Drupal Improvements (2.1.0) - en to tr translation catalogue (92 entries)

en: Forms
tr: Formlar

en: Home
tr: Anasayfa

en: E-mail
tr: E-posta

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Value
tr: Değer

en: Item
tr: Öğe

en: Type
tr: Tip

en: List
tr: Liste

en: Subject
tr: Konu

en: Read more
tr: Devamını oku

en: Action
tr: Eylem

en: Block title
tr: Blok başlığı

en: File
tr: Dosya

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Message
tr: İleti

en: Depth
tr: Derinlik

en: none
tr: hiçbiri

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: Taxonomy term
tr: Sınıflandırma terimi

en: Label
tr: Etiket

en: Default
tr: Varsayılan

en: Views
tr: Görünümler

en: View
tr: Görüntüle

en: Format
tr: Biçim

en: Visible
tr: Görünür

en: Advanced settings
tr: Gelişmiş ayarlar

en: Before
tr: Önce

en: After
tr: Sonra

en: Separator
tr: Ayraç

en: All
tr: Tümü

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: Page
tr: Sayfa

en: Creation date
tr: Oluşturulma tarihi

en: Custom
tr: Özel

en: Term ID
tr: Terim ID

en: Field name
tr: Alan adı

en: Items
tr: Öğeler

en: Maximum
tr: En fazla

en: Scale
tr: Ölçek

en: Address
tr: Adres

en: Terms
tr: Terimler

en: Desc
tr: Azalan

en: Method
tr: Yöntem

en: Link text
tr: Bağlantı metni

en: Phone number
tr: Telefon numarası

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: in
tr: içinde

en: Publishing options
tr: Yayınlama seçenekleri

en: E-mail subject
tr: E-posta konusu

en: Parent term
tr: Üst terim

en: Apply
tr: Uygula

en: Edit vocabulary
tr: Sözlük düzenle

en: Minimum
tr: En az

en: Decimal marker
tr: Ondalık işareti

en: Edit content
tr: İçeriği düzenle

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Company name
tr: Şirket adı

en: Link class
tr: Bağlantı sınıfı

en: Route
tr: Yol

en: Entity type
tr: Varlık tipi

en: Is one of
tr: Birisidir

en: Default image
tr: Ön tanımlı resim

en: Submit button text
tr: Gönder Düğmesi Metni

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Contact form
tr: İletişim formu

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Author name
tr: Yazar adı

en: Image style
tr: Resim stili

en: None (original image)
tr: Hiçbiri (özgün resim)

en: Bulk update
tr: Toplu güncelleme

en: Thousand marker
tr: Basamak gruplandırma simgesi

en: Display prefix and suffix.
tr: Öneki ve soneki göster

en: Trim length
tr: Kırpma uzunluğu

en: Link image to
tr: Resmin bağlanacağı yer

en: Nothing
tr: Hiçbir şey

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: Link to entity
tr: Varlık bağlantısı

en: Third party settings
tr: Üçüncü parti ayarları

en: Breakpoint group
tr: Kesme noktası grubu

en: Visually Hidden
tr: Görsel Olarak Gizli

en: Link to the entity
tr: Varlığa bağlantı

en: Separate multiple classes by spaces.
tr: Birden çok sınıfı boşluklarla ayırın.

en: Commented entity
tr: Yorum yapılan varlık
