Input add attributes module (1.0.1) - en to it translation catalogue (25 entries)

en: list
it: elenco

en: Type
it: Tipo

en: List
it: Elenco

en: Date
it: Data

en: Size
it: Dimensione

en: Search
it: Cerca

en: Number
it: Numero

en: Time
it: Data e ora

en: Text
it: Testo

en: Email
it: E-mail

en: Separator
it: Separatore

en: Fields
it: Campi

en: Month
it: Mese

en: Week
it: Settimana

en: Attributes
it: Attributi

en: Pattern
it: Modello

en: Telephone
it: Telefono

en: Ordered list
it: Elenco ordinato

en: Unordered list
it: Elenco non ordinato

en: Step
it: Passo

en: Style options
it: Opzioni stile

en: Placeholder
it: Segnalibro

en: Wrapper HTML element
it: Elemento HTML contenitore

en: Customize field HTML
it: Personalizza l'HTML del campo

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
it: Testo che verrà mostrato dentro il campo fino a quando non si inserisce un valore. Questo suggerimento di solito è un valore di esempio o una breve descrizione del formato atteso.
