Drupal Improvements (3.0.0) - en to uk translation catalogue (92 entries)

en: Forms
uk: Форми

en: E-mail
uk: Електронна пошта

en: Delete
uk: Видалити

en: Content
uk: Вміст

en: Value
uk: Значення

en: Item
uk: Елемент

en: Type
uk: Тип

en: List
uk: Список

en: Subject
uk: Тема

en: Language
uk: Мова

en: Action
uk: Дія

en: Block title
uk: Заголовок блоку

en: No
uk: Ні

en: File
uk: Файл

en: Edit
uk: Редагувати

en: Date
uk: Дата

en: Message
uk: Повідомлення

en: Depth
uk: Глибина

en: none
uk: немає

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Taxonomy term
uk: Термін таксономії

en: Label
uk: Мітка

en: Default
uk: Базово

en: Views
uk: Види

en: View
uk: Перегляд

en: Format
uk: Формат

en: Visible
uk: Видиме

en: Advanced settings
uk: Розширені налаштування

en: Before
uk: Перед

en: After
uk: Після

en: Separator
uk: Розділювач

en: Page title
uk: Заголовок сторінки

en: Custom
uk: Власний

en: Field name
uk: Назва поля

en: Items
uk: Елементи

en: Maximum
uk: Максимум

en: Scale
uk: Масштаб

en: Terms
uk: Терміни

en: Example
uk: Приклад

en: Method
uk: Спосіб

en: Link text
uk: Текст посилання

en: Phone number
uk: Номер телефону

en: in
uk: в

en: Messages
uk: Повідомлення

en: Publishing options
uk: Опції публікації

en: E-mail subject
uk: Тема листа

en: Parent term
uk: Батьківський термін

en: Edit vocabulary
uk: Редагувати словник

en: Minimum
uk: Мінімум

en: Decimal marker
uk: Позначка десяткового числа

en: Edit content
uk: Редагувати вміст

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: Company name
uk: Назва компанії

en: Link class
uk: Клас посилання

en: Step
uk: Крок

en: Route
uk: Маршрут

en: Entity type
uk: Тип сутності

en: Additional settings
uk: Додаткові налаштування

en: Is one of
uk: Один з

en: Default image
uk: Базове зображення

en: Minimum value
uk: Мінімальне значення

en: Maximum value
uk: Максимальне значення

en: Submit button text
uk: Текст кнопки надсилання

en: Contact form
uk: Контактна форма

en: Author name
uk: Ім’я автора

en: Custom label
uk: Настроювана мітка

en: Max length
uk: Максимальна довжина

en: HTML attributes
uk: HTML-атрибути

en: Image style
uk: Стиль зображення

en: None (original image)
uk: Немає (оригінальне зображення)

en: Thousand marker
uk: Розділювач тисяч

en: Display prefix and suffix.
uk: Відображати префікс та суфікс.

en: Trim length
uk: Довжина скорочення

en: Link image to
uk: Зображення є посиланням на

en: Nothing
uk: Нічого

en: Required fields
uk: Обов'язкові поля

en: Hide label
uk: Приховати мітку

en: Link to entity
uk: Посилання на сутність

en: Third party settings
uk: Сторонні налаштування

en: Formatted text
uk: Форматований текст

en: Routes
uk: Маршрути

en: Breakpoint group
uk: Група точок переходу

en: Spinner
uk: Поступ

en: Visually Hidden
uk: Візуально приховано

en: Link to the entity
uk: Посилання до сутності

en: Truncate
uk: Скоротити

en: Separate multiple classes by spaces.
uk: Відокремлювати декілька класів пробілами.

en: First image style
uk: Стиль першого зображення

en: Save taxonomy term
uk: Зберегти термін таксономії

en: Commented entity
uk: Коментована сутність

en: Dialog title
uk: Назва діалогу
