Advanced settings
ja: 高度な設定

en: Before
ja: 前

en: After
ja: 後

en: Separator
ja: セパレーター

en: All
ja: すべて

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Page
ja: ページ

en: Creation date
ja: 作成日時

en: Custom
ja: カスタム

en: Term ID
ja: タームID

en: Field name
ja: フィールド名

en: Items
ja: アイテム

en: Maximum
ja: 最大

en: Scale
ja: スケール

en: Address
ja: 住所

en: Terms
ja: ターム

en: Desc
ja: 降順

en: Method
ja: メソッド

en: Link text
ja: リンクテキスト

en: Phone number
ja: 電話番号

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Publishing options
ja: 掲載オプション

en: E-mail subject
ja: メール件名

en: Parent term
ja: 上位の分類用語

en: Apply
ja: 適用

en: Edit vocabulary
ja: ボキャブラリーの編集

en: Minimum
ja: 最小

en: Decimal marker
ja: 小数点記号

en: Form
ja: フォーム

en: Edit content
ja: コンテンツの編集

en: Offset
ja: オフセット

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Company name
ja: 会社名

en: Link class
ja: リンクのクラス

en: Step
ja: ステップ

en: Route
ja: ルート

en: Entity type
ja: エンティティタイプ

en: Is one of
ja: のいずれか

en: Default image
ja: デフォルト画像

en: Minimum value
ja: 最小値

en: Maximum value
ja: 最大値

en: Change date
ja: 日付を変更する

en: Submit button text
ja: 送信ボタンのテキスト

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Contact form
ja: コンタクトフォーム

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Author name
ja: 投稿者名

en: Max length
ja: 最大長

en: Image style
ja: 画像のスタイル

en: None (original image)
ja: なし（オリジナル画像）

en: Bulk update
ja: 一括更新

en: Thousand marker
ja: 千の位の印

en: Display prefix and suffix.
ja: 接頭語と接尾語を表示します。

en: Trim length
ja: 長さを整える。

en: Link image to
ja: 画像へのリンク

en: Nothing
ja: なし

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Link to entity
ja: エンティティへリンク

en: Third party settings
ja: サードパーティ設定

en: Breakpoint group
ja: ブレークポイントグループ

en: Visually Hidden
ja: 視覚的非表示

en: Link to the entity
ja: エンティティへのリンク

en: Separate multiple classes by spaces.
ja: 複数のクラスはスペースで分けます。

en: Strip tags
ja: タグを除く

en: Commented entity
ja: コメント済みのエンティティ
