InfluxDB (1.0.0-rc1) - en to fr translation catalogue (22 entries)

en: Status
fr: État

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Label
fr: Libellé

en: Default
fr: Par défaut

en: 1 hour
fr: 1 heure

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Never
fr: Jamais

en: Fields
fr: Champs

en: 1 year
fr: 1 an

en: 6 hours
fr: 6 heures

en: Precision
fr: Précision

en: 12 hours
fr: 12 heures

en: Organization
fr: Organisation

en: 24 hours
fr: 24 heures

en: Machine name
fr: Nom système

en: Server URL
fr: URL du serveur

en: Bucket
fr: Ensemble

en: Buckets
fr: Ensembles
