Input add attributes module (1.0.1) - en to de translation catalogue (28 entries)

en: list
de: Liste

en: Type
de: Typ

en: List
de: Liste

en: Date
de: Datum

en: Size
de: Größe

en: Search
de: Suche

en: Number
de: Zahl

en: Time
de: Zeit

en: Email
de: E-Mail

en: Separator
de: Trennzeichen

en: Url
de: URL

en: Fields
de: Felder

en: Month
de: Monat

en: Week
de: Woche

en: Attributes
de: Attribute

en: Pattern
de: Muster

en: Max
de: Maximum

en: Telephone
de: Telefon

en: Ordered list
de: Nummerierte Aufzählung

en: Unordered list
de: Aufzählung mit Aufzählungszeichen

en: Step
de: Schritt

en: Style options
de: Darstellungsoptionen

en: Placeholder
de: Platzhalter

en: Max length
de: Maximale Länge

en: Wrapper HTML element
de: Umgebendes HTML-Element

en: Customize field HTML
de: HTML-Code des Feldes anpassen

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
de: Text, der bis zur Eingabe eines Wertes im Feld angezeigt wird. Dies ist üblicherweise ein Beispiel für das erwartete Format oder eine kurze Beschreibung.

en: Wrapper attributes
de: Wrapper-Attribute
