Input add attributes module (1.0.1) - en to fr translation catalogue (27 entries)

en: list
fr: liste

en: List
fr: Lister

en: Size
fr: Taille

en: Search
fr: Rechercher

en: Number
fr: Nombre

en: Time
fr: Heure

en: Text
fr: Texte

en: Email
fr: Courriel

en: Separator
fr: Séparateur

en: Url
fr: URL

en: Fields
fr: Champs

en: Month
fr: Mois

en: Week
fr: Semaine

en: Attributes
fr: Attributs

en: Pattern
fr: Motif

en: Max
fr: Maximum

en: Telephone
fr: Téléphone

en: Ordered list
fr: Liste ordonnée

en: Unordered list
fr: Liste non ordonnée

en: Step
fr: Étape

en: Style options
fr: Options de style

en: Max length
fr: Longueur maximale

en: Wrapper HTML element
fr: Élément HTML de l'enveloppe (wrapper)

en: Customize field HTML
fr: Personnaliser le code HTML du champ

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
fr: Texte qui apparaîtra dans le champ jusqu'à ce qu'une valeur soit saisie. Cet indice est en général un exemple, ou une brève description du format attendu.

en: Wrapper attributes
fr: Attributs de l'enveloppe

[ctx: numeric item]
en: Step
fr: Pas
