Inline Entity Form (8.x-1.0-rc1) - en to nl translation catalogue (57 entries)

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Edit
nl: Bewerken

en: Default
nl: Standaard

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Fields
nl: Velden

en: Contains
nl: Bevat

en: N/A
nl: n.v.t.

en: Sort order
nl: Sorteervolgorde

en: Collapsible
nl: Inklapbaar

en: Duplicate
nl: Dupliceren

en: Unpublished
nl: Niet gepubliceerd

en: Autocomplete matching
nl: Automatisch aanvullende overeenkomst

en: Starts with
nl: Begint met

en: Form mode
nl: Formuliermodus

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
nl: Selecteer de methode die wordt gebruikt om automatisch aangevulde suggesties te geven. Houd er rekening mee dat <em>Bevat</em> prestatieproblemen kan veroorzaken op sites met vele duizenden gebruikers.

en: @name field is required.
nl: @name is een verplicht veld.

en: Allow duplicate
nl: Duplicaten toestaan

en: Provides a widget for inline management (creation, modification, removal) of referenced entities.
nl: Voorziet in een widget voor het inline beheren (aanmaken, bewerken, verwijderen) van gekoppelde entiteiten.

en: Add new @type_singular
nl: @type_singular toevoegen

en: You have added @entities_count out of @cardinality_count allowed @label.
nl: U hebt @entities_count van de @cardinality_count toegestane @label toegevoegd.

en: Add existing @type_singular
nl: Bestaande @type_singular toevoegen

en: Add @type_singular
nl: @type_singular toevoegen

en: The selected @label has already been added.
nl: Geselecteerde @label is al toegevoegd.

en: Allow users to add existing @label.
nl: Gebruikers toestaan om bestaande @label toe te voegen.

en: Collapsed by default
nl: Standaard ingeklapt

en: Are you sure you want to remove %label?
nl: Weet u zeker dat u %label wil verwijderen?

en: Delete this @type_singular from the system.
nl: @type_singular verwijderen uit het systeem.

en: Update @type_singular
nl: @type_singular bijwerken

en: Create @type_singular
nl: @type_singular aanmaken

en: Override labels
nl: Labels overschrijven

en: Singular label
nl: Enkelvoudig-label

en: Plural label
nl: Meervoudig-label

en: Allow users to add new @label.
nl: Gebruikers toestaan om @label toe te voegen.

en: Inline entity reference display format settings
nl: Inline entiteitreferentieveld-weergaveinstellingen

en: Match operator
nl: Match-operator

en: Label (singular)
nl: Label (enkelvoud)

en: Label (plural)
nl: Label (meervoud)

en: Overriden labels are used: %singular and %plural
nl: Labels worden overschreven: %singular en %plural

en: Default labels are used.
nl: Standaardlabels worden gebruikt.

en: Are you sure you want to remove this %entity_type?
nl: Weet u zeker dat us deze %entity_type wilt verwijderen?

en: Allow new
nl: Nieuwe toestaan

en: Allow existing
nl: Bestaande toestaan

en: New @label can be added.
nl: Nieuwe @label kan toegevoegd worden.

en: New @label can not be created.
nl: Nieuwe @label kan niet aangemaakt worden.

en: Existing @label can be referenced and are matched with the %operator operator.
nl: Bestaande @label kan gekoppeld worden en worden gematcht met de %operator-operator.

en: Existing @label can not be referenced.
nl: Bestaande @label kan niet gekoppeld worden.

en: Inline entity form - Complex
nl: Inline-entiteitsformulier - Complex

en: Inline entity form - Simple
nl: Inline-entiteitsformulier - Eenvoudig

en: Unable to load the referenced entity.
nl: Kon de gekoppelde entiteit niet laden.

en: @entity_type entities
nl: @entity_type-entiteiten

en: Form mode: @mode
nl: Formulier modus: @mode

en: Allow users to duplicate @label.
nl: Gebruikers mogen @label dupliceren.

en: @label can be duplicated.
nl: @label kan gedupliceerd worden.

en: @label can not be duplicated.
nl: @label kan niet gedupliceerd worden.

en: Duplicate @type_singular
nl: @type_singular dupliceren
