Drupal Improvements (2.0.2) - en to pt translation catalogue (71 entries)

en: Home
pt: Início

en: E-mail
pt: Email

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Type
pt: Tipo

en: List
pt: Lista

en: Subject
pt: Assunto

en: Action
pt: Ação

en: File
pt: Ficheiro

en: Date
pt: Data

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Message
pt: Mensagem

en: Depth
pt: Profundidade

en: none
pt: nenhum

en: Settings
pt: Definições

en: Name
pt: Nome

en: Taxonomy term
pt: Termo de taxonomia

en: Label
pt: Etiqueta

en: View
pt: Mostrar

en: Visible
pt: Visível

en: Advanced settings
pt: Definições avançadas

en: Separator
pt: Separador

en: All
pt: Todos

en: Page title
pt: Título da página

en: Page
pt: Página

en: Creation date
pt: Data de criação

en: Custom
pt: Personalizado

en: Term ID
pt: ID do termo

en: Field name
pt: Nome do campo

en: Items
pt: Itens

en: Terms
pt: Termos

en: Method
pt: Método

en: Phone number
pt: Número de telefone

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: in
pt: em

en: Publishing options
pt: Opções de publicação

en: E-mail subject
pt: Assunto do email

en: Updating
pt: Em atualização

en: Parent term
pt: Termo pai

en: Apply
pt: Aplicar

en: Edit vocabulary
pt: Editar vocabulário

en: Form
pt: Formulário

en: Edit content
pt: Editar conteúdo

en: Raw
pt: Bruto

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Company name
pt: Nome da empresa

en: Link class
pt: Classe da ligação

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: Additional settings
pt: Definições adicionais

en: Is one of
pt: É um de

en: Submit button text
pt: Texto do botão enviar

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Contact form
pt: Formulário de contacto

en: « First
pt: « Primeira

en: Last »
pt: Última »

en: Dialog
pt: Diálogo

en: Image style
pt: Estilo da imagem

en: None (original image)
pt: Nenhuma (imagem original)

en: Bulk update
pt: Atualização em massa

en: Save product
pt: Guardar produto

en: Display prefix and suffix.
pt: Mostrar prefixo e sufixo.

en: Link image to
pt: Ligar imagem a

en: Nothing
pt: Nada

en: Master
pt: Principal

en: Third party settings
pt: Configurações de terceiros

en: Breakpoint group
pt: Grupo breakpoint

en: Visually Hidden
pt: Visualmente Oculto

en: Link to the entity
pt: Ligação para a entidade

en: Separate multiple classes by spaces.
pt: Separe várias classes por espaços.

en: Mobile breakpoint
pt: Ponto de interrupção móvel
